Ana Sayfa Gündem Kredi kartı en çok AVM ve marketlerde kullanıldı

Kredi kartı en çok AVM ve marketlerde kullanıldı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin ocak-eylül dönemine ait verilerine göre kredi kartı en çok AVM ve marketlerde kullanıldı. Kredi kartı ve banka kartı ile bu yılın ocak-eylül döneminde 387 milyar TL tutarında ödeme gerçekleştirildi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kartlı ödeme sistemlerinde ocak-eylül dönemine ait verileri açıkladı. BKM verilerine göre, 2015 Eylül itibarıyla banka kartı sayısı yıllık bazda yüzde 10 artışla 113,2 milyona, kredi kartı sayısı ise yüzde 1,5’lık yükselişle 58 milyona ulaştı. Bu yılın ocak-eylül döneminde banka kartları ve kredi kartları ile toplam 387 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 360 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken, 27 milyar TL’lik kısmında banka kartları kullanıldı.

Kredi kartları ile yapılan ödeme tutarında 2014 yılının dokuz ayına kıyasla büyüme oranı yüzde 14 olurken, banka kartları ile ödeme tutarında artış oranı yüzde 26 olarak kaydedildi. Ödeme adetleri dikkate alındığında 2014 ocak-eylül döneminde yüzde 21 olan banka kartlarının toplam kartlı ödeme adedi içindeki payı, bu yılın 9 aylık döneminde yüzde 23’e yükseldi.

Banka kartlarıyla yapılan ödeme tutarlarının dağılımı incelendiğinde ise bu işlemlerin yüzde 50’sinde tutarın 100 TL’nin altında olduğu görüldü. 100 TL’nin altındaki işlemler, kredi kartı ile yapılan toplam ödeme tutarının sadece yüzde 15’ini oluşturuyor.

Bu yılın 9 aylık döneminde yapılan toplam kartlı harcamaların sektörel dağılımı incelendiğinde yüzde 19,4’lük payın ” AVM ve market”, yüzde 9,3’lük payın “akaryakıt istasyonları”, yüzde 8,1’lik payın “giyim” ve yüzde 6,7’lik payın “elektronik/bilgisayar” alanında gerçekleştiği görüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz