Ana Sayfa Gündem Konkordato ilan eden şirketler nasıl kurtulur?

Konkordato ilan eden şirketler nasıl kurtulur?

Hakan YILDIZ

Yıllardır özverili çalışmamız sonucu ortaya çıkan kârlılığımız bize istikrar getirmiş; istikrar büyüme getirmiş ve büyüme hem gençlerimize iş garantisi hem de geleceğe güvenle bakmamızı sağlamıştır. Dolayısıyla ekonomik başarılarımız bize cesaret vererek geleceğe yönelik umudumuzu beslese de kârlı rakamlar öykünün sadece bir kısmını oluşturmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde uzun vadeli TL kaynağının yok denecek kadar az olması, olanın da aşırı pahalı olması nedeniyle yatırımlar çoğunlukla döviz kredisiyle yapılmış. Bu durumda maliyetleri döviz cinsinden olan birçok yatırımcının önemli miktarda döviz borcu biriktirmesine neden olmuştur.

Ekonomik zorluklarla boğuştuğumuz bugünlerde üreticinin dövize endeksli maliyetlerini tüketiciye yansıtması sebebiyle etkilerini derinden hissettiğimiz kur şokunun yanına şimdi bir de ciro sıkıntısı eklenmiş ve bu durumun bir yansıması olarak da nakitte erişim iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla nakdi olanın da parasına çok yüksek faiz istemesiyle hem yatırımcının hem de perakendecinin çözüm yolları tıkanmış. Ve “borç / alacak ilişkisiyle borçlanmış olan yatırımcı veya perakendecinin kredisini geri ödeyebilmek için yapılandırma veya konkordato” ilan etmekten başka çaresi kalmamıştır.

Bugünlerde yüzleşmemiz gereken zorlukların listesi uzun ve korkutucu olsa da siz ve ben, sektörümüzü ülkemizin en başarılı ekonomik değeri yapmak istiyoruz. Büyük gücümüzden dolayı geleceğimiz parlak ama bu geçiş dönemini başarıyla atlatabilmek için her birimize büyük görevler düşmektedir.

Ülke olarak temiz bir sayfa açıp, geleceğe umutla bakabilmemiz için bu sorunlu kredilerin temizlenmesi, bir anlamda vücudun kurtarılması için bu kangrenin kesip atılması gerekmektedir. Bunun içinde yüzbinlerce insanımızın çalıştığı zora düşen şirketleri kurtarmak adına hepimiz, hazineden yani ülke gelirlerimizden çocuklarımızın geleceği için fedakârlık yaparak, tıpkı 2002 krizinde bankalara yaptığımız gibi “konkordato diğer adıyla iflas anlaşması ilan eden şirketlerin borcunu ödeyememesi nedeniyle oluşan bu sorunlu kredileri, ancak hazinenin geri ödeme garantisi vermesiyle” temizleyebiliriz.

Daha iyi bir Türkiye için mücadele ettiğimiz bugünlerde, inanıyorum ki, hep birlikte daha güzel günler göreceğiz ve büyüyerek ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Bize güvenen insanlar için dayanacağız ve bu durumdan daha da güçlenmiş olarak çıkacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz