Ana Sayfa Gündem Kiko Milano Türkiye mağaza sayısını artıracak

Kiko Milano Türkiye mağaza sayısını artıracak

Kısa bir süre önce girdiği Türkiye pazarında 7 mağazaya ulaşan İtalyan kozmetik markası Kiko Milano, 2017 yılında büyümesini sürdürecek. Kiko Milano Türkiye Ülke Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Yalçın Karadağ, bu yıl Ankara, İzmir ve Antalya’da yeni mağaza yatırımlarının gerçekleşeceğini belirtti. Ayrıca online mağazanın da hayata geçeceğini vurgulayan Karadağ, “Müşterilerimiz her zaman ana yol göstericilerimiz” dedi. Deniz Yalçın Karadağ, Kiko Milano Türkiye’nin projelerini ve yatırımlarını AVMDergi.com için anlattı.

Röp, AVMDergi.com

Deniz Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, deneyimlerinizden bahseder misiniz?
Profesyonel iş hayatıma denetimle başlayıp, sonra insan kaynakları, satış, kategori yönetimi, satın alma, lojistik, araştırma gibi farklı alanlarda toplamda 5 – 5.5 yıl kadar devam edip, en sonunda satış alanında uzmanlaşma kararı aldım. Uzun yıllar da satış, iş geliştirme, operasyon tarafında çalıştım. Satış bölümünde çalışırken ülkemizin 81 kentini de iş vesilesiyle gezdim. Tüm caddeleri ve tüm AVM’leri öğrenme fırsatım oldu. Sanırım en kıymetli deneyimim hem çok gezmek hem de çok okumak sayesinde kazandıklarım oldu. İş ve yaşam deneyimlerini esirgemeden benimle paylaşan, beni yönlendiren çok değerli isimlerle çalışma şansı yakalamış olmamım da bugüne gelmemde önemli bir etkisi olduğunu ekleyebilirim.

Kiko Milano neredeyse 20 yıllık bir kozmetik markası. Ancak Türkiye, Kiko Milano ile bu yıl tanıştı. Markayı sizden dinleyebilir miyiz?
Kiko Milano, 1997 yılında İtalya’da kurulmuş, 2016 yılında da Türkiye’ye giriş yapmış, cesur ve renkli bir moda markası. Kiko Milano için geleneksel kozmetik standartlarında dünya çapında devrim yaratmış ve girdiği pazarlarda pazarın gerçeklerini değiştirmesiyle meşhur bir marka diyebiliriz. Sadece bir kozmetik markası değil, bir moda markası olma misyonuyla ilerliyoruz ve mevcut girdiğimiz AVM’ler de bizimle ilgili bu geribildirimi veriyorlar. Çünkü girdiğimiz andan itibaren görüntümüz, perakende anlayışımız, satış performansımız normal bir kozmetik markası gibi değil, her şeyimizle bir moda markası olduğumuzu gösteriyor. Oyunun kurallarını biliyoruz ama kuralları yıkmaktan da korkmuyoruz. Bugün itibariyle 19 ülkede sayısı her gün artan, 900’ü aşkın mağazamız var ve 36 ülkede online alışveriş fırsatı sunuyoruz. Mağazalarımızda İtalyan DNA’sından gelen kalite ve yaratıcılık özellikleri net olarak görünüyor. Bu özellikleri uzmanca uluslararası ilham kaynağıyla birleştiren bir marka olarak dünyada da “ulaşılabilir lüks” anlayışını sahipleniyoruz.

Peki, markanın Türkiye’deki yolculuğu nasıl başladı, bu süreci sizden dinleyebilir miyiz? Ayrıca Türkiye’deki organizasyon yapısı hakkında bilgi alabilir miyiz?
Şirketin resmi kuruluşu Temmuz 2015 ve ben de Temmuz 2015’te Kiko ailesine katıldım. Yaklaşık 2 ay kadar İtalya’da, Portekiz’de ve Almanya’da işleyişi ve sistemi anlamak ve yapmamız gerekenleri görmek için eğitimlere katıldım. Eylül 2015’te Türkiye operasyonunun başına geçtim ve ülke açılışı için süreç resmi olarak başlamış oldu. Aslında şirket kuruluşundan yıllar öncesinde Percassi Grubu’nun Türkiye’de ortak arayışları ve Doğuş Grubu ile görüşmeleri başlamış ve 2015 yılı başında imzalar atılmış. İşe başladığım ilk günden ilk mağaza açılışımıza kadar geçen sürede, ülke açılışımız için çalışmalarımız gece-gündüz devam etti ve sonunda Mart 2016’da Türkiye’deki ilk mağazamızı açtık. Kiko’nun çok yalın bir organizasyon yapısı var. Birçok ana fonksiyonun global merkez İtalya üzerinden yönetildiği, merkezileştirilmiş ancak ülkelerde belirli ana fonksiyonların yer aldığı ve birçok destek fonksiyonun da iş ortaklarımız tarafından gerçekleştirildiği bir yapı söz konusu. Ana çalışma yöntemi ise multi-fonksiyonel yeteneklerle çalışıp en verimli sonuçları almak üzerine kurulu. Temelde ise tüm yaşamsal fonksiyonların hepsinin oturduğu muazzam bir sistem altyapısı ile birlikte müthiş bir perakende bilgisi ve deneyimi var.

Kiko Milano mağazalarında bin 400 ürün çeşidi

Kozmetik ve renkli kozmetik sağlık açısından oldukça hassas bir konu. Kiko Milano’nun bu konudaki hassasiyetlerini öğrenebilir miyiz?
Ürün güvenliği, araştırma, kalite konusunda dünyadaki kozmetik markaları arasında fark yarattığımızı, başı çeken nadir markalardan olduğumuzu ve hatta sağlık konusunda çok hassas olduğumuzu söyleyebilirim. Tüm Kiko ürünleri kısa ve uzun vadeli güvenlik protokollerine tabi tutuluyor. Kiko Milano, tüm ülkelerdeki sağlık bakanlıklarının yasakladığı maddelerin toplama kümesini yıllar öncesinden içeriklerinden çıkarttığı gibi, bir de kendisinin oluşturduğu bir kara içerik listesine sahip. İtalya’da bu konuda uzman prestijli üniversiteler, dermatoloji klinikleri, özel laboratuvarlar ile eş zamanlı olarak kendi uluslararası bilim merkezlerimizde en büyük ekibimiz bu alanda çalışıyor. Ürünlerimizin test aşamasında, İtalya’nın prestijli üniversitelerinden Pavia University’nin ve önde gelen dermatolojistlerin onayı alınıyor.

Ürün yelpazesiniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Kiko Milano mağazalarında kaç çeşit ürün sunuluyor?
Makyaj ürünleri, güzellik aksesuarları ve gelişmiş cilt bakım ürünleri olmak üzere, bin 400’ün üzerinde yüksek kaliteli üründen oluşan geniş bir koleksiyonumuz bulunuyor. Yenilikçi yaklaşımıyla makyaj konusunda profesyonel ve kişisel ihtiyaçlara yanıt veren Kiko Milano, sonsuz renk ve ton yelpazesi ile makyaj malzemesinden beklentisi yüksek olan güzellik düşkünlerine hitap ediyor. Kiko Milano’nun renkli kozmetik ve cilt bakımı ürünlerinin yanı sıra, sık değişen ve sınırlı sayıda üretilen moda koleksiyonlarının orijinal yapı ve renkleri; dünya moda başkentlerinde keşfe çıkan moda avcılarından oluşan bir ekibin araştırma ve çalışmaları sonucunda belirleniyor. Bu ekip, ürünleri hazırlarken ilhamını sosyal fenomenlerden, sokak modasından, blog’lardan, gösteri, basın, moda, yiyecek ve tasarım dünyasından alıyor. Bunların yanı sıra sanat, moda ve tasarım alanında uluslararası üne sahip Milano’nun atmosfer ve geleneklerine bağlı kalarak, zamanın gözde trendlerini yakalayan ve bütün kadınlar için ulaşılabilir olması kozmetik sektöründe fark yaratıyor. Kiko Milano olarak yılda 4 ana koleksiyon çıkartıyoruz. Bu ana koleksiyonlarımızın yanı sıra yaklaşık 2 haftada bir de ara koleksiyonlar mağazalara giriş yapıyor.

“Müşterilerimiz ana yol göstericilerimiz”

Müşterilerinize özel hizmetler ve “duyumsal deneyim”leri anlatır mısınız? Müşterilerinizi özel hissettirmek için neler yapıyorsunuz?
Tüm müşterilerimizin mağazalarımıza girip, yeni bir şeyler denemesini ve olmak istedikleri kişi olmalarını istiyoruz. Kiko, güzelliğe inanan ve açık fikirli insanların keşif yeri. Bilgiliyiz ancak birbirimizden de çok şey öğrenebileceğimizi düşünüyoruz. Müşterilerimiz her zaman ana yol göstericilerimiz. Tutkuluyuz ve meraklıyız. Global bir markayız ve trendlerin podyumlardan olduğu kadar sokaktan da geldiğini düşünüyoruz. Bunlar bizi, “trendleri en yakından takip eden güzellik markası” yapan elementler. Herkesin ulaşabildiği kaliteye ve inovasyona inanıyoruz. Denemeyi çok seviyoruz ve tüm müşterilerimizi mağazalarımızdaki – bizim deyimimizle- partiye davet ediyoruz. Mağazalarımızda yarattığımız ortam, verdiğimiz hizmet ve sunduğumuz ürünler tam da bunun göstergesi. Her günü, renkli ve eğlenceli dünyamızı müşterilerimize de yaşatmak ve onların dünyalarını değiştirmek için yeni bir fırsat olarak görüyoruz. Mağazadaki müzikten, rengarenk ve oldukça geniş ürün skalasına; işinin ehli makyaj uzmanlarımızla sunduğumuz bedelsiz makyaj hizmetinden mağaza içinde yaptığımız etkinliklere ve partilere; sürekli olarak değiştirdiğimiz ve yenilerini eklediğimiz koleksiyonlarımızdan, yeni teknolojik ürünlerimize kadar; yaptığımız her şey, her yeni tasarım, attığımız her adım müşterilerimize bizi her ziyaretlerinde eğlenceyi, en kaliteli ürün ve hizmeti sunmak üzerine kurulu. Özel müşteri datamıza özel etkinliklerimiz, açacağımız yeni mağazalar, özel kısa süreli indirimler ve promosyonlar hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Sosyal medyada yaptığımız yarışmalarımız ve KIKOtrendsetters adını verdiğimiz müşterilerimizden oluşan marka temsilcilerimiz var. Mükemmel müşteri deneyimi için her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Kiko Milano Ankara, İzmir ve Antalya’ya mağaza açacak

Kısa bir sürede 7’inci mağazasını açtınız. Yeni mağaza yatırımlarınızdan bahseder misiniz?
İlk mağazamızı Mart 2016’da İstanbul Capacity Alışveriş Merkezi’nde, sonraki iki mağazamızı Haziran 2016’da İstinyepark ve Tepe Nautilus alışveriş merkezlerinde açtık. Eylül ve Ekim aylarında açtığımız Forum İstanbul ve Watergarden İstanbul mağazalarımızı, Kasım ayında Bursa Zafer Plaza ve İstanbul Buyaka AVM’de açtığımız mağazalarımız takip etti. Bursa mağazamız İstanbul dışında açtığımız ilk mağazamız olması itibariyle farklı bir öneme sahip. 2017 planımızda İstanbul’un yanı sıra öncelikle Ankara, İzmir ve Antalya mağazalarımız var.

Mağazalarınızın tümü AVM’lerde bulunuyor. AVM’leri seçmenizdeki nedenler nelerdir?
Önümüzdeki dönemde de Türkiye’de AVM ağırlıklı büyümeyi hedefliyoruz. İşin doğası gereği zaten alışveriş hacminin çok yüksek bir oranını AVM’ler oluşturuyor. Ancak tabii ki büyük şehirlerimizin ana caddelerinde de yeni mağaza açılışlarımız olacak ve farklı lokasyonlarda ulaşılabilirliğimizi artıracağımız bir mağaza açılış planlaması içerisinde devam edeceğiz.

2017 için KIKO Milano’nun nasıl bir yıl olmasını öngörüyorsunuz?
2017 yılı boyunca Türkiye’de yeni şehir ve mağazalarımızda büyümemize devam edeceğiz. Yeni mağazalarımızla birlikte 2017’de başlatacağımız internet satışı uygulamamız ile de fiziki olarak ulaşamadığımız ancak Kiko’yu bekleyen ve her gün onlarca e-mail atan müşterilerimiz var. Onlara bir an önce kavuşmak istiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz