Ana Sayfa Kitap-Müzik Keynes Hayek: Modern Ekonomiyi Tanımlayan Çatışma

Keynes Hayek: Modern Ekonomiyi Tanımlayan Çatışma

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) ekonomi kategorisinde Keynes Hayek: Modern Ekonomiyi Tanımlayan Çatışma adlı kitabı yayımladı. Biyografi yazarı ve Newsweek editörü Nicholas Wapshott tarafından yazılan kitabı Akın Emre Pilgir Türkçeye kazandırdı. 20. yüzyılın iki büyük iktisatçısı arasındaki tartışmayı akıcı bir hikâyenin içine yerleştiren Nicholas Wapshott, hem kişisel tanışıklıklarını hem içinde bulundukları toplumsal koşulları hem de iktisat tartışmalarını mercek altına alıyor.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından ekonomi kategorisinde yayımlanan Keynes Hayek: Modern Ekonomiyi Tanımlayan Çatışma adlı kitap raflardaki yerini aldı. Biyografi yazarı ve Newsweek editörü Nicholas Wapshott’un yazdığı kitabı Akın Emre Pilgir Türkçeye kazandırdı. Nicholas Wapshott, 20. yüzyılın iki büyük iktisatçısı arasındaki tartışmayı akıcı bir hikâyenin içine yerleştiriyor. Wapshott kitabında hem kişisel tanışıklıklarını hem içinde bulundukları toplumsal koşulları hem de iktisat tartışmalarını mercek altına alıyor.

20. yüzyıl iktisadi düşüncesinin iki büyük kutbu olan Keynes ile Hayek arasındaki tartışma, devletin ekonomiye müdahalesiyle serbest piyasanın erdemleri arasında günümüze kadar gelen ayrıma ışık tutuyor.

1929’daki borsa krizinin tetiklediği Büyük Buhran yıllarında bu iki düşünürden dünya ekonomisinin nasıl toparlanacağına dair iki farklı iddia geldi. Mevcut sistemin devamı ve aşırılıkçılığın önlenmesi gibi konularda hemfikir olan Hayek ve Keynes bunun nasıl yerine getirileceği konusunda birbirine zıt yöntem ve politikaları benimsiyor. Cambridge iktisatçısı John Maynard Keynes kamu harcamalarının artırılması gerektiğini savunurken, Avusturya Okulu iktisatçısı Friedrich Hayek devletin ekonomiye müdahalesinin hem işe yaramayacağını hem de potansiyel tehlikeler barındırdığını ileri sürüyor. Böylece, devletin ekonomideki rolü ile piyasaya müdahale etmenin bireysel özgürlüklere getirdiği tehditleri kapsayan hararetli bir tartışma yaratıyor.

Büyük Buhrandan Keynes’in reçeteleriyle çıkılması sonucunda Keynesçi iktisat II. Dünya Savaşı’ndan sonraki on yıllara damgasını vurdu. 1970’lerdeki krizden sonra ise bu sefer sahne Hayek’indi. 2008 krizinden sonra yeniden alevlenen tartışma 1930’lardaki şiddetiyle devam etti ve ateşli müritleri, iki düşünür öldükten sonra da bu amansız savaşı sürdürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz