Ana Sayfa Gündem Kentsel dönüşümün aktörleri ‘Yeşil Rapido’da buluştu

Kentsel dönüşümün aktörleri ‘Yeşil Rapido’da buluştu

“Yeşil Rapido 2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı” Dünya Çevre Haftası kapsamında 8 Haziran 2016 Çarşamba günü İstanbul Beyoğlu Lazzoni Otel’de düzenlendi. Tüm gün süren konferansta kentsel dönüşümün aktörleri “Yeşil Yapılaşmada Kentsel Dönüşüm Fırsatı”nı tüm detayları ile ele aldılar.

Stefano Boeri Architetti’nin kurucu ortağı dünyaca ünlü İtalyan Mimar ve Şehir Plancısı Stefano Boeri Konferansa konuk konuşmacı olarak katıldı. Richard Burdett, Jacques Herzog ve William MacDonough ile birlikte Milano Expo 2015 konsept master planı kılavuzunun geliştirmesinde de yer alan Stefano Boeri günümüzde ağırlıklı olarak sosyal ve sürdürülebilir konut projeleri için yeni prototip tasarım projelerini yürütüyor. Dünyanın ilk dikey ormanı olma özelliğini taşıyan ve Milano’da inşa edilen Bosca Verticale projesinin de mimarı olan Stefano Boeri, sürdürülebilir yaşam alanları ve kentsel çevre için yeni bir model olarak görülen projede, binaların her cephesindeki balkonlara farklı ölçeklerde birçok bitki yerleştirerek, bina yüzeyinde yeşil alan oluşturuyor. Deneyimlerini katılımcılarla paylaşan Stefano Boeri’nin Aralık 2015’te yayınlanan “The Vertical Forest” isimli kitabı AGT sponsorluğunda Ekoyapı dergisi tarafından tercüme edildi. Konferans katılımcılarına hediye edilen kitaplar Stefano Boeri tarafından imzalandı.

“Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi”

31 Mayıs 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” ile ülkemizde hız kazanan kentsel dönüşüm süreci, birçok mecrada defalarca, konuşuldu, yazıldı ve tartışıldı. Ortak akılla farklı kesimler tarafından kentsel dönüşümün parsel bazında yıkıp – yapmak olmadığı, master plan dahilinde stratejik planlamalar ile hayata geçirilmesi gerekliliği vurgulandı. Ancak ne yazık ki zaman zaman rant kavgalarına dönen bu süreç bir türlü kentlerin ve kentlinin hak ettiği uygulamalara sahne olamadı. Halbuki Kentsel Dönüşüm sürecinde bir fırsat olarak ‘Yeşil’ dönüşüm olarak yola çıkılsa hem insan odaklı kentler tasarlanması hem de elde edilecek enerji tasarrufu ile ekonomik kazanım sağlanması mümkün. Konferansta uzmanlar tarafından bu konu da detaylı olarak ele alındı.

Yeşil yapılaşmada kentsel dönüşüm fırsatı

“Yeşil Yapılaşmada Kentsel Dönüşüm Fırsatı” temalı “Yeşil Rapido 2.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı” iki ayrı oturum olarak gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını İstanbul Medipol Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin yaptı. Prof. Dr. Kerem Alkin konuşmasında “Kentsel dönüşümü şehirlerin katma değer planlamasını yapmadan, açık datadan yararlanmadan, sadece binaların yapısını değiştirerek gerçekleştiriyoruz. Oysa kentsel dönüşüm, aynı zamanda kent yaşamının dönüştürülmesidir; şehrin ekonomik tanımının yeniden yapılması olmalıdır” dedi. Daha sonra Erke Tasarım Kurucu Ortağı Cemil Yaman “Yeşil Bina nedir? Yeşil Binanın sosyal, çevresel ve ekonomik faydaları nelerdir? LEED sertifika sistemi özelinde Türkiye’de ve Amerika’da yeşil bina sektör büyüklüğü ve gelişim senaryoları nelerdir? ”başlıklı bir konuşma yaptı.

Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal birinci oturum öncesinde yaptığı konuşmada “Kentsel Dönüşümde Bütünsel Yaklaşıma Dönük Yeni Bakışı“ anlattı. Hakan Kodal “Kentsel dönüşüm genellikle yapı yenilemesi olarak algılanır. Temelinde eski yapıların yıkılarak yerine yenilerinin yapılması olarak algılansa da, esasında sadece fiziksel boyutu ile değil, mekan, çevre ve sosyal boyutu da göz ardı edilmemelidir. Binaları tek tek planlayarak yenilemek, mahalle veya semt kavramına uymuyor. Mahallede yaşayanlar kadar, çalışanları, ziyaretçileri, geçenleri, çevreyi, ulaşımı kısacası dönüşümü bir bütün olarak ele almak gerekir” dedi. Kodal konuşmasına “Çöküntü bir bölgede veya sanayi mahallesinin ortasında bir yüksek bina yapmak, Bağdat caddesinde etrafı duvarlarla örtülü bir rezidans yapmak veya Bayrampaşa’ya Venedik temalı bir AVM üstü rezidans dikmek kentimize neler kazandırıyor diye düşünmek gerek” şeklinde sözlerine devam ederek projelerden örnekler verdi.

“Kentsel Dönüşümdeki Doğru ve Yanlışlar” konulu birinci oturum Doç Dr. Ece Ceylan Baba moderatörlüğünde gerçekleştirildi. İlk oturuma; Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Hasan Rahvalı, İkidesign Kurucu Ortağı Murat Kader, Proje Yönetimi, Yatırım Planlama ve Uygulama Uzmanı Prof.Dr. M.Rıfat Sağlam ve Erke Tasarım Kurucu Ortağı Cemil Yaman konuşmacı olarak katıldı.

rapidoKonferans öğleden sonra İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü Kazım Gökhan Elgin’in “Kentsel Dönüşüm kapsamında İstanbul’da gerçekleşen eğitim ve hastane yapılarının yeşil bina kriterleri doğrultusunda yeniden yapılması, süreçler, standartlar, stratejiler ve şantiye uygulamaları” başlıklı sunumu ile başladı. NKY Mimarlık’tan Çağla Ömür “Türkiye’de sağlık yapılarında yeşil enerji ve dizayn sürecine yansımaları”nı anlattı. Dünyaca ünlü mimar Stefano Boeri deneyimlerini katılımcılarla paylaştıktan sonra Mental Design Works Kurucusu Mimar Salih Çıkman konuşma yaptı. Kısa bir aradan sonra ise Ekobina Kurucu Ortağı Mimar Zümrüt Çağlayan Arslan ise “Yeşil binalarda malzeme seçim ve iç ortam kalitesi kriterleri”ni anlattı.

“Kentsel Dönüşüm Sürecinin Kentlerdeki Yansımaları” başlıklı ikinci oturum Cem Haydar Bektaş moderatörlüğünde gerçekleştirildi. “Kentsel dönüşümün mimari projelere yansıması nasıl, yaşam alanları küçülüyor mu? Süreçte yüksek/mega yapıların rolü ve önemi nedir? Projeler doğadan her geçen gün daha fazla kopan insana neler vaat ediyor? Süreçte yeşil binaların rolü ve önemi nedir? Bu konudaki mevzuat yeterli mi?” konularının tartışıldığı 2.Oturuma; Evrenol Mimarlık’tan Mehpare Evrenol , Mental Design Work’den Salih Çıkman, TeamFores Mimarlık’tan Serter Karataban, Altensis’den Emre Ilıcalı konuşmacı olarak katıldı.

Yeşil Rapido 2.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı’nın bu yıl ki Stratejik Ortağı; Dörken Sistem, Mimari Sponsoru AGT, Platin Sponsorları; Kilsan Silverline Ankastre, Altın Sponsorları; Şişecam Düzcam, Lafarge Dalsan, Bürotime, Tayf, NKY, Gümüş Sponsorları; EAE, Sapa Group, Natura, Gardensa, İletişim Sponsoru Beze Group ve Basın Sponsoru Ekoyapı oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz