Ana Sayfa Gündem Kanyon’dan sürdürülebilirlikte önemli adım

Kanyon’dan sürdürülebilirlikte önemli adım

Daha tasarım aşamasındayken yeşil şirkete dönüşme yolundaki çalışmaları başlayan Kanyon, çevresel sorumluluk bilinciyle sürdürülebilirlik projelerine bir yenisini daha ekledi. Kanyon, mikroorganizmaların, ortamın oksijenini kullanarak organik atıkları biyokimyasal yollarla ayrıştırılmasını sağlayan kompost makinasını kullanmaya başladı. Kanyon Türkiye’de ilk kez kullanılan ve atık yönetiminin son halkası olan bu işlem ile birlikte atık yemekleri geri dönüşüme kazandırarak, yıllık 6,5 ton gübre çıktısı elde etmeyi hedefliyor.

Konut, ofis ve alışveriş merkezinden oluşan ve sektörde 10. yılını kutlayan Kanyon, sürdürülebilir yaşam için yepyeni bir adım daha atarak atık yönetiminin son halkası olan kompostlaştırma işlemi için kompost makinasını kullanmaya başladı. Kompostlaştırma mikroorganizmaların, ortamın oksijenini kullanarak organik atıkları biyokimyasal yollarla ayrıştırmasıdır. Doğadaki bu biyolojik reaksiyon sayesinde ekolojik hayatın devamı sağlanmakta ve topraktaki canlılar besin ihtiyaçlarını gidererek, faaliyetlerine devam edebilmektedirler. Kompost (Nutrient-Rich Soil) ise, bu biyokimyasal işlem sonrasında oluşan, organik madde miktarı yani besin değeri yüksek toprağa verilen isimdir. Kompost, toprak ve üzerinde yetiştirilecek ürün bakımından en sağlıklı ve besin (nutrient) elementeri yönünden en zengin olanaklardan birisi.

Kompost makinasıyla tüm artık yemeklerini geri dönüşüme kazandırmayı hedefliyor

avm-surdurulebilirlikDiğer merkezi kompostlaştırma sistemlerine göre en çevre dostu çözümlerden biri olan yerinde kompostlaştırma sistemleri ile çöp konteyneri sayıları azalırken, çöp sahalarındaki atık miktarı önemli ölçüde azalmaktadır. Yer altı sularının kirlenmesi önlenirken, topraktan çok daha fazla verim alınır. Toprağın su tutma oranı artarken, topraktaki tuzlanma oranı azalır. Karbondioksit ve metan gazı salınımları yapılmaz. Yaş atık miktarının hacmi yüzde 90, ağırlığı ise yüzde 50 azalır. İşletmelerdeki kötü koku ve hijyen sorunu ortadan kalkar.

Hayata geçirdiği projelerle sektörde her zaman öncü olan Kanyon ise kompost makinasıyla elde edilecek gübrelerin bir kısmını Kanyon’un peyzaj kısmında kullanırken bir kısmını ise Ormanada’ya göndererek organik atıklarını geri dönüşüme kazandırmayı hedefliyor. Böylelikle Kanyon Big Hanna T120 sayesinde, senede 26 ton çöpü atık sahalarına göndermemesinin yanı sıra atmosfere de en az 104 ton karbondioksiti salmamış olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz