Ana Sayfa Gündem İzmit Real AVM satıldı

İzmit Real AVM satıldı

2000 yılında İzmit D-100 Karayolu üzerinde açılan İzmit Real AVM satıldı. 40 milyon euro değer biçilen İzmit Real AVM, Haldız Ailesi’nin ortakları arasında bulunduğu Not Gayrimenkul tarafından satın alındı.

Haldız Ailesi’nin ortakları arasında bulunduğu Not Gayrimenkul satın aldı. İzmit Real AVM’de bulunan tesisler korunacak. Real grubunu satın alan Beğendik AŞ’nin iflas erteleme talebinin ardından satışa çıkarılan İzmit Real AVM için 40 milyon euro değer biçiliyor.

İzmit’in ilk AVM’lerinden biri olan Real AVM, 2000 yılında D-100 Karayolu 42 Evler mevkiinde Metro Properties tarafından kapılarını açmıştı. Alman perakende devi Metro Group’un Türkiye’deki market zinciri Real, 2014 yılında Beğendik tarafından satın alınmıştı. İzmit Real AVM’nin Beğendik’e dönüştürülmesi beklenirken iflas erteleme kararı alan Beğendik, bazı mülkleri satışa çıkardı. Mülklerden biri de son olarak İzmit Real AVM oldu.

İzmit’te ‘yeni kent merkezi’ olarak adlandırılan bölgede yer alan İzmit Real AVM için 40 milyon euro değer biçiliyor. Arsayla pek çok işadamının ilgilendiği, en ciddi alıcıların ise Haldız ve Kavan İnşaat firmalarının olduğu belirtiliyor.

Toplam büyüklüğü 50 bin metrekare olan AVM’nin 20 bin metrekare kiralanabilir alanı, 30 mağazası ve bin araçlık otoparkı bulunuyor.

Şirketler borca batık

Alman perakende devi Metro Group’un Türkiye’deki Real mağazalarını satın alan Beğendik, geçtiğimiz ay iflas erteleme istemişti. İflas erteleme başvurusu hem Real hem Beğendik mağazaları için yapılmış, mahkeme iflas erteleme başvurusu yapılan üç şirket için de tedbir kararı vererek kayyum ataması gerçekleşmişti.

46 mağazası bulunan Beğendik ve 12 mağazası bulunan Real için mahkeme, tedbir kararı vererek, şirketleri hacizlere karşı korumaya almıştı. Mahkemeye yapılan başvuruda, şirketlerin yaşadığı sıkıntıların kaynağında, ekonomide yaşanan olumsuzlukların olduğu kaydedildi. Dava dosyasında yer alan bilgilere göre, Beğendik Mağaza AŞ’nin 130 milyon 758 bin TL, Beğendik Yiyecek şirketinin 11 milyon 443 bin TL borca batık oldukları kaydedildi.

Beğendik, Real Türkiye’yi 2014 yılında bünyesine katmıştı. Real’in 6 adet İstanbul’da, 4 adet Ankara’da, birer tane de İzmit, Konya ve Antalya’da olmak üzere toplam 12 mağazası bulunuyor. Dava dosyasında yer alan bilgilere göre yalnızca Real mağazalarında çalışan kişi sayısı bin 720.

Beğendik ise 1986 yılında Kayseri’de kurulan ve 1993 yılında Ankara Kocatepe’deki mağazasını açarak büyümeye başlayan bir firma. Real’i alarak İstanbul pazarına giren Beğendik’in geçmişte de İstanbul’a girme hamlesi olmuş ancak 1996’da girdiği İstanbul pazarından koşullar uygun olmadığından 2002’de çekilmek zorunda kalmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz