Ana Sayfa Gündem İstiklal Caddesi zor durumda

İstiklal Caddesi zor durumda

İstanbul’un simgelerinden biri olan İstiklal Caddesi, zor günler yaşıyor. Bir zamanlar boş mağaza bulabilmek için sıraya girilen cadde, kapanan mağazaları ile gündemde. Yaşanan terör olayları, turizmdeki sıkıntılar ve astronomik kiralar, markaları birer birer kepenk kapatmaya itti. AVMDergi.com, İstiklal Caddesi’ni gezdi…

İstanbul’un gözbebeği İstiklal Caddesi, kepenklerini kapatan mağazalarıyla dikkat çekiyor. Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli caddeleri arasında yer alan Beyoğlu Taksim’deki İstiklal Caddesi, son dönemlerde belki de en büyük dönüşümlerinden birini yaşıyor. Mağazalar birbiri ardına kapanırken, yerine yenileri açılmıyor. Birçok perakende marka, banka, restoran, GSM operatörü, teknoloji market ve küçük esnaf, İstiklal Caddesi’ndeki mağazaların kepenklerini indirdi. Boş dükkânlar, kapanan kepenkler, gittikçe azalan insan trafiği, Türkiye’nin en ünlü caddesinin yeni görüntüsü halini aldı. Yaşanan terör olayları ve turizmdeki krizler nedeniyle son bir yılda pek çok marka, İstiklal Caddesi’ndeki mağazalarını kapatma ya da taşıma yoluna gitti. İstiklal Caddesi’nin kötü gidişatındaki bir diğer nedenin de astronomik kiralar olduğu belirtiliyor.

İstiklal Caddesi’ndeki esnaf, pek çok kişinin mağazalarını devretmeye çalıştığına dikkat çekiyor. Yaşanan terör olaylarının insan trafiğini azalttığını anlatan esnaf, turizmdeki sıkıntıların caddeye büyük oranda yansıdığını söylüyor. İstiklal Caddesi’ndeki kötü gidişatın Asmalımescit’teki “masa, sandalye kaldırma operasyonu” ile başladığını ifade eden esnaf, sonrasında Gezi Parkı direnişi ve çıkan olayların caddedeki trafiği etkilediğini, mart ayında canlı bomba saldırısı ile işlerin daha da kötüleşmeye başladığını belirtiyor.

İstiklal Caddesi’ndeki mağazalarını kapatanlar arasında Paşabahçe, Columbia, İş Bankası, Vodafone, Finansbank, Pizza Hut, Yapı Kredi, Teknosa, Media Markt ve The House Cafe gibi markalar bulunuyor. Ayrıca kötü gidişattan etkilenen küçük esnaf da mağazalarını ya tamamen kapatmış ya da arka sokaklara taşımış durumda.

“Tekrar eski günlerine dönecek”

İstiklal Caddesi’nde yaşanan durumun geçici olduğuna dikkat çeken Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yazılı basına yaptığı açıklamada caddenin eski günlerine döneceğini dile getirdi. Demircan, “Şu an sıkıntı sadece İstiklal Caddesi’nde değil. Turist sayısının azalmasından dolayı gelirlerde bir düşüş yaşanıyor. İstiklal Caddesi’ndeki esnafın gelirlerinin büyük bir bölümü turistlerden gelirdi. Ancak bakıldığında Beyoğlu’nda 45 bin yatak kapasitesi var ve yüzde 80’i boş. Bu da direkt gelirlere yansıdı. Ancak bu böyle devam etmeyecek. Krizden güçlenerek çıkacağız. İstiklal Caddesi kısa sürede tekrar eski günlerine geri dönecek. Belediye olarak biz de bunun için çalışıyoruz. ‘Smart Beyoğlu’ isimli bir portal oluşturduk. Küçük esnafımız buradan kendi tanıtımını yapabilecek” diye konuştu.

AVMDergi.com’un İstiklal Caddesi’ndeki turundan objektife takılanlar…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz