Ana Sayfa Gündem İşte doları yükselten o 5 neden

İşte doları yükselten o 5 neden

Dolar, TL karşısında son iki ayın zirvesinde. Peki, doları yükselten nedenler nedir? Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, “Doları yükslten 5 neden”i analiz etti.

TL varlıkları yeni haftaya hareketli başladı. Dolar, TL karşısında son iki ayın zirvesine yükseldi. Kur hafta başından bu yana yüzde 1 yükselirken diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre TL’nin negatif ayrıştığını görüyoruz. Güney Afrika Randı yüzde 0,46 değer kazanırken Brezilya Real’inde bu oran yüzde 1,5 seviyesine yaklaştı. Doların değer kazanmasında hem yurt içi hem de yurt dışında yaşanan gelişmeler etkili oluyor. Doları yükselten o nedenleri Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan analiz etti.

1. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi

merkez-bankasi

Dün, TUİK’in açıkladığı enflasyon oranının gıda fiyatlarında yaşanan düşüş ile yüzde 7,28 seviyesine gerilemesi sonrası TCMB’nin faiz indirimlerine daha hızlı devam edebileceği beklentisi TL’yi zayıflatan etken olarak karşımıza çıkıyor.

2. Moodys’in not indiriminin etkisi ve S&P açıklamaları

moodys

Moodys’in Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmesinin etkileri devam ediyor. Karar sonrası tahvillerde yaşanan çıkış TL’nin değer kaybına neden oluyor. Aynı zamanda dün diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P yayımladığı raporda en kırılgan ülkeler olarak Venezüella, Arjantin ve Türkiye’yi işaret etmesi TL varlıkları üzerindeki kırılganlığı yükseltti.

3. Brexit açıklamaları doları güçlendiriyor

theresa-mayİngiltere Başbakanı Theresa May’in 2017 yılı Mart ayına kadar İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma sürecini başlatacağına yönelik ifadeleri Sterlinin sert değer kaybetmesinde etkili oldu. Piyasaların Brexit endişelerinin yeniden yükselmesi sonrası dolara olan talebini yükselttiğini görüyoruz.

4. FED başkanlarının açıklamaları ve olumlu ABD verileri

amerika-ekonomiFED üyesi Mester’in kasım ayında yapılacak olan toplantıda faiz artırımının canlı olduğunu ifade etmesi FED beklentilerinin yeniden fiyatlanmasında etkili oluyor. Öte yandan ABD’den açıklanan olumlu imalat sanayi verisi büyümeye işaret etmesi faiz yükseltme ihtimalini arttırıyor.

5. Deustche Bank önderliğinde Avrupa bankalarının sorunları

deutche-bankDeustche Bank’a uygulanan 14 milyar dolarlık cezanın bankayı zora sokabileceğine yönelik endişeler doların değer kazanmasında etkili oluyor. Deustche Bankt’a yaşanan sorunların diğer bankalara sıçraması endişe yaratıyor. Deustche Bank ve diğer önemli bankalarda toplu işten çıkartmaları Avrupa Birliği ekonomilerindeki sorunları yeniden gündeme gelebilir.

Sonuç olarak, yukarıda bahsedilen etkenlerin devam etmesi halinde dolar TL paritesinde yükselişlerin devamı yaşanabilir. 3.0100 – 3.0240 direnç bölgesini geçen parite için bu bölge destek olarak izlenebilir ve üzerinde kalması halinde 3.0360 direnç bölgesi gündeme gelebilir. Psikolojik seviye olan 3.000 üzerinde ise yükseliş isteği sürebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz