Ana Sayfa Gündem İnternetten alışveriş hız kesmiyor

İnternetten alışveriş hız kesmiyor

Şubat ayında kredi kartı ve banka kartları ile ödeme tutarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19 artışla 43,4 milyar liraya ulaştı. BKM’nin şubat ayı verilerine göre internetten yapılan ödemeler de arttı. İnternetten kartlı ödeme tutarı şubat ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 32 yükselişle 4,9 milyar TL’ye çıktı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) şubat ayı verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile toplam 43,4 milyar liralık ödeme gerçekleşti. Bu tutarın 39,9 milyar lirasında kredi kartları, 3,48 milyar lirasında banka kartları kullanıldı. Şubat ayının bu yıl 29 gün olmasının da etkisiyle kartlı alışveriş büyüme oranları, yıl ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Kredi kartları ile yapılan ödeme tutarında büyüme, 2015 yılının Şubat ayına kıyasla yüzde 17’yi bulurken, banka kartları ile ödeme tutarında artış yüzde 43’e çıktı. Geçen yıl şubat ayında banka kartları ile 2,43 milyar TL ve kredi kartları ile 34,2 milyar TL olmak üzere toplam 36,6 milyar TL’lik kartlı ödeme gerçekleşmişti. Şubat ayında banka kartlarıyla nakit çekim tutarı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 28 artışla 31,5 milyar TL’den 40,3 milyar TL’ye yükseldi.

Son yıllarda hızla artmaya başlayan internetten alışveriş ve ödemeler, 2016 yılının ilk iki ayında da hızını sürdürdü. Şubatta 4,9 milyar TL tutarında kartlı ödeme yapıldı. Bu veri, önceki yılın aynı dönemine göre internetten kartlı ödemelerde yüzde 32 artışa işaret ediyor. 2015 Şubat ayında internetten kartlı ödeme tutarı 3,7 milyar TL olmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz