Ana Sayfa Gündem İndirim afişlerinde süre de belirtilecek

İndirim afişlerinde süre de belirtilecek

Afiş ve pankartlarda indirim süresinin başlangıç ve sonunun görünür olarak yer alması şartı getirildi. Bundan böyle indirim afişi asan mağazalar, indirim sürelerini vatandaşların görebileceği şekilde düzenleyecek.

Yeni düzenleme ile birlikte alışveriş merkezlerinde asılan afiş ve pankartlarda belirtilen indirim süresinin vatandaşlar tarafından görülebilir olması şartı getirildi. Bundan böyle alışveriş merkezlerinde indirim afişi asan mağazalar indirim sürelerini vatandaşların görebileceği şekilde düzenleyecek. Habertürk gazetesinden Menekşe Ataselim’in haberine göre, perakendeye yönelik yeni yönetmelik taslağı indirimler için bir takvim belirlemedi ancak afiş ve pankartlarda indirim süresinin başlangıç ve sonunun görünür olarak yer alması şartını getirdi. Gümrük Bakanlığı’na iletmek üzere ortak metin hazırlayan sektör, indirim süresinin internet ve gazetede ilan edilerek uzatılabilmesini talep etti Perakende sektörü, geçen hafta yürürlüğe giren alışveriş merkezleriyle (AVM) ilgili yönetmeliğin ardından Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik Taslağı’nı masaya yatırdı. Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) çatısı altında birleşen sektör, AVM’lerdeki kira ve ortak alan bedeli gibi konulardan sonra indirimli satışlar ve raf bedeli dahil birçok noktada daha mutabakat sağladı. Yönetmelik taslağıyla ilgili TAMPF; AVM, giyim, gıda, gıda dışı perakende ve yeme içme kategorilerini temsil eden tüm üyeleriyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na göndermek üzere ortak bir öneri metni hazırladı.

Süreyi perakendeciler belirleyecek

Taslakta dikkat çeken maddelerin başında “indirim süreleri” yer aldı. ‘İndirimli ve promosyonlu satış kampanyalarının sınırlı sürelerde’ yapılacağı belirtilirken, sektör bu ifadeyi net bulmadı. İndirime başka bir merciden sınır getirilememesi için, hazırlanan öneri metninde indirimli ve promosyonlu satış kampanyalarına yönelik ‘perakende işletme tarafından başlangıç ve bitiş tarihi belirlenen’ ifadesine yer verildi. Yönetmelik taslağı, indirim ve promosyonlu satışlarda, perakende işletmenin bunu afiş, pankart ve benzeri araçlarla ilan etmesi halinde, bu araçlarda kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde yer verilmesini öngördü. İnternet sitelerinden yapılan duyurularda da aynı kuralın gözetileceği belirtildi. Halihazırda tüm işletmelerin uygulamadığı söz konusu düzenlemeye itiraz gelmedi. Fakat mağaza içinde indirimle ilgili kullanılan etiket ve benzeri araçlarda bu şartın aranmaması hazırlanan öneri metninde talep edildi. Metinde, perakende işletmelerin internet sitelerinde ve gazete ilanı vasıtasıyla bildirmek suretiyle kampanyaların süresini uzatma hakkına sahip olması da istendi.

Cirodan prim

Taslak, perakende işletmelerin üretici veya tedarikçiden aktivite primi ile reklam, dergi, anons, raf tahsisi, kasa önü bedeli gibi uygulamalarda prim talep etmesinin önünü açtı. Ancak sektörün hazırladığı metinde, ‘ciro primi, hamaliye, ürün talebini doğrudan etkileyen şube açılışı ile tadilat ve sürekli ve hacimli alımları teşvik eden iskonto gibi prim ve bedel talep edilebilmesi’ istendi. Söz konusu prim bedellerinin bakanlık tarafından belirlenmesini öngören maddeye itiraz edildi. Taslakta, satış alanlarının en az yüzde 1’inin yöresel ürünlere ayrılacağı ifade edilirken, sektör bir ürünün yöresel ürün kabul edilmesi için ilde yüzde 20 pazar payı olması şartını talep etti.

Çalışma günü ve saatleri danışılacak

Çok tartışılan ‘AVM’ler ve zincir mağazaların pazar günü kapalı olması’na yönelik direkt bir kısıtlama getirmese de yönetmelik taslağına göre, perakende işletmelerin çalışma gün ve saatlerine il ve ilçe bazında vali, bölge ve ülke bazında Gümrük Bakanlığı karar verebilecek. Bu konuda meslek, mevsim, yöresel şartlar, özel gün ve haftalar ile bayramlar gözetilecek. Sektörün talebi, söz konusu hususlara ‘tüketicinin ihtiyaçları’ ifadesinin de eklenmesi. Taslak, çalışma gün saatlerine karar verilirken esnaf odası, ticaret ve sanayi odası gibi kuruluşların görüş ve tekliflerinin alınmasını öngörürken, sektör ‘Perakendeciler Konseyi’nin de görüş vermesini talep etti. Kapsamı henüz netleşmeyen konseyin sektörün ileri gelenlerinden oluşan 20-30 kişilik bir ekip olması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz