Ana Sayfa İNDEKS AYD Hulusi Belgü: Denge yaratılmalı

Hulusi Belgü: Denge yaratılmalı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, “TL ile kiranın hayata geçmesi halinde düzenlemenin denge yaratması” gerektiğine dikkat çekti.

Ekonomide TL atağına geçen hükümetin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da AVM’lerdeki döviz kiralarına işaret ederek ‘geçici düzenleme’ yapılabileceğini açıkladı. Erdoğan’ın açıklaması, AVM sektöründeki ‘denge’ tartışmalarına neden oldu. AVM yatırımlarının büyük bir bölümünün döviz kredisi ile yapılması nedeniyle “TL ile kiranın” sektörü zora sokacağı konuşuluyor.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, şu ana kadar hem AVM yatırımcısını hem de perakende sektörünü zora sokmayacak bir çözüm yolu bulamadıklarını kaydetti.

TL ile kiranın hayata geçmesi halinde düzenlemenin ‘denge’ yaratması gerektiğine vurgu yapan Belgü, “Bu sektörün perakende dışında diğer bacakları da var. Yabancı yatırımcısı var. AVM’lerin büyük bir kısmı döviz kredisi ile yapıldı. Bunu bir şekilde dengelemek lazım. Dövizle kredi alan yabancıyı da ürkütmemek gerekiyor. Biz aylardır bankalarla ve perakendecilerle konuşuyoruz ama bir çözüm bulamadık” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz