Ana Sayfa Gündem H&M Vakfı’ndan sıra dışı fikre 1 milyon euro

H&M Vakfı’ndan sıra dışı fikre 1 milyon euro

H&M Vakfı, moda endüstrisini değiştirecek sıra dışı fikre 1 milyon euro ödül verilecek. Turunçgillerden elde edilen posalarla yaratılan kıyafetler, tekstil atıkları için online bir pazar, atık polyesteri sindirebilen bakteriler, geçtiğimiz yıl 1 milyon euro tutarında büyük ödülü paylaşan olağanüstü fikirlerden bazıları. Hedef erken evrelerinde yenilikçi fikirleri, moda endüstrisini daha sirküler bir hale getirecek, gezegeni ve hayat koşullarımızı koruyacak projelere dönüştürmek. Bu hedefle H&M Vakfı, ikinci Global Change Award’ı düzenliyor.

2015 yılında H&M Vakfı inisiyatifiyle yaratılan Global Change Award, 112 ülkeden 2,700’den fazla başvuru aldı. 1 milyon euro tutarında fonun finale kalan beş proje arasında nasıl dağılacağı ise kamuoyu tarafından belirlendi. Projeler herkese açık olan www.globalchangeaward.com adresi aracılığıyla oylandı.

“Dünyanın dört bir yanından gelen ve moda endüstrisini dönüştürme potansiyeline sahip olağanüstü projeleri görünce Global Change Award’u tekrarlamaya karar verdik. Uzmanlardan oluşan panelimize yeni isimlerin eklendiğini belirtmekten de gurur duyuyorum. Profesyonel yelkencilikte çığır açan ve sirküler ekonomi konusunda engin bilgiye sahip Dame Ellen MacArthur bu isimlerden yalnızca bir tanesi.’’ diyor H&M Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve H&M CEO’su Karl-Johan Persson.

Moda endüstrisini sirküler yapmak sadece geri dönüştürmek ile ilgili değildir. Daha geniş bir perspektifte fikirleri cesaretlendirmek adına Global Change Award bu yıl üç ana kategoride sıra dışı fikirlere meydan okuyacak. Sirküler iş modelleri kategorisi ürünlerin yeniden kullanılması, paylaşılması, tamir edilmesi, dijitalize edilmesi üzerine fikirleri değerlendirecek. Sirküler malzemeler kategorisi deriye alternatifler, geri dönüşüm teknikleri, yeni kumaşlar üzerine projelere odaklanacak. Sirküler süreçler ise kimyasallar, su kullanımı ve boyama konusunda, 3D print ve lokalize üretim gibi süreçlerle ilgili projeleri kapsayacak.

Ellen MacArthur Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusu Dame Ellen MacArthur, “İnovasyonla uğraşan yenilikçi insanları, uygulanabilir çözümlerle buluşturan Global Change Award değişiklik ve kendini yenileyen sirküler bir ekonomi yaratmak için ihtiyacımız olan yaklaşıma çok iyi bir örnek. Uzmanlardan oluşan kadroya dahil olup bu yılki beş sıradışı inovasyonu bulacağımız için çok heyecanlıyım’’ diye konuştu.

Global Change Award 2016 katılımlarını değerlendirecek diğer seçkin panel üyeleri Ellis Rubinstein, Rebecca Earley, Amber Valetta, Franca Sozzani, David Roberts (yeni üye), Lewis Perkins (yeni üye), Vikram Widge (yeni üye) ve Johan L. Kuylenstierna (yeni üye). 1 milyon euro tutarındaki ödülün yanı sıra kazanan beş finalist H&M Vakfı’nın Accenture ve İsveç Kraliyet Teknik Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan 1 yıllık inovasyon geliştirme modülüne katılma hakkı kazanacaklar. Bu program modülü inovasyonların en kısa sürede kendi kendilerine işler hale gelmelerini ve endüstri üzerindeki etkilerini maksimize etmek için tasarlandı

Doğa dostu, sıra dışı fikirleri harekete geçirerek Global Change Award bugün endüstrinin karşı karşıya kaldığı en büyük zorlukları alt etmeye çalışıyor: Devamlı büyüyen bir popülasyona üretim yaparken çevreyi koruyabilmek. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan H&M Vakfı bu süreci hızlandırabilmek için bu yarışmayı başlattı. Ne H&M ne de H&M Vakfı, inovasyonlar üzerinde hak sahibi değil ve herhangi bir kâr sağlanmıyor. Projenin amacı tüm endüstride bütünlüklü bir etki yaratmak.

Global Change Awards’e başvurular 31 Ekim’de son bulacak. Ödül töreni ise 4 Mayıs 2017’de Stockholm’de gerçekleşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz