Ana Sayfa Gündem H&M Group’tan 2024’ün ilk yarısında satış ve kârlılıkta büyüme

H&M Group’tan 2024’ün ilk yarısında satış ve kârlılıkta büyüme

H&M Group, 2024’ün ilk yarısında güçlü kârlılık ve büyüme rakamları açıkladı. İlkbahar ve yaz koleksiyonlarının başarısıyla dikkat çeken şirket, brüt kar marjını yükseltirken maliyet kontrolünde de başarı sağladı. CEO Daniel Erver, tüm müşteri gruplarında ve bölgelerde olumlu trendlerin devam ettiğini belirtti.

H&M Hennes & Mauritz AB, 2024 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını paylaştı. H&M Group CEO’su Daniel Erver, yılın ilk yarısındaki kârlılık performansının, satış gelişimindeki kademeli iyileşmeler, güçlenen brüt kâr marjı ve devam eden iyi maliyet kontrolü sayesinde güçlü olduğunu vurguladı. Erver, ilkbahar ve yaz koleksiyonlarının oldukça iyi karşılandığını ve bunun ikinci çeyrekte artan satışlara yansıdığını belirtti. Tüm müşteri gruplarında büyüme ve tüm bölgelerde olumlu bir trend gözlemlediklerini ifade eden Erver, güçlü gelişime katkıda bulunan tüm çalışma arkadaşlarıyla gurur duyduğunu söyledi.

H&M Group 2024’ün ilk yarısı finansal sonuçları
• H&M Group’un net satışları, yılın ilk yarısında yüzde 1 artışla 113.274 milyon SEK (112.488 milyon SEK) oldu. Yerel para birimlerinde net satışlar geçen yılla aynı seviyede gerçekleşti.
• Brüt kar, 61.224 milyon SEK’e (56.224 milyon SEK) yükseldi ve bu, yüzde 54,0 (50,0) brüt kar marjına karşılık geliyor.
• Satış ve idari giderler SEK cinsinden yüzde 1 arttı. Yerel para birimleri cinsinden bu harcamalar geçen yılla aynı seviyede kaldı.
• Faaliyet karı, 9.175 milyon SEK’e (5.466 milyon SEK) yükseldi ve bu da yüzde 8,1’lik (4,9) bir faaliyet marjına karşılık geldi.
• Vergi sonrası sonuç, 6.196 milyon SEK’e (3.828 milyon SEK) yükseldi ve bu da hisse başına 3,85 SEK’e (2,35 SEK) karşılık geldi.
• İşletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışı 16.567 milyon SEK’e (12.485 milyon SEK) yükseldi.
• Finansal net nakit, 7.961 milyon SEK’e (7.700 milyon SEK) yükseldi. Nakit ve nakit benzerleri artı kullanılmamış kredi olanakları 42.572 milyon SEK (38.813 milyon SEK) oldu.
• Ticari stok yüzde 1 düşüşle 38.518 milyon SEK’e (38.802 milyon SEK) geriledi. Kur etkisinden arındırılmış ticaret stoku bir önceki yıla göre yüzde 2 arttı. SEK’deki ticari stok, 12 aylık satışların yüzde 16,3’ünü (16,7) temsil ediyor.

Haziran 2024 ayı satışlarının, geçen yılın aynı dönemine göre yerel para birimlerinde yüzde 6 oranında azalması bekleniyor. Bu düşüş, 2023’teki güçlü karşılaştırmalı rakamlar ve Haziran 2024’ün başında H&M Group’un büyük pazarlarının çoğunda yaşanan istikrarsız hava koşulları nedeniyle yaşandı. Ancak ay sonuna doğru hava normale dönünce satışlar toparlandı.
Çevre örgütü Stand.Earth, iklim çalışmaları nedeniyle H&M Group’u moda sektörünün önde gelen markaları arasında en yüksek genel puanla ödüllendirdi. Bu ödül, H&M’in sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığını ve liderliğini bir kez daha teyit etti.

“Sürdürülebilir büyüme için koşulların daha iyi olduğunu görüyoruz”
CEO Daniel Erver, “Uzun yıllardır en iyi sonuçlarımızı ikinci çeyrekte elde ettik; H&M Group’un gücünü ve sağlam finansal pozisyonunu, güçlü nakit akışının yanı sıra artan kârlılık ve satışlarla bir kez daha gösterdik. Artık markayı, müşteriye sunulan hizmetleri ve alışveriş deneyimini güçlendirme hedefimizi daha da yükseltiyoruz. Müşterilerimize, kararlı çalışma arkadaşlarımıza odaklanmamız ve yılın ikinci yarısında daha hızlı bir yatırım temposu ile sürekli kârlı, uzun vadeli ve sürdürülebilir büyüme için koşulların daha iyi olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Bu güçlü finansal sonuçlar ve sürdürülebilirlik alanındaki liderlik, H&M Group’un gelecekteki büyüme stratejilerine olan güveni artırıyor. Yılın ikinci yarısında da benzer başarıların devam etmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz