Ana Sayfa Gündem Gençlerin aşık olduğu markalar açıklandı

Gençlerin aşık olduğu markalar açıklandı

“Aşk, Gençlik ve Markalar: Aşkın Marka Hali Araştırma” sonuçlarını açıkladı. Gençler yüzde 64’lük değerlerle en çok ‘satış sonrası müşteri desteği ve iletişimine önem veren’ ve ‘Müşteri memnuniyetine önem veren’ markalara daha çok aşık olduklarını belirtiyor.

The Brand Age dergisi ile Xsights Araştırma Şirketi, Türkiye geneli 18-25 yaş arası gençlerin aşık oldukları markaları ve gençlerin beğendikleri markalardan beklentilerini ortaya koymak için “Aşk, Gençlik ve Markalar: Aşkın Marka Hali Araştırması”nı tamamlandı. Geçen yıl ilki gerçekleştirilen araştırmada Türkiye geneli tüm yaş grupları temsil edilirken, bu yıl araştırma kapsamına sadece gençler alındı.

Bir markaya neden aşık oluruz?

Araştırmaya göre, gençlerin bir markaya aşık olabilmesi en fazla markanın müşterisiyle kurduğu bağa bağlı. Bu bağ ne kadar duygusal ve uzun ömürlüyse; gençler markaya o denli aşık oluyor. Gençler daha çok müşteri memnuniyetine önem veren ve tüketici olarak kendini değerli ve önemli hissettiren markalara aşık olduklarını belirtiyor. Toplam değer 70 üzerinden bakıldığında gençler yüzde 64’lük değerlerle en çok ‘satış sonrası müşteri desteği ve iletişimine önem veren’ ve ‘Müşteri memnuniyetine önem veren’ markalara daha çok aşık olduklarını belirtiyor. Yüzde 63’lük değerlerle gençler, ‘topluma karşı sosyal sorumluluk projeleri yapan’ ve ‘çalışanlarına değer veren’ markaları aşık olmaya değer görüyor. Bir markaya aşık olmada gençler algısında an az etki eden kriterler yüzde 49 ile ‘medyada sıkça haberlerinin çıkması’ ve yüzde 50 ile ‘reklamlarında ünlü ve popüler isimleri kullanması’ yer alıyor. Ayrıca yüzde 54 gibi düşük oranla ‘reklamlarının yaratıcı olması ve dikkati çekmesi’ de gençler için bir markaya aşık olunmada düşük etkiye sahip

Aşk denilince ilk akla gelen marka “Ülker”

Araştırma sonuçlarına göre, yardımsız açık uçlu biçimde sorulan soruda Ülker (yüzde 13) aşk ile en çok özdeşleşen marka oldu. Aşk denince akla gelen diğer markalar Turkcell (yüzde 9), Çiçeksepeti (yüzde 9), Koçak Gold (yüzde 8), Altınbaş (yüzde 7) ve Atasay (yüzde 7). Bu sonuçla, son dönemlerde özellikle mutluluk odaklı ve aşk kokan reklamların gençler¬de karşılık bulduğu söylenebilir.

Aşk denilince ilk akla gelen reklam “Algida” reklamı

Gençler algısında Algida reklamları (yüzde 30) aşkı en iyi anlatan reklam sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Gençlere göre aşkı en iyi anlatan diğer reklamlar: Arçelik (yüzde 16), ETS Tur (yüzde 8), Nescafe (yüzde 5) ve Zen (yüzde 5).

Günlük hayatın vazgeçilemeyen, arzulanan aşk markaları

Günlük hayatta gençlerin vazgeçemediği markalar sıralamasında iPhone (yüzde 16) ve Apple (yüzde 10) yüksek oranlarıyla ilk sırada yer alıyor. Apple hem marka olarak hem de iPhone ürünü ile toplam yüzde 26’lık oransal çoğunlukla gençlerin kalbinde günlük hayatta vazgeçilmez bir krallık kurmuş durumda. Gençler açısından günlük hayatın vazgeçilmez markaları sırasıyla Adidas, Zara, Nike ve DeFacto.

Kategori bazlı aşık olunan markalar

Araştırma sırasında gençlere 15 farklı kategoride en beğendikleri ve aşık oldukları markalar açık uçlu biçimde her bir kategori ayrı ayrı şekilde soruldu. 18-25 yaş aralığındaki gençliğin kategori bazında kalbini fetheden markalar şöyle:

Yiyecek Kategorisi: Ülker (yüzde 24)
Alkolsüz İçecek Kategorisi: Coca Cola (yüzde 38,3)
Giyim Kategorisi: Koton (yüzde 24)
Çocuk Kategorisi: LCWaikiki (yüzde 44,7)
Akaryakıt Kategorisi: Shell (yüzde 27,3)
Beyaz Eşya Kategorisi: Vestel (yüzde 34,3)
Otomotiv Kategorisi: BMW (yüzde 20)
Banka Kategorisi: Garanti Bankası (yüzde 24)
Takı & Aksesuar Kategorisi: SoChic (yüzde 16,7)
Kozmetik & Kişisel Bakım Kategorisi: Gratis (yüzde 29)
Teknoloji & Cep Telefonu Kategorisi: iPhone (yüzde 52,7)
Spor Giyim & Malzeme Kategorisi: Nike (yüzde 41,7)
Ayakkabı & Çanta Kategorisi: Zara (yüzde 17,7)
Mobilya & Dekorasyon Kategorisi: Bellona (yüzde 29)
Süpermarket Kategorisi: Migros (yüzde 50)

Gençleri üzen markalar

Araştırma sırasında gençlere, onları en çok üzen markalar sorulduğunda Adidas (yüzde 15) ve Garanti (yüzde 7) dikkati çekti. Gençlerin aşkından vazgeçtiği markalar ise en çok; Koton (yüzde 15), Adidas (yüzde 10) ve Samsung (yüzde 6) oldu. Bu markalar gençler arasında sevilse de küçük kitlelerde kayıplar yaşıyor.

Lüks kategoride gençler en çok otomobilleri arzuluyor

Gençlerin lüks kategoride en çok aşık olup arzuladığı marka yüzde 15 ile BMW oldu. Ferrari ve Mercedes yüzde 10’luk oranlarla gençlerin en çok arzuladığı diğer markalar. Dikkat çeken bir nokta da iPhone’un yüzde 10’luk oranla lüks kategoride gençler tarafından beğenilip arzulanması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz