Ana Sayfa Hizmet-Tedarik GE, perakende sektörünü dönüştürüyor

GE, perakende sektörünü dönüştürüyor

GE, enerji sektörünü dönüştürmek üzere farklı iş kollarını dijital çağın gücü ile birleştirerek endüstride bir ilk olan Current, powered by GE şirketini kurdu. GE’nin LED, Güneş Enerjisi, Enerji Depolama ve Elektrikli Araç iş kollarını endüstride bir ilk olarak endüstriyel güce sahip Predix platformu ile birleştiren bir enerji şirketi olan Current powered by GE, bugünün ve geleceğin müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak maliyet açısından en uygun ve verimli çözümleri sunuyor.

Ticari, endüstriyel ve resmi kurumların enerji yönetimi için kullandıkları yöntemleri tamamen değiştirmeyi hedefleyen GE, farklı iş kollarını endüstride bir ilk olarak bulut tabanlı Predix platformu ile birleştirerek yeni bir enerji şirketi olan Current powered by GE’yi kurduğunu açıkladı. GE bilançosunda yer alacak olan Current şirketi, GE’nin LED, güneş enerjisi, enerji depolama ve elektrikli araç iş kollarını endüstride bir ilk olarak bütünsel bir yaklaşımla bir araya getiriyor. Current’ın ticari portföyü sensör destekli donanım, yazılım, ikmal, ürün yönetimi ve finans çözümleri içeriyor.

Kurumların elektrik faturaları yüzde 20’ye varan oranda azalabilecek

GE’nin bulut tabanlı Endüstriyel İnternet platformu olan Predix platformu sayesinde Current, powered by GE, müşterilerin enerji tüketimini analiz edecek ve müşterilere modeller ve ihtiyaçlarla ilgili veriler sunacak. Current, ayrıca tüketimin en yüksek olduğu saatlerde tüketimi azaltmaktan, sensörler ve ağ bağlantılı sistemler yoluyla müşterilere yeni gelir akışı sağlamak için kendi tesislerinde elektrik üretimine kadar verimliliği artıracak önerilerde bulunacak. Bu gelişmiş çözümler, müşterilerin elektrik faturasında yaklaşık yüzde 10 – 20’lik bir tasarruf sağlamasına ve kamu hizmeti sağlayan kuruluşların dağınık yükü daha iyi yönetebilmesine yardımcı olacak.

Verimli enerji modellerine odaklanılacak

GE, bugünün ve geleceğin müşteri ihtiyaçlarına yönelik olarak maliyet açısından en uygun ve verimli çözümleri saptamak ve sunmak üzere kurduğu enerji şirketi Current, powered by GE için Avrupa ve Orta Doğu bölgesi CEO’su olarak Peter Lau’yu görevlendirdi. Avrupa ve Orta Doğu bölgesinde faaliyet gösterecek yeni şirketin başına geçecek olan Peter Lau, Current’ın müşterilerin enerji tüketimlerini yönetme yöntemlerini değiştirmelerine yardım edecek yeni ve verimli enerji modellerine odaklanmasını sağlayacak. Lau, Current ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Current, enerji verimliliği sağlayan donanım ve yazılım kombinasyonunu ve enerji tedariğini tamamen farklı bir biçimde sunuyor. Bölgemizdeki müşterilerin ticari hedeflerini gerçekleştirmek için güçlü bir strateji oluşturmalarında destek olmayı, maliyetleri ve karbon salımını azaltmayı, ve endüstrinin enerji seçme ve tüketme şeklini tamamen değiştirmeyi heyecanla bekliyorum.”

Current LED’lerle perakende sektöründe dönüşüm başlatıyor

Current’ın çözümleri, büyük kurumlar tarafından operasyonlarını dönüştürmek, enerji verimliliği sağlamak ve maliyetleri azaltmak için pilot olarak uygulanmaya başladı. Avrupa ve Türkiye’de prestijli alışveriş merkezlerinin sahibi olan, yöneten ve geliştiren Multi Turkey, ise GE ile birlikte bu yolculuğa çıkan ilk AVM olma özelliğini taşıyor. Multi Turkey’nin 90 alışveriş merkezinde her yıl ağırladığı 400 milyonu aşkın ziyaretçi 6 bini aşkın mağaza, restoran ve cazibe merkezinde yılda tahmini olarak 4 milyar euro harcama yapıyor.

Erdem-Soyal
GE Orta Doğu ve Kuzey AfrikaBölgesi Genel Müdürü Erdem Soyal

İnternet çağı ile birlikte şekilde değiştiren ve e-ticaretin olanakları ile kendi içinde ciddi bir rekabet yaşayan perakende sektörü şimdi de LED’lerle hem enerji hem de iş verimliliğinde yeni bir dönüşüme hazırlanıyor. LED aydınlatma, perakende sektörüne, önemli miktarda tasarruf imkanları ve verimlilik getiriyor. Bu dönüşümün öncülerinden General Electric (GE), aydınlatmada önemli oranda enerji verimliliği sağlayan LED’lerle, akıllı sensörlerin tüketici alışkanlıklarının birebir izlenebilmesini sağlayacağı yeni bir çağa ışık tutuyor. Tüm dünyada alışveriş merkezleri olan dev perakende zinciri Multi Turkey ile anlaşma yapan Current powered by GE, şirketin Türkiye’deki 11 alışveriş merkezinde başlayan proje ile sektörü dönüştürmeye başlıyor. Perakendecilerin değişim geçirdiği bu dönemde hem online hem de fiziksel mağazaları olan şirketlerin endüstri lideri olmaya başladığını ifade eden Current powered by GE MEAT (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) Bölgesi Genel Müdürü Erdem Soyal ekonomik açıdan kendilerini idame ettirebilen fiziksel mağazaların, marka bilinirliği sağlayarak ve genellikle de online alışverişte artışa yol açarak önemli birer pazarlama aracı işlevi de gördüğünü belirtti.

Entegre alışveriş deneyimi sunan mağazalar alışveriş alışkanlıklarından faydalanacak

Fiziki mağazalar, çevrimiçi perakendecilere göre bir dizi eşsiz özelliğe sahip. Müşteri deneyiminin perakendeciler tarafından kişiselleştirilmesi şirketlerin sürdürülebilirliğine yönelik önemli faydalar sağlıyor. Bunun ayrımına varan perakendeciler için de, enerji verimliliği sağlayan teknoloji olarak hayatımıza giren ama dijital çağda sayısız katkı sunabilen LED’ler kritik role sahip.
Konuyla ilgili değerlendirme yapan Erdem Soyal, “LED teknolojisi perakende sektöründe çok büyük bir fırsat. LED’in sağladığı enerji tasarrufu projenin tamamının maliyetini çıkartabiliyor. Multimall, sahip olduğu zincirlerde ayda yaklaşık 65 bin Euro aydınlatma maliyeti ile ilgili sorununa bir çözüm arıyordu. Mağazada alışveriş yaparken teknolojiyi kullanma, müşteri deneyimini daha da iyileştirme ve kişiselleştirme potansiyeline sahip LED aydınlatma, bir mağazanın sunduğu genel his ve görünümü önemli ölçüde etkileyebilir. Genç popülasyona kesintisiz ve entegre bir alışveriş kanalı (omni-channel) deneyimi sunan şirketler, hiç şüphesiz ki bu popülasyonun daha parçalı bir yapıya sahip alışveriş alışkanlıklarından faydalanacak.” dedi.

Multi Turkey LED’deki geleceği gördü; dönüşümü başlattı

Avrupa ve Türkiye’de prestijli alışveriş merkezlerinin sahibi ve yönetim ve geliştirmede öncü bir kuruluş olan Multi Mall, verimliliği önceliklendirerek dijital çağa uyum sağlamayı hedefledi. LED’deki geleceği gören Multi Mall, kısa bir süre önce Orta Doğu, Afrika ve Türkiye (MEAT) bölgesinde çok büyük bir anahtar teslim aydınlatma çözümü için GE ile bir ortak bir çalışmaya imza attı.

Multi Turkey Operasyon Direktörü Joao Xavier, proje ile ilgili değerlendirmesinde enerji tasarrufu, operasyonel maliyet giderlerinin azalması noktasında LED’lerin katkısını vurguladı. Joao Xavier “Anlaşma kapsamında Current, Türkiye’de bulunan alışveriş merkezlerimizin otoparklarını, arka ofislerini, koridorlarını ve merdivenlerini LED aydınlatma ile donatacak. Şu anda Forum İstanbul ve Marmara Forum olmak üzere iki alışveriş merkezimizde proje başladı. Bu sayede yıllık olarak 3,6 milyon KWH’den fazla enerji tasarrufu sağlayacağız ve mali tasarrufumuzu arttıracağız. Bakım maliyetleri şimdiden tamamen ortadan kalktı ve operasyonel maliyeler yüzde 50’den fazla oranda düştü. Müşterilerimizin alışveriş alışkanlıklarına dair bilgimizi artırmak ve daha etkin pazarlama stratejileri ile ilerlemek adına önümüzdeki dönemde de LED’lere sensörlerin eklendiği bir aşamaya geçmeyi planlıyoruz” dedi.

Hareket sensörlü akıllı LED’ler için pilot uygulama başlayacak

Multi Turkey, alışveriş merkezlerinden birini pilot olarak seçerek hareket sensörleri yerleştirecek. Perakende ortamlarına yönelik akıllı çözümlerin bir parçası olarak LED’ler, interaktif bir alışveriş deneyimi sunmak üzere Endüstriyel İnternet ile birlikte çalışacak. Bu pilot uygulama, LED aydınlatmanın potansiyelini ortaya koyacak ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte kuruluşun da sürekli kendini geliştirdiğini gösterecek. İşbirliğinin bir sonraki aşamasında yakın gelecekte Türkiye’deki diğer alışveriş merkezlerinde acil durum ışıkları, gömme ışıklar ve dış mekanlardaki çevresel aydınlatmanın LED ile değiştirilmesi planlanıyor. Bu, Current powered by GE ile Multi Turkey’nin birlikte ilerleyeceği bir yolculuk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz