Ana Sayfa Gündem Esse satıldı

Esse satıldı

Uzun bir süredir Zorlu Holding’e satılması beklenen Esse, sürpriz isimler tarafından satın alındı. Tefal’den ayrıldıktan sonra Esse’yi zincir haline getiren Semih Şeftali, Esse’yi Haşim Erhan Abaz, Cüneyt Yağcı ve Atilla Okumuş’a ait Ataköy Dayanıklı Tüketim Mamulleri’ne sattı.

Tefal’den ayrıldıktan sonra 2002’de kurduğu Esse’yi 170 mağaza ve 240 milyon TL ciroya sahip dev bir zincir haline dönüştüren Semih Şeftali, şirketi Ataköy Dayanıklı Tüketim Mamulleri’ne satışını gerçekleştirdi. Uzun bir süredir “satıldı”, “satılacak” şeklinde sektörde ve piyasalarda konuşulan en çarpıcı isim aslında Zorlu Grubu’ydu. Hatta Zorlu Grubu’nun denetim ve danışmanlık sektörünün 4 büyüklerinden biri olarak kabul edilen bir danışmanlık şirketine bu konuda yetki vermiş ve bu danışmanlık şirketi de Due Dilligence yani Durum Tespit Süreci başlatmıştı. Zorlu’nun Due Dilligence’ı devam ederken, sürpriz bir şekilde Esse’nin satış işlemi gerçekleşti ve Esse, Haşim Erhan Abaz, Cüneyt Yağcı ve Atilla Okumuş’un oldu.

Tefal’den ayrıldıktan sonra 2002’de kurduğu Esse’yi 170 mağaza ve 240 milyon TL ciroya sahip dev bir zincir haline dönüştüren Semih Şeftali’nin şirketi Zorlu Grubu’na satacağı, hatta şirketin yönetiminde kendi durmaya devam ederken şirketin çoğunluk hissesinin ise Zorlu Grubu’na geçeceği iddia ediliyordu.
Fakat Esse ile Semih Şeftali’nin Türkiye’de kuruluşunda yer aldığı Tefal’i 1 milyon tencere ve tava satışıyla geride bırakan Semih Şeftali, sürpriz bir kararla şirketini Cüneyt Yağcı, Atilla Okumuş ve Haşim Erhan Abaz’ın sahibi olduğu Ataköy Dayanıklı Tüketim Mamulleri San. ve Tic. Ltd. şirketine satma kararı aldı.

Esse’nin yeni sahipleri

10 milyon TL ödenmiş sermayesi olan Esse’nin İTO kayıtlarına bakılırsa yeni yönetimi de 15 Şubat 2016 tarihinde tescil edildi. Yine İTO kayıtlarına göre Esse’nin yeni yönetimi Haşim Erhan Abaz, A. Cüneyt Yağcı ve Atilla Okumuş’tan oluşuyor. Aynı şekilde Esse Grubu’nun diğer şirketi olan 500 bin TL ödenmiş sermayeli Essenso’da da aynı isimler yer alıyor.

Haşim Erhan Abaz’ın, Esse’yi satın alanlar arasında yer alan Ataköy Dayanıklı Tüketim dışında Beyoğlu’nda bulunan Yemek Kulübü Markiz’in sahibi olan Kahveci Gıda’da da ortaklığı bulunuyor. A. Cüneyt Yağcı ise Esse ve Essenso’nun dışında Terranova Kozmetik ve Zakkum Danışmanlık isimli iki şirkette daha yönetim kurulu üyeliği bulunuyor. Esse’nin diğer yeni ortağı Atilla Okumuş ise aynı zamanda Nish Mobilya, İşdekor Yapı Tasarımları, İş Mimarlık ve İnşaat ile Birinci Tekstil isimli şirketlerin ortağı olarak görünüyor.
Habertürk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz