Ana Sayfa Gündem En çok alışveriş, Körfez turistinden

En çok alışveriş, Körfez turistinden

Turistlerin alışveriş tutarı 2017’nın ilk 4 ayında 400 milyon liraya ulaşırken bunun 212 milyon liralık kısmı için KDV iadesi başvurusu yapıldı. Türkiye’de en fazla harcamayı Körfez ülkesinden gelenler gerçekleştirdi. Suudi Arabistan’ın liderliği aldığı sıralamada, Kuvetliler ikinci oldu. Bu dönemde gurbetçiler de 3 bin 397 lira harcadı.

Yabancı ziyaretçiler bu yılın ilk 4 ayında Türkiye’de yaklaşık 400 milyon liralık alışveriş yaparken, tutarın 212,3 milyon liralık kısmı için KDV iadesi başvurusu yapıldı. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilere KDV iade hizmeti veren Global Blue Türkiye’nin Genel Müdürü Selim Şeyhun, Türkiye’de en çok alışveriş yapan turistlerin Suudi Arabistanlılar olduğunu belirtti. Şeyhun, “Suudi Arabistanlılar, yaptıkları harcamaların 31,9 milyon liralık kısmı için iade başvurusu yaptı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 arttı” dedi.

En çok alışveriş yapan Suudi Arabistanlılar

Suudi Arabistanlıların hemen arkasından alışveriş yapmada 24,5 milyon lira ile Kuveyt’in, 21 milyon lira ile İran’ın, 14,6 milyon lira ile de Katar’ın geldiğini kaydeden Şeyhun, Çinlilerin 13,7 milyon lira ile beşinci sırada yer aldığı bilgisini verdi. Bu dönemde Çinlilerin alışveriş tutarları geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 89 artması dikkat çekti. Çinlilerin lüks ağırlıklı harcama yaptığına işaret eden Şeyhun, şu değerlendirmede bulundu:”Çinliler artarak Türkiye’ye gelmeye devam ederse ve alışveriş yaparlarsa, Türkiye perakendesinde bir devrim yaşanır. Yurt dışında Milano’da, Paris’teki büyük markaların hepsinde Çinli çalışanlar var. Markalar, burada potansiyel olduğu için daha iyi hizmet vermeye çalışıyor.”

Türkiye’de en fazla alışveriş harcaması yapan ülkeler
 1. Suudi Arabistan
 2. Kuveyt
 3. İran
 4. Katar
 5. Çin
 6. Azerbaycan
 7. Birleşik Arap Emirlikleri
 8. Rusya
 9. Almanya
 10. Mısır
 11. Lübnan
 12. İngiltere
Ortalaması en düşük ülkeler
 1. Mısır
 2. İran
 3. Lübnan
Harcamada en hızlı artış Rusya’da

Global Blue Türkiye Genel Müdürü Şeyhun, yabancıların bu yılın ilk 4 ayında yaptığı toplam harcama tutarları, geçen senenin aynı dönemiyle mukayese edildiğinde ise, ülke bazında en yüksek artışın Rusya’da yaşandığının görüldüğünü söyledi. Buna göre Rusların yaptığı harcamalar söz konusu dönemde yüzde 135 artışla dikkat çekti.

Ortalama tutar bin 455 lira oldu

Global Blue Türkiye Genel Müdürü Şeyhun, yabancı ziyaretçilerin bu yılın ilk 4 ayında KDV iadesi istenilen ortalama harcama tutarının bin 455 lira olduğunu kaydetti. Ülkeler bazında en yüksek alışveriş ortalaması ise 6 bin 510 lira ile İngiltere’de oldu. Şeyhun, “Burada muhtemelen İngiltere’de yaşayan Araplar, Türkiye’den saat almış olabilir” tespitinde bulundu. İkinci sırada da 4 bin 108 liralık ortalama harcama ile Katarlıların yer aldı.

Gurbetçilerden 3 bin 397 lira

Yurt dışındaki yerleşik Türkler, bu yılın ilk dört ayında Türkiye’de ortalama 3 bin 397 lira alışveriş yaptı. Ortalama harcama tutarında en düşük meblağ ise 567 lira ile Mısırlılarda yaşandı. En düşükler sıralamasında 618 lira ile İran ikinci oldu. Verilen bilgiye göre, Türkiye’de ikamet etmeyen yolcuların satın alarak Türkiye dışına götürdüğü malların teslimi anında, ürüne göre yüzde 8 ila yüzde 18 arasında Katma Değer Vergisi (KDV) tahsil ediliyor. Gümrükten malın çıkışı anında fatura veya belgenin ibrazında tahsil edilen KDV iade olunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz