Ana Sayfa İNDEKS D&R D&R, 20. yılında 200 milyon ziyaretçi ağırlayacak

D&R, 20. yılında 200 milyon ziyaretçi ağırlayacak

Türkiye’ye kitap okumayı sevdirmek üzere yola çıkan D&R, 20. yaşını kutluyor. D&R, bu yıl 30 milyon liralık yatırımla 20 yeni mağaza açacak ve 30 şehirde 170 mağazaya ulaşacak. 20. yılında 200 milyon ziyaretçi ağırlamayı hedefleyen D&R, bu yıl her ay 2 bin 500 yeni kitap sunacak

Türkiye’nin en büyük kültür-sanat ve medya perakende zinciri olan D&R, 20. yılını kutluyor. İlk mağazasını 1997 yılında açan D&R, 2017 itibarıyla 30 şehirde 170 mağazaya ulaşacak. Böylece D&R 20. yılında 30 milyon liralık yatırımla 20 yeni mağaza açmış olacak.

D&R Genel Müdürü Ahmet Coşar, D&R’ın geçmiş 20 yılını ve yeni hedeflerini anlattı. Toplumun kitap okuma, yazma, müzik dinleme, oyun oynama ve film izleme gibi kişisel gelişim alanlarına destek olmak ve sevdikleriyle sosyalleşmesine yardım etmek üzere yola çıktıklarını belirten Ahmet Coşar şöyle konuştu: “Kitaptan müziğe, filmden elektroniğe, oyundan hobiye, hediyelik eşyadan kırtasiyeye kadar 450 bin çeşit ürün sunuyoruz. Ama en büyük hedefimiz Türkiye’ye kitap okumayı sevdirmek. Daha çok kitap okuyarak daha iyi bir toplum olabileceğimizi düşünüyoruz. Mağazalarımızda okurlara 100 bin çeşit kitap sunuyoruz. Yıllık 25 milyon adetlik kitap satışı da bu amaca ne kadar katkı sağladığımızı gösteriyor.”

Kitap okuru her hafta mağazaya gidiyor

Türkiye’de 20 yılda ziyaretçilerin kişisel gelişiminin en büyük destekçisi olduklarını belirten Coşar, “Ziyaretçilerimizin kendisini keşfetmesini sağladık. Türkiye’de kitap okuma alışkanlığını geliştirdik, okumayı sevdirdik. 20 yıldır bu amacı kovalıyoruz. İnsanların kendilerini iyi hissetmesine ve yeni dünyalar keşfetmesine yardımcı oluyoruz. İyi bir D&R okuru her hafta mağazalarımıza gelir ve her ay 2 bin 500 yeni kitap ile karşılaşır. Mağazamızda toplam 450 bin çeşit ürünle bir dünya sunuyoruz” dedi.

Müşteri odaklı D&R

D&R Kart aracılığıyla her geçen yıl müşterileri daha iyi tanıdıklarını ifade eden Ahmet Coşar şunları söyledi: “Müşterilerimizi daha iyi anlayıp daha doğru ürünler sunmak yaptığımız her işin merkezinde bulunuyor. 5 milyon D&R Kart sahibi var, bu rakamı bu yıl 10 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.”

‘D&R’a her yerde her zaman ulaşabilirsiniz’

Coşar, “Herkesin bildiği gibi müşterilerimiz, ürünlerimize D&R mağazalarında ulaşabildiği gibi online kanaldan da ulaşabiliyor. Yani müşteriler her an ve istediği her yerden D&R’da bulunan 450 bin çeşit ürünü satın alabiliyor” dedi.

Anadolu’da büyüyor

2017 yılı sonunda 30 şehirde 170 mağazaya ulaşacak olan D&R, Anadolu’da yayılmayı planlıyor. Mağazasının bulunduğu şehir sayısını 2020’ye kadar 50’ye çıkaracak olan D&R, 300 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. D&R, bu yıl da 30 milyon liralık yatırımla 20 mağaza (7 bin metrekarelik alan) açacak. Böylece 170 mağaza ve 70 bin metrekarelik alana ulaşacak. Ahmet Coşar, “Türkiye’nin kitap okuma potansiyeline güveniyor ve yatırıma devam ediyoruz. Edirne, Sivas ve Çorum’da yeni mağazalar açtık. Kayseri, Malatya ve Diyarbakır’daki mağazalarımızın en iyi sattığı ürünler de kitaplar. Yeni Anadolu şehirlerinde de mağaza açmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

2017’de yüzde 20 büyüyecek

D&R Genel Müdürü Ahmet Coşar, 2 bin çalışana sahip D&R’ın, 800 tedarikçiyle çalışarak iş ortaklarının büyümesine ve dolayısıyla ekonominin gelişmesine de destek olduğunu vurguladı. 2016’da yüzde 12 büyüyen D&R, 2017’de yüzde 20 büyüyerek ekonomiye katkıda bulunmaya devam edecek.

D&R’ın ve Türkiye’nin popüler kültürünün 20 yıllık yolculuğu

• D&R yılda 25 milyon kitap (eğitim dışı kültür kategorisi) satıyor.
• Türkiye’de kültür kategorisinde kişi başına düşen yıllık kitap okuma sayısı 2’den az.
• Kitap okuyanların yüzde 65’i aşk, yüzde 24’ü siyasi, yüzde 13’ü düşünce, yüzde 7’si kişisel gelişim kitapları okuyor.
• İyi bir kitap okuru her hafta D&R’ı ziyaret ediyor.
• 20 yıl içinde hayatımıza e-kitaplar girdi.
• 20 yılda kasetlerin yerini CD’ler, video kasetlerin yerini DVD ve Blueray aldı.
• Plak satışı yıllar sonra yeniden yükselişe geçti. Plak satışlarında dönüm noktası 2008 yapımı Issız Adam filmi oldu. Plak çeşidi 58’den 2 bine çıktı.
• 9 bin imza günü düzenleyen D&R, 10 milyon kişiyi yüzlerce sanatçıyla bir araya getirdi. Bugüne kadar imza günlerinde en büyük ilgiyi Erdal İnönü, Sakıp Sabancı, Bülent Ecevit, Yılmaz Özdil, Zülfü Livaneli, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Sibel Can, Tarkan, Orhan Pamuk, Elif Şafak ve Kenan Doğulu’nun buluşmaları gördü.
• D&R bu yıl 200 milyon kişi ağırlamayı hedefliyor.
• D&R 450 bin çeşit ürün ve 100 bin çeşit kitap sunuyor.
• Halen 5 milyon D&R kartlı müşteri bulunuyor. 2017’de 10 milyon D&R karta ulaşılması hedefleniyor.
• Kitapların yüzde 64’ü kadınlar tarafından satın alınıyor. Kadınların tercih ettiği kitapların ise yüzde 65’i macera türünde.
• En çok kitabı Bursa, İstanbul ve Antalyalı kadınlar okuyor.
• D&R verilerine göre kadınların yaptığı her üç alışverişten ikisi kitap üzerine oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz