Ana Sayfa Gündem Dolar son 9 günün en düşüğünü gördü

Dolar son 9 günün en düşüğünü gördü

Hafta başından bu yana 3,03-3,05 aralığında dengelenen dolar/TL kuru dün gece FED’in beklendiği gibi faizleri değiştirmemesinin ardından 3,01’lere kadar düştü. Borsa ise güne yükselişle başladı

Dolar/TL, ABD Merkez Bankasının (FED) faiz kararının ardından son 9 günün en düşük seviyesine geriledi. Dün piyasaların kapandığı dakikalarda 3,04 liranın biraz altında olan dolar, bu sabahın ilk işlemlerinde 3,0120 lira seviyelerinden alıcı buluyor. Euro ise son birkaç gündür denge bulduğu 3,33 – 3,35 aralığında dalgalanıyor.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,54 yükselişle 75.482,37 puandan başladı. Açılışta, BIST 100 endeksi 406,66 puan artarken bankacılık endeksi yüzde 0,89, holding endeksi yüzde 0,29 artış kaydetti. Tüm sektör endeksleri yükselirken, en fazla kazandıran yüzde 0,92 ile “elektrik” oldu. Dün ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı öncesinde gün boyu pozitif bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, yüzde 1,88 artışla 75.075,70 puandan kapanmıştı.

Analistler, dün akşam FEDin beklendiği gibi faizlerde değişiklik yapmadığını belirterek, karar metnindeki ifadelerden eylül ayı toplantısında faiz artırımı yapılabileceğine ilişkin ipuçlarının alındığını, bunun da piyasalara etkisinin sınırlı olduğunu dile getiriyor..

Bugün yurt içi ve yurt dışında açıklanacak şirket bilançoları ile makroekonomik verilerin takip edileceğini vurgulayan analistler, teknik açıdan şu dakikalarda 3,0160 seviyelerinde bulunan dolar/TL’nin 3,0220’nin altında, BIST 100 endeksinin de 74.500 puanın üzerinde kalması durumunda yatırımcılarda orta vadeli iyimserliğin artabileceğini ifade ediyor.

FED eylüle açık kapı bıraktı

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan analizde Eylül ayı için faiz artırımı ihtimalinin masada olduğu belirtildi. Analizde şunlar belirtildi:

Açıklamaların detaylarına baktığımızda kısa vadeli risklerin azaldığı ve istihdam tarafında toparlanmanın devam ettiği ifadesi dikkat çekiyor. Bilindiği üzere Haziran ayında açıklanan ABD Mayıs ayı istihdam datası grevlerinde etkisiyle rekor düzeyde düşük gelmişti. Fakat FED’in değerlendirmesinde ise istihdamın güçlü olduğu ve kapasite kullanım oranında artış kaydettiği ifade ediliyor. Yani olumsuz istihdam datasının kalıcı olmadığını anlıyoruz.

Genel olarak bakıldığında FED piyasa beklentilerini sıcak tutabilmek için yeteri kadar güvercin tonda kalmak istemiyor. Toplantı notlarında net bir “Eylül” ifadesi yok fakat ihtimal dahilinde olduğunu anlıyoruz. Özellikle Ağustos ayında kritik ABD verileri beklentileri karşılarsa Eylül ayındaki faiz artırım ihtimali yükselebilir. Brexit kaynaklı risklerin azalması ve son gelen ABD datalarındaki toparlanma FED’ i daha cesaretli kılıyor.

Kurda yükseliş sınırlı kaldı

Piyasa fiyatlamalarına bakıldığında ise dolar endeksinin yükselişinin sınırlı kaldığını görüyoruz. ABD iki yıllık tahvil faizleri geri çekilirken, FED vadeli kontratlarında FED’ in Eylül ayında faiz artırım ihtimali yüzde 25’den yüzde 18’e gerilemiş durumda. Piyasa hala bu yıl tek bir faiz artırımını fiyatlamayı tercih ediyor. İlk olası adım ise muhtemelen Aralık ayında gelecek. FED cephesi güçlü ekonomik verilere dikkat çekerek Aralık ayında faiz artırımı yapmayı hazırlanırken, Eylül ayına işaret ederek piyasayı olası faiz artışına hazırlamak istiyor şeklinde okuyabiliriz.

Dolar/TL tarafında ise FED sonrası dalgalı bir seyir izlense de 3.0520 kritik direnci altında fiyatlama sürüyor. FED toplantısından ziyade TL varlıkları daha çok iç gelişmeleri fiyatlıyor diyebiliriz. Moody’sin 5 Ağustosta yapacağı kredi değerlendirmesi çok daha önemli bir veri. Kredi notunda güncelleme yapma ihtimalinden kaynaklı Dolar/TL’de düşüşlerin sınırlı olduğunu görüyoruz. Kurda geri çekilmenin hız kazandığını izlememiz için 3.0200-3.0000 destek bölgesinin altında bir hareket görmemiz gerekiyor. Dolasıyla bu bölge aşağı yönlü kırılmadığı sürece kurda geri çekilmeler sınırlı kalabilir.

FED her ne kadar eylül ayında olası bir faiz artışını sıcak tutmuş olsada ons altın doların değer kaybetmesine bağlı olarak 1338 seviyesini geçti. Ons altının bu hareketi içeride gram altını 130 TL seviyesinin üzerine taşıdı. Dolar/TL’deki düşüşlerin sınırlı kalmasından kaynaklı ons altında ki bu yükseliş gram altında güçlü duruşu destekleyebilir. 131.70 – 132.50 direnç noktaları gündeme gelebilir. Günü %1.88 primli kapatan endeks Fed faiz kararı sonrası yaşanan iyimser havayla birlikte yükselişini devam ettirebilir. Japonya Merkez Bankasının açıkladığı ek genişlemeci hamleler Borsa İstanbul’a da pozitif yansıdı. Teknik görünümde ise 74.000 üzerinde kaldığı sürece 75.800 – 76.500 seviyeleri gündeme gelebilir. Ancak lokal tarafta bilanço döneminde olmamızdan kaynaklı gözler endekse yön veren şirketlerin açıklayacağı bilançolarda olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz