Ana Sayfa Gündem Dolar haftaya nasıl başladı?

Dolar haftaya nasıl başladı?

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde bir değişime gitmemesi sonrası dolar/TL haftaya Cuma günü kapanış seviyelerinden başlarken bankacılar kur ve faizde küresel piyasaların, Almanya ile yaşanan gerilimin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Körfez Arap ülkelerine yapacağı gezinin takip edileceğini söylediler.

Öte yandan Fitch, yüksek dış finansman gereksinimi ile siyasi ve jeopolitik risklere karşılık güçlü mali performansa dikkat çekerek Türkiye’nin yatırım yapılabilir düzeyin bir altında olan BB+ kredi notunu teyit etti ve durağan olan not görünümünde değişiklik yapmadı.

Piyasalarda bir not artışı beklenmezken bankacılar olası bir görünüm değişikliğinin pozitif algılanacağını belirtmişti. Ancak bir değişim olmaması sonrası piyasalarda Fitch kararına herhangi bir tepki görülmedi.

Almanya ile yaşanan diplomatik gerginlik sonrası Perşembe günü 3.5440’a kadar yükselen dolar/TL, ECB açıklamalarının desteğiyle haftayı 3.53 civarında tamamlamıştı. Bu sabah da kur Cuma günü kapanış seviyelerine göre anlamlı bir değişim göstermeyerek güne saat 0823’te 3.5300/3.5310 seviyesinde başladı. Sepet bazında TL aynı saatte 3.8248/3.8261, euro/TL ise 4.1195/4.1212 seviyesinde.

Dolar endeksi bugün euronun kazanımlarını artırmasına paralel olarak yaklaşık 13 ayın en düşük seviyesinde tutunmaya çalışırken, ABD siyasi çalkantı Başkanı Donald Trump’ın ekonomiyi destekleme politikaları ve vergi reformu vaadini hayata geçirebileceği beklentilerini zayıflatıyor.

Dolar endeksi, 93.823 ile Haziran 2016’dan bu yana en düşük seviyesiyi gördükten sonra, bugün yatay seyrederek 93.854’de bulunuyor.

ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirileri US10YT=RR ise Wall Street’teki gerilemeye paralel olarak canlanan güvenli liman talebinin etkisiyle Cuma günü üç haftanın en düşük seviyesini gördü.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.51, valörde son işlemde yüzde 10.52 seviyesindeydi. Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.41, valörde son işlem yüzde 11.40 oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz