Ana Sayfa Gündem Dolar düşer mi, düşerse nereye kadar?

Dolar düşer mi, düşerse nereye kadar?

Hafta boyunca rekor üstüne rekor kıran dolar/TL’nin tekrardan 3.00 seviyesinin altına düşüp düşmeyeceği yatırımcıların en çok sorduğu soruların başında geliyor. Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen, dolar/TL’de 3.00’ün altındaki seviyelerin şimdilik mümkün görünmediğini kaydetti.

Doların küresel olarak güçlendiğine dikkat çeken Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Çekçen, “Dolarda yükseliş trendi bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Şu anki göstergelerin tersine dönmesi halinde dolar/TL’de teknik olarak düşüşler 3.0350-3.0200’lerde durabilir ve buralardan da yeni alımlar gelebilir” dedi. Çekçen, şu yorumlarda bulundu:

Dolar ne olursa düşer?

Doların belirli direnç noktalarını geçememesi genelde bir düzeltmenin gelebileceğini gösterir. Dolayısıyla teknik seviyeleri yakından incelemek gerekiyor. Dolar bu hafta 3.0880 ve yaz aylarında 3.0970 zirve seviyelerini geçememişti. Bu hafta bu seviyelerin tekrar geçilememesi söz konusu olursa, alıcılılar vazgeçip satışa dönüp satış tarafına geçebilir. 3.0650 ve 3.0500 kritik destek noktaları aşağı yönlü kırılırsa satışlar görebiliriz.

Doların sert yükselişi sonrası TCMB beklentileri değişime uğrayabilir. Haftaya gerçekleşecek PPK toplantısında Merkez Bankası kurdaki sert yükseliş sebebiyle faiz indirimlerine ara verebilir. Bu durum TL varlıklarını yükselten bir etki yaratabilir ve dolarda tansiyonu bir miktar düşürebilir.

ABD verilerinin beklentileri karşılamasından dolayı bir yükseliş görüyoruz. Bu haftayı bitirirken ABD tarafında açıklanacak haftalık işsizlik maaşı başvuruları, perakende satışlar, ÜFE ve Michigan tüketici güven endeksi gibi veriler takip edilecek. Bu veriler beklentileri karşılamazsa piyasa bir düzeltme sürecine girebilir. Dolayısıyla ABD verilerin seyri yine ön planda olacak. Aynı zamanda Çin tarafında önümüzdeki hafta açıklanacak büyüme rakamı hareketlilik yaratabilir. Çin’de açıklanacak 3. çeyrek büyüme rakamı eğer beklentileri karşılamazsa Asya kaynaklı piyasalarda bir türbülans görebiliriz. Bu da FED’in faiz artırımına gitme konusunda temkinli olmasına sebep olabilir.

Kurda yükseliş trendinin korunduğunu görüyoruz. Fakat dipler yükseldiği için, 3.0650 – 3.0500 destek bölgesi yakından izlenebilir. Bu seviyeler aşağı yönlü kırılırsa uzun vadeli trend bozulacağından kurda gevşeme görebiliriz. Fakat uzun vadeli FED kaynaklı riskler hala masada olduğu için kurda kalıcı bir düşüş beklenmiyor. Yukarıdaki senaryolar gerçekleşirse teknik olarak düşüşler 3.0350-3.0200’lerde durabilir ve yeni alımlar buralardan gelebilir.

Dolar neden yükseliyor ?

Yeni haftaya zirvede başlayan dolar/TL hem içeriden hem de dışarıdan kaynaklı gelişmelerden dolayı güçlü seyrini koruyor. Küresel piyasalarda devam eden FED baskısı, birçok ürünü dolara karşı zayıflatırken, dolar endeksi son 3 ayın zirvesini gördü. Doların bu yükselişinde, içeriden erken seçim söylentileri, kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimi sonrası oluşan negatif havanın sürmesi ve petrol yükselişinin Türkiye’nin Cari Denge üzerinde baskı yaratması gibi sebepler ön plana çıkıyor. Dışarıda ise beklentileri karşılayan ABD veriler ve Clinton’ın ABD seçimleri öncesinde Trump’a karşı kurduğu üstünlük, sebepler olarak gösterilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz