Ana Sayfa Hizmet-Tedarik DHL Express’ten, 230 milyon euroluk yatırım

DHL Express’ten, 230 milyon euroluk yatırım

DHL Express, Leipzig’de bulunan Avrupa hava taşımacılığı aktarma merkezinde 230 milyon euroluk yatırımla yüzde 50’ye yakın kapasite artışı sağladı. Her gün Türkiye’den gelen ve Türkiye’ye ulaşan yaklaşık 20 bin gönderiye de ev sahipliği yapan merkez, bu yatırımla sektörde bir ilke imza atarak ağır gönderiler için tam otomatik bir gönderi ayrıştırma merkezine de sahip oldu.

Uluslararası hızlı hava taşımacılık hizmetlerinde dünya lideri DHL Express, Leipzig’de bulunan ekspres aktarma merkezinde yeni bir ayırım merkezini hizmete açtı. Son teknolojiye sahip ayırım merkezi sayesinde, artık daha hacimli ve ağır gönderiler de Avrupa’nın en modern gönderi ayırım tesisinde tamamen otomatik olarak tasnif edilebilecek.

DHL’in alandaki işleme kapasitesini yaklaşık yüzde 50 artırarak saatte 150 bin gönderiye çıkaran yatırımın büyüklüğü 230 milyon euro olarak gerçekleşti. Şirket, aynı zamanda genişleme çalışmalarının başlangıcından bu yana bin 300 kişiye yeni iş yaratarak aktarma merkezinde istihdam ettiği toplam çalışan sayısını 4 bin 900 seviyesine yükseltti.

Türkiye, dünyanın 220 ülkesine Leipzig üzerinden bağlanıyor

Her gün İstanbul’daki Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından kalkan iki uçak Leipzig’e varıyor. Türkiye’den çıkıp dünyanın 220 ülkesine ulaşan ve bu ülkelerden çıkıp Türkiye’ye gelen günlük yaklaşık 20 bin gönderi Leipzig aktarma merkezinden geçiyor. Türkiye’nin ihracat noktalarının en önemlilerinden biri olan Avrupa’da gerçekleşen bu yatırım hem Türkiye’nin bu bölgeyle güçlü ticari ilişkilerini daha da geliştirecek hem de DHL’in bu bölgedeki operasyonlarını ciddi ölçüde güçlendirecek.

Yeni gönderi ayrıştırma teknolojisi, sektörde türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor

Modern aktarma merkezinin daha da genişletilmesi, şirketin uluslararası hızlı hava taşımacılık sektöründe sürekli ve dinamik bir şekilde büyümesini de yansıtıyor. Merkezde kullanılan yeni gönderi ayrıştırma teknolojisi, sektörde türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor. Sistem normalde standart taşıyıcı kayışlar için çok ağır ve hacimli olabilecek 170 kilograma varan ağırlıktaki gönderiler için bile uygun, bir dizi inovatif taşıma teknolojisinin bileşiminden oluşuyor.

DHL Express’in, iyileştirme ve kapasiteyi artırma maliyetleri de dahil olmak üzere, Leipzig aktarma merkezine yaptığı toplam yatırım miktarı 655 milyon euroya ulaştı. Yeni genişleme, Leipzig Aktarma Merkezi’nin Avrupa ve dünyanın dört bir yanındaki ticari faaliyetleri açısından sahip olduğu önemi de güçlü şekilde yansıtıyor. Genişleme, 40 bin metrekaresi depo binası, 4 bin metrekaresi ise modern ofis alanları olmak üzere toplam 44 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor.

Deutsche Post DHL Group CEO’su Frank Appel, yeni yatırıma ilişkin değerlendirmesinde, “Genişletilen aktarma merkezi ve yeni gönderi ayrıştırma tesisinin başarılı şekilde açılması, Leipzig’in Avrupa’daki ana aktarma merkezi olarak önemini daha da pekiştiren yeni bir adım. Bu bölgede yeni iş fırsatları yaratabilmiş olmaktan son derece mutluyuz. Büyük bir işveren ve yatırımcı olarak, Leipzig ve civarındaki olumlu ekonomik gelişimi desteklemeyi sürdürüyor olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz” diye konuştu.

DHL Leipzig Aktarma Merkezi Genel Müdürü Ralph Wondrak ise, “Kapasitemizin genişletilmesi ve özellikle de yeni ayırım teknolojimizin hayata geçirilmesi, müşterilerimize iki ciddi avantaj sağlıyor: daha fazla güvenilirlik ve daha yüksek hızlar. Yatırımımız sayesinde sadece uçuşlarımızın günlük kapasitesini artırmakla kalmıyor, verimliliğimizi de daha üst seviyelere çekiyoruz. Leipzig’in global ticaret dünyasında merkezi bir rol oynamaya devam etmesini sağlıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz