Ana Sayfa İNDEKS Defacto DeFacto, Gazze’de mağaza açtı

DeFacto, Gazze’de mağaza açtı

Defacto, Gazze’deki mağazasını Gaza Mall’de açtı. DeFacto uluslararası perakende şirketleri arasında bölgeye ilk giren firma oldu. Abluka sebebiyle mağazasının kuruluşu sanal ortamda yönetilerek sağlandı. Defacto Gazze mağazası, bin metrekarelik alanda 20 kişiye istihdam sağladı.

Defacto, Gazze’de mağaza açan uluslararası perakende şirketleri arasında bölgeye ilk giren marka oldu. 2 milyar TL ciro ile kapattıkları 2016 yılında Türkiye dahil 17 ülkede 400’ü aşkın mağaza sayısına ulaşan ve 10 bin 520 kişiyi istihdam sağlayan DeFacto Gazze’de mağaza açtı. Filistin’e dışarıdan girişler yasak olduğu için DeFacto Gazze mağazasının kuruluşu sanal ortamda yönetilerek sağlandı. Defacto Gazze mağazası, Gazze şeridinin ilk AVM’si olan Gaza Mall’de yaklaşık bin metrekarelik bir alanda hizmet veriyor.

Filistin’e dışarıdan şahıs girişleri yasak olduğu için DeFacto Gazze mağazasının kuruluşu temassız iletişim ile sanal ortamda yönetilerek sağlandı. Mağaza kurulumu, telefonlar, videolar ve görüntülü konuşma sistemi ile yapıldı. Mağaza ile temassız iletişim kuruldu. Defacto Gazze mağazasında çalışacak kişiler de Türkiye’de eğitim aldı. Mağazada 20 kişi istihdam edildi.

Gazze’de ilk mağazayı açarak, Filistin’deki ilk uluslararası perakende ticaret şirketi olduklarını söyleyen DeFacto CEO’su İhsan Ateş, Gazze’de yatırım yapmak için ilk görüşmelere 2010 yılında başladıklarını belirtti. Ateş, “Filistinli yatırımcı Mahmut Hania’nın DeFacto’yu Türkiye’de görmesi ve Gazze’ye taşımak istemesi ile başlayan görüşmelerde 2014’te resmi planlamalara başladık. İlk mağazayı 2017 Ocak’ta hizmete açtı ve 20’den fazla kişiye istihdam sağladık. Filistinli ve Gazze’de büyük ölçekli bir yatırımcı olan Mahmut Hania, ülkede kendine ait, soyadını taşıyan kafeleri, pastaneleri ve AVM’si bulunan bir isim” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz