Ana Sayfa Marka-Mağaza Decathlon’dan doğa için önemli proje

Decathlon’dan doğa için önemli proje

Decathlon poşet kullanımını azaltmak için TURMEPA’yla ortak bir projeye başlıyor. Decathlon’dan alınan her poşet artık denizlerin temizlenmesini sağlayacak.

Türkiye’de 13 mağazasıyla hizmet veren Avrupa’nın en büyük spor perakende zinciri Decathlon sürdürülebilirlikle ilgili yeni bir projeye başlıyor. 1 Aralık’tan itibaren Türkiye’deki tüm Decathlon mağazalarında poşet tüketimini azaltmak ve çevreyi korumak için poşetler sadece belirli bir ücret karşılığı satılacak. Decathlon, küçük boylarının 5 kuruş, büyük boylarının 10 kuruştan satılacağı poşetlerinden gelen kazancın yarısını denizlerin temizlenmesi için DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’ya bağışlayacak. Her 10 kuruş 1 litre deniz suyu temizlenmesini sağlayacak.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 1994 yılında Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ve bir avuç deniz sevdalısıyla birlikte başlatılmış bir sivil toplum hareketidir.

Sürdürülebilir kalkınma için inovasyonun büyük önem taşıdığını belirten Decathlon Türkiye Ülke Müdürü Boumedienne Boualaoui: “Decathlon markalarının ürünlerinin daha da ekolojik ve kullanıcılar için daha sağlıklı ve güvenilir olmaları için ARGE çalışmalarına büyük önem veriyoruz ve ciddi yatırımlar yapıyoruz. Decathlon olarak sporu çok seviyoruz ve doğada spor yapabilmek için onu korumamız gerekiyor” dedi.

Sürdürülebilir kaynaklar kullanarak ekolojik tasarımı standardize etmeyi hedeflediklerini söyleyen Boualaoui; üretim tesislerinde çevre kirliliği azaltmak, özellikle de su kalitesini iyileştirmek için üretim süreçlerini yakından takip ettiklerini ve üretim yaptırdıkları tüm tesislerde yüksek standartlarının olduğunu da ekledi.

Sürdürülebilirliğe büyük önem veren Decathlon’un yeni mağazalarının türümünde ve ofislerinde sensörlü ve LED ışıklar kullanıyor, güneş ışığının maksimum kullanıldığı mağazalar tasarlanıyor, otomasyonlu havalandırmalar ve aydınlatmalar kullanılıyor. Mağaza çalışanlarına da düzenli olarak enerji tüketimi eğitimleri veren Decathlon, çevreci uygulamalarıyla daha sürdürülebilir bir yaşam için farklı projeler geliştirmeye de devam edecek.

Ürünlerinde kullanılan malzemelerden, mağaza tasarımlarına, üretim tesislerinden tedarik sürecine kadar ekolojik ve sürdürülebilir bir yaklaşım benimseyen Decathlon, çalışanları ve müşterilerine çevre bilincini aşılamak için şehir içinde bisiklet gibi çevreye zararlı olmayan araçlar kullanmaya da teşvik ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz