Ana Sayfa Gündem Çocukların en çok sevdiği markalar belli oldu

Çocukların en çok sevdiği markalar belli oldu

The Brand Age Dergisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel Xsights Araştırma ve Danışmanlık ile birlikte gerçekleştirdiği “Çocuk Dünyasında Markalar Algı Araştırması” sonuçlarını yayımladı. Araştırmaya göre, çocuklar marka tercihlerinde en çok reklamlardan (yüzde 58) etkileniyor. Reklamları sırasıyla sosyal çevre (yüzde 49) ve arkadaşlar (yüzde 46) takip ediyor. Çocukların en sevdiği marka LC Waikiki (yüzde 36) olurken, her 10 anneden sekizi ürün alışverişinde çocuklarının tercihlerinden etkileniyor.

Pazarlamada son yılların trendi hiç şüphesiz Kids Marketing. Geleceğin hem üreticileri hem de tüke¬ticileri olarak tanımladığımız çocuklar, bugün de tüketimde önemli bir paya sahip. Çocuklar, kendi tüketim dünyalarını ve markalarla olan ilişkilerini çok erken yaşlarda belirliyorlar. Araştırma kapsamında görüşülen 400 anneye, çocukların marka tercihlerinin şekillenmesinde etkili olan nedenler soruldu.

Marka tercihinde çocuklar için reklamlar, anneler için fiyat etkili

Araştırma kapsamında annelere “kendiniz ve çocuğunuz için marka seçimini etkileyen faktörler nelerdir?” sorusu soruldu. Anneler çocuklarının marka tercihinde en etkili olan faktörün reklamlar (yüzde 58) olduğunu, kendilerinin ise fiyata (yüzde 53) göre marka tercihi yaptığını belirtiyor. Hem çocukların hem de annelerin marka tercihini etkileyen diğer önemli unsurlar ise sosyal çevre ve arkadaşlar.

Çocuklar markalara annelerinin gözlerinden bakıyor

Çocukların yüzde 44’ü markalara karşı tutumlarını annelerinin tutumlarına göre belirlerken, yüzde 56’sı diğer faktörlere (arkadaş, reklam, çevre vb.) göre belirliyor. Diğer bir yandan marka bağımlılığı olmayan annelerin oranı yüzde 59, markaya karşı duyarlı annelerin oranı ise yüzde 49.

Çocukların kalbinde LC Waikiki, annelerin kalbinde ise Ülker ve Adidas var

Annelere genel anlamda kendilerinin ve çocuklarının en sevdiği markalar soruldu. Annelere göre çocuklarının en fazla sevdi¬ği markalar sıralamasında LC Waikiki yüzde 36 ile açık ara ilk sırada yer alıyor. LC Waikiki’yi yüzde 11 ile Adidas, yüzde 9 ile Ülker takip ediyor. Annelere göre ise en beğenilen marka yüzde 19 ile Ülker. Diğer iki marka ise Adidas (yüzde 12) ve Nike (yüzde 11). Çocukların ve annelerinin en sevdiği markaların uyumuna bakıldığında, annelere göre çocukların yüzde 20’sinin, anneleriyle aynı markayı ‘’en çok sevdiği marka’’ olarak benimsedikleri gözlemleniyor. Adidas, anne ve çocuk marka uyumunda yüzde 6’lık oranıyla anne-çocuk sevgisini aynı anda kazanmış en başarılı marka olarak ortaya çıkıyor.

Çocukların tercihi satın almada etkili

Annelerin yüzde 66’sı genel olarak çocuklarının tercihlerinin, kendi satın alma kararları üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. AB SES mensubu annelerin çocuklarının tercihinden etkilenme oranı (yüzde 85), C1 SES mensubu annelerin ise etkilenmeme oranı (yüzde 27). Yani, refah seviyesi arttıkça annelerin çocuklarının marka tercihlerinden etkilen¬me oranlarının arttığı, ürünün fiyatı arttıkça ise annelerin etkilenme oranının azaldığı görülüyor.

Oyuncak ve kekte çocuklar kral

Araştımanın bir diğer çarpıcı sonucu ise her 10 anneden yaklaşık sekizi (yüzde 75) ürün alışverişinde çocuklarının tercihlerinden etkileniyor. Bu etkilenmenin kırsal bölgelerde yaşayan annelerde daha fazla olduğu görülüyor. Ortalama etkilenme skorunun en yüksek olduğu kategoriler oyuncak ve kek (3,4). Çocukların satın almada en az etkisi olduğu kategoriler ise cep telefonu ve (2,8) ve beyaz eşya (2,6).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz