Ana Sayfa Gündem Çocuk işçi suçlamalarına İHKİB’ten tepki

Çocuk işçi suçlamalarına İHKİB’ten tepki

H&M ve Next için üretim yapan firmalarda çocuk işçi çalıştırıldığına ilişkin haberlerin “kurgu” olduğunu söyleyen İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Türkiye’yi Suriyeli çocuk işçi çalıştırmakla suçlayanları 14 bin firmamızı tek tek incelemeye davet ediyorum” dedi.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, H&M ve Next’e üretim yapan firmalarda Suriyeli çocuk işçi çalıştırıldığına ilişkin haberlerin Türkiye’nin rakipleri tarafından kasıtlı çıkarıldığını vurgulayarak, bu kurgu habere imza atanları kınadıklarını söyledi.

Hikmet Tanrıverdi, yaptığı açıklamada Türkiye’de çocuk işçi çalıştırılmasının kanunen mümkün olmadığını, iki global marka olan H&M ve Next’in de bu böyle bir üretimi kabul edebileceklerine inanmadığını ifade etti.

“Bu uydurma haberlerle Türkiye’nin üretim, istihdam ve ihracatta lokomotifi olan hazırgiyim sektörüne zarar verilmeye çalışılmasını içime sindiremiyorum” diyen Tanrıverdi, şu görüşleri dile getirdi:
“Uluslararası markaların hepsi çok fazla denetim yapıyorlar. Bu firmalar, Uzakdoğu’daki üreticilere kıyasla Türkiye’de çok daha aşırı denetim mekanizmaları uyguluyorlar. Bu denetimlerde en ufak bir problem tespit edildiğinde üretici firmalarımız bir daha o markalara ihracat yapamıyorlar.

Türkiye’de 35 bin konfeksiyon üreticisi var. Bunların 14 bini ihracat gerçekleştiriyor. İhracat yapan hazır giyim üreticileri bu sıkı denetimlerin ve yaptırımlarının ağırlığı nedeniyle son derece sıkı bir iş disiplini uyguluyorlar. Bu çerçeveden değerlendirildiğinde Türkiye’de en düzenli çalışan sektör konumunda olduğumuzu söyleyebilirim.

Çocuk işçi çalıştırma noktasında kim bilgi istiyorsa gelsin verelim. Biz, 14 bin ihracatçı firmamızı tek tek gezdirmeye hazırız. Çamur at izi kalsın yöntemiyle Türkiye’nin lider ihracat sektörüne zarar vermeyi amaçlayanları, kınıyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz