Ana Sayfa İNDEKS Boyner Boyner Grup, Dünya Bankası raporuna girdi

Boyner Grup, Dünya Bankası raporuna girdi

Boyner Grup’un 2015 yılında başlattığı “İyi İşler” Programı, IFC (Dünya Bankası)’nın “SheWorks” raporunda dünyaya örnek uygulamalar arasında gösterilerek Türkiye’yi temsil ediyor.

Boyner Grup ve IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ortaklığında hazırlanan “İyi İşler: Boyner Grup Tedarik Zinciri Kadın Girişimcileri Güçlendirme Programı” 2015 yılında hayata geçti. Boyner Grup’un tedarik zincirinde yer alan ve kadınlar tarafından yönetilen firmalardan seçilen 25 kadın projeye katılarak iş ve kişisel kapasitelerini geliştirmek ve performanslarını artırmak için eğitimler aldı. Dünyada ilk defa IFC ile özel sektörde faaliyet gösteren bir şirket (Boyner Grup) ortaklığında gerçekleştirilen eğitim programı ile kadın KOBİ sahipleri desteklenerek ekonomik büyüme hedeflendi. Program, IFC tarafından 20 Eylül’de yayınlanan global SheWorks raporunda dünya çapında özel sektöre örnek olarak gösterildi.

Dünya Bankası Küresel Raporunda Türkiye’yi temsil ediyor

İyi İşler, Dünya Bankası (IFC)’nın hazırladığı “Cinsiyet Eşitliği İçin Taahhütler ve Uygulamalar” (Putting Gender Smart Committments into Practice) isimli raporda “tedarik zincirindeki kadınları geliştiren şirketler” kategorisinde örnek gösterildi. İyi İşler, kadın kobilerin kişisel ve mesleki gelişimini sağlayarak, Türkiye’den rapora giren örnek proje oldu.

Raporda dünyadan 13 firma imzacı olarak yer alıyor ve toplam 360 bin kadının çalışma koşullarını iyileştiren projeleri bir araya getiriliyor. Raporun tamamı www.ifc.org/sheworks linkinden incelenebiliyor.

Kadın tedarikçilerin gelişmesi hem ekonomiye hem ülkeye katkı

Boyner Grup, tedarik zincirinde yer alan kadınların taleplerine uygun olarak hazırladığı programda kadın girişimcilerin sosyal becerileri, iş becerileri ve finansal becerilerini geliştirecek şekilde 12 hafta sürecek bir eğitim sundu. Ayrıca program içinde vizyon konuşmaları, mentorluk ve finans kurumlarıyla buluşma gibi modüllere yer verildi. Kadın tedarikçilerin yeni satın alma fırsatları ile tanışmaları için bir mini fuar düzenlendi.

İş yaşamında kadın – erkek eşitliğinin tesisini sağlamak konusunda projeler geliştiren Boyner Grup, iş yaşamında kadın–erkek eşitliğini desteklemek ve kadınların kamusal alana katılım ve temsilini artırmak için çalışıyor. Dünya Bankası ile yapılan bu ortaklık, özel sektörde bir ilk olmasının yanı sıra sektöre örnek olma amacını da taşıyor. Boyner Grup’un “İyi İşler”i ile kadınların güçlenerek hem ekonomiye hem de ülkeye katkı sunması hedefleniyor. Program önümüzdeki dönemde de devam edecek.

SheWorks nedir?

• SheWorks, Dünya Bankası Grubu’nun cinsiyet eşitliği sağlamak ve kadın çalışanların istihdam koşullarını iyileştirmek için özel sektör ile işbirliği yaparak hayata geçirdiği bir projedir.

• 2014 yılında başlatılan proje kapsamında özel sektörden önde gelen 13 şirket imzacı olarak bulunmakta, Dünya Çalışma Örgütü (ILO), EDGE Eğitim Programı ve UNGC (Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi) olmak üzere 3 stratejik partner yer almaktadır.

• Proje kapsamında iki yıl içinde dünya çapında 360 bin kadının iş koşulları iyileştirilmiştir.

• Önceliğini eğitim ve gelişim faaliyetlerine veren SheWorks, network sağlama, deneyim ve uzmanlık paylaşımı ve iyi örneklerin uygulanmasının desteklenmesi gibi çalışmalara imza atmaktadır.

• Çalışmalar “kadın liderlerin desteklenmesi”, “kadınlara esnek çalışma imkanları sunulması”, “cinsel istismar ve ayrımcılığın önlenmesi”, “kadın iş sahiplerinin değer zincirinde yükselmesi”, “ölçümleme ve raporlama” ile “CEO taahütleri” başlıkları altında yürütülmektedir.

• SheWorks imzacıları 9 ülkede 20’den fazla sektörde işgücü sağlıyor. Çoğu, geleneksel olarak erkek-egemen kabul edilen inşaat, telekom, petrokimya ve enerji gibi sektörlerden oluşuyor.

• Projenin başlangıcından bu yana imzacı şirketler 41 farklı taahüt ile kadın – erkek eşitliği ve kadınların istihdam koşullarının artırılması hedeflerini belirlediler. Şu ana kadar bu hedeflerin yüzde 90’ı gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz