Ana Sayfa Tasarım Bottega Veneta mağazasında ahşap ve cam tuğlalarla estetik bir denge

Bottega Veneta mağazasında ahşap ve cam tuğlalarla estetik bir denge

Bottega Veneta’nın Paris’teki yeni mağazası, markanın kreatif direktörü Matthieu Blazy tarafından tasarlandı. Mağazada ceviz ahşap ve cam tuğlalar ön planda. Endüstriyel tarzda cam bloklar, mağazanın her köşesine ışık sağlarken, ceviz ahşap detaylar da markanın ünlü dokuma deri tekniğini yansıtıyor. İç mekanda deri kanepeler ve sandalyelerin yanı sıra yumuşak oturma alanları ve halı kaplı giyinme odaları bulunuyor. Mağazanın en dikkat çekici özelliklerinden biri ise ön kapıda Venedikli Japon Cam Sanatçısı Ritsue Mishima’nın imzasını taşıyan benzersiz bir cam kulbunun olması.

Bottega Veneta’nın Kreatif Direktörü Matthieu Blazy, markanın Paris’teki Avenue Montaigne amiral mağazasını tasarladı. Bottega Veneta Paris mağazasında ceviz ağacından aksesuarlar ve cam tuğlalar hakim.

800 metrekarelik mağazada zemine, tavana ve duvarlara entegre edilmiş endüstriyel, kare cam bloklar bulunuyor ve bu bloklar ışığı mağazanın her tarafına dağıtan geometrik bir ızgara oluşturuyor.

Zemin ve tavanlarda cam bloklar


Mağazanın duvarlarında, zemininde ve tavanında cam tuğlalar kullanıldı. Ceviz ahşap paneller dokulu cam blokları çerçeveliyor. Aynı ahşap, döner merdivenler, kavisli koridorlar ve sergi masası ile ahşap sütunlar gibi gösterişli detaylara geçiş alanlarında yer verildi.

İç tasarım, Bottega Veneta’nın çantalarını anımsatan dokuma deri “intrecciato”yu yansıtan ahşap detaylar gibi şişirilmiş unsurlardan binlerce cam tuğlaya kadar, alan boyunca hacim ve ölçeği dengelemeyi amaçlıyor. Ceviz, Bottega’nın ünlü intrecciato dokuma deri tekniğine benzeyecek şekilde oyuldu.

Paris’in merkezindeki mağaza, 2020’den bu yana İtalyan lüks moda evi Bottega Veneta’yı yöneten Blazy tarafından tasarlanan ilk mağaza konumunda.

Markaya göre mağazanın tasarımı “İtalyan işçiliğini modernist bir duyarlılıkla kutlamayı” amaçlıyor.

Cam tuğla alanındaki sandalyeler ve kanepeler

Mekanda “dokuma” deri kanepeler ve sandalyeler konumlandırılıyor. Mekanın içinde, yumuşak oturma alanları ve halı kaplı giyinme odaları, ana mağazadaki geniş açık cam tuğlalarla kontrast oluşturarak daha küçük alanlar yaratıyor.

Ahşap döner merdiven

İkinci kata çıkan döner merdiven, mağazanın tümüne hakim olan cevizle bütünleştirilmiş. Dokuma deseni ceviz masa ve sütunların oymalarında da yankılanıyor. Yün halılar ve aynalı elbise askıları, açık planlı alanın iç tasarımını tamamlıyor.

Mağazanın ön kapısında ise Venedikli Japon Cam Sanatçısı Ritsue Mishima’nın imzasını taşıyan benzersiz bir cam kulp bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz