Ana Sayfa Kitap-Müzik Bir mübadele hikayesi: Paramparça

Bir mübadele hikayesi: Paramparça

Lozan Mübadelesinin 100’üncü yılı nedeniyle Rumeli Yönetici ve İş İnsanları Derneği (RUYİAD), Rumeli Eğitim Vakfı (REV) desteğiyle ve Pegasus’un ana destekleriyle çekilen ‘Paramparça’ belgeseli vizyona girmeye hazırlanıyor.

Orhan Erdim anısına Lozan Mübadelesinin 100’üncü yılı nedeniyle Rumeli Yönetici ve İş İnsanları (RUYİAD) Derneği Rumeli Eğitim Vakfı (REV), Pegasus desteği ile çekilen ‘Paramparça’ belgeselinin ilk gösterimi 30 Ocak’ta RUYİAD ev sahipliğinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu saat 19.00’da yapılacak. Ardından 31 Ocak’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde saat 20.00’de Adnan Saygun Salonu, 2 Şubat’ta RUTEV Kadın Komisyonu ev sahipliğinde Pera Müzesi’nde son olarak 18 Şubat’ta Ayvalık Giritlileri Derneği ev sahipliğinde Ayvalık’ta gösterimi yapılacak.

Paramparça adlı belgesel, 1924 mübadelesinde Girit’e bağlı Spinalonga Adası’ndan Bodrum’a göç Eden bir ailenin 70 yaşını aşmış 3’üncü kuşak mübadil bir kadınının yaşamı üzerinde kurulu. Ekip, belgeselin kahramanı Zehra Hanım’ın yaşam öyküsü dinlendiğinde ‘İşte hikayemizi bulduk’ dedi. Belgesel projesi üzerinde kişi ve mekanlar üzerinde uzun bir süre çalışıldı, detaylı bir arşiv taraması yapıldı ve tanıklar ile konuşuldu.

Paramparça belgeselinin yönetmen koltuğunda Orhan Tekeoğlu ve Nurdan Tekeoğlu oturdu. Yapımcılığını Medya Ton ve Nurdan Tekeoğlu üstlenirken belgeselin görüntü yönetmenliğini Serdar Güven yaptı. Belgeselin titizlikle seçilmiş müzikleri Evrim Ateşler’in elinden çıktı. Son olarak ortak yapımcı Story Studios ve Spiridoula Gouskou tarafından üstlenildi. Kurguda ise Lukas Agelastos ve Sercan Güdücü isimleri yer aldı.

Gösterimler
30 Ocak 2023- RUYİAD ev sahipliğinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu saat 19.00 gösterim
31 Ocak 2023- İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde saat 20.00 Adnan Saygun Salonu gösterim
2 Şubat 2023- RUTEV Kadın Komisyonu ev sahipliğinde Pera Müzesi gösterim
17 Şubat 2023- Çanakkale Giritlileri saat 17.30 Lodos Kafe
18 Şubat 2023- Ayvalık Giritlileri Derneği ev sahipliğinde Ayvalık’ta gösterim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz