Ana Sayfa İNDEKS AYD AYD hukuk müşavirinden TL harekatına destek

AYD hukuk müşavirinden TL harekatına destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkeye çağrıda bulunarak başlattığı “Türk Lirası Harekatı”na hukuk tarafından destek geldi. AYD Hukuk Müşaviri ve MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş AVM kira sözleşmelerinde kira bedellerinin döviz cinsinden belirlenmiş olmasının kira bedellerinin TL olarak ödenmesine hukuken engel teşkil etmediğini belirtti.

30 Kasım 2016 günü çeşitli mecralarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamu ihaleleri başta olmak üzere, dış ticarette ve AVM kiralarında TL bazında iş yapılmasına dönük çağrıları oldu. Cumhurbaşkanı bu çağrılarında “bu süreci birlikte atlatmalıyız, dayanışma içinde atlatmalıyız” diye beyanda bulundular. Bu çağrıya destek olarak AYD Hukuk Müşaviri Av. Mustafa Güneş tarafından hukuki olarak “kiranın döviz cinsinden belirlenmesi, TL cinsinden ödenmesine engel teşkil etmez” şeklinde bir yorum geldi.

Dolara talebi kısmak için dolarla anlaşmayı yasaklamaya gerek yok, ödemenin TL cinsinden yapılmasını sağlamak dolara talebi azaltmaya yeter

av-mustafa-gunesAYD Hukuk Müşaviri ve MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş bu sıralar gündem oluşturan dolardaki yukarı yönlü hareket ve buna ilişkin AVM kiraları etrafında yapılan yorumlar hakkında görüş beyan etti: “Kira bedelinin döviz cinsinden belirlendiği sözleşmelerin hemen tamamında ödemenin ya döviz cinsiden ya da fiili ödeme günündeki kur üzerinden TL cinsinden yapılacağının düzenlendiği bir vakıadır. Yani bir sözleşmede kira bedelinin döviz cinsinden belirlenmiş olması, ödemenin de otomatik olarak o döviz cinsinden yapılacağı anlamına gelmemektedir. Dolardaki yukarı yönlü hareket, dolara olan taleple ilgilidir. Bu talebi kısmanın yolu mutlaka sözleşmedeki kira bedellerinin TL’ye dönüştürülmesi olmak zorunda değildir. Zaten sözleşme metinlerinde de izin verildiği gibi kira döviz cinsinden de olsa ödeme TL cinsinden yapılabilir. O zaman piyasaya dolar talebiyle çıkmaya da gerek kalmayacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz