Ana Sayfa Gündem AVM’lere ambulans ve doktor şartı

AVM’lere ambulans ve doktor şartı

AVM’lere ambulans ve doktor şartı geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, AVM’lerin ilk yardım sorunuyla ilgili harekete geçti. Bakanlık, Perakende Ticaret Kanunu’nda ek yönetmenlik hazırlayarak AVM’lere ambulans ve doktor şartı getiriyor.

AVM’lerde yaşanan sağlık olaylarının ardından ilk yardım sorunu tartışmalara neden olmuştu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ilk yardım sorunuyla ilgili ek yönetmelik hazırlamaya karar verdi. Buna göre, Perakende Ticaret Kanunu’nda ek yönetmelik hazırlanarak AVM’lere ambulans ve doktor şartı getirilecek.

Yapılacak ek düzenlemelerde ayrıca ortak kullanım alanları, outlet konsepti ve denetim ile ilgili çalışmalara da yer verilecek. Yönetmeliğin yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ek yönetmelikte olması beklenen çalışanlarla ilgili bir düzenleme ise yer almıyor.

AVM’lere maliyeti 40 bin TL olacak
Her gün milyonlarca kişinin girdiği AVM’lerde yaşanan sağlık sorunlarının ardından ilk yardım sorunu gündeme gelmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı ek yönetmelik sektör temsilcileriyle görüşülmüş ve bu alanda düzenlemeler talep edilmişti.

Yeni yılla birlikte Türkiye’deki tüm AVM’lerde ambulans bulundurulması zorunlu hale gelecek. Ayrıca AVM’nin büyüklüğü ve müşteri sayısı göz önüne alınarak doktor, hemşire ve sağlık personeli istihdam edilecek. Bu düzenlemenin AVM’lere aylık ortalama 40 bin lira maliyeti olacak.

Outlette sürekli indirim şartı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yapacağı yeni düzenleme perakende sektörünü de etkileyecek. Hazırlanan yönetmeliklerde outlet konseptiyle satış yapan AVM’lere de yer veriliyor. Buna göre AVM’lerde “outlet” ibaresinin kullanılması için mağazaların sürekli indirimde olması gerekiyor. Outlet içerisinde yer alan mağazaların ise satışa sunduğu ürünlerin yüzde 70’inin outlet özelliği taşıması zorunlu olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz