Ana Sayfa Gündem AVM’ler için yeni yönetmelik

AVM’ler için yeni yönetmelik

AVM’ler için yeni yönetmelik hazırlandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, alışveriş merkezleriyle ilgili yeni bir düzenleme hazırladı. Düzenleme, indirimli satışlara standart getiriyor. Alışveriş merkezlerinin nitelikleri ise yeniden belirleniyor.

Alışveriş merkezleri, mağazaların en az yüzde 70’inde “seri sonu” ve “indirimli” ürün satılması şartıyla “outlet” ibaresi kullanabilecek. Tüm alışveriş merkezlerinde, altı ay içinde tamamlanmak şartıyla “ibadet yeri”, “acil tıbbi müdahale ünitesi” ve “çocuk oyun alanı” bulunacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ocak ayında yürürlüğe giren Perakende Ticaret Yasası’nın uygulama yönetmeliğini hazırladı. Sektörün görüşüne sunulan yönetmelik taslağı, alışveriş merkezlerinin niteliklerini belirliyor.

Düzenlemeye göre, alışveriş merkezleri en az 5 bin metrekare satış alanı ve en az 10 perakende mağazasına sahip olacak. Seri sonu, sezon sonu, ihraç fazlası, kusurlu malların indirimli veya fabrika çıkış fiyatıyla satılması “sürekli indirimli satış” olarak tanımlanıyor. Bir alışveriş merkezinin “outlet” ibaresini kullanabilmesi için mağazaların en az yüzde 70’i, “sürekli indirimli satış” kapsamındaki ürünleri satacak. Aynı şekilde mağazalardaki ürünlerin en az yüzde 70’i de bu nitelikte olacak. Ürünlerin sürekli indirimli satışa konu olup olmadığı, yılda en az 3 kez kontrol edilecek.

Alışveriş merkezleri içinde sosyal ve kültürel etkinlik alanı, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, çocuk oyun alanı, tuvalet ve dinlenme yerleri oluşturulacak. Bunlar 6 ay içinde tamamlanacak.

Kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere, rayiç bedelin dörtte biri kadar kirayla yer ayrılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz