Ana Sayfa İNDEKS AYD AVM yatırımcıları çözüm için bankalarla görüşüyor

AVM yatırımcıları çözüm için bankalarla görüşüyor

Dövizdeki yükselme nedeniyle perakendecilere rahat nefes aldırmak isteyen AVM yatırımcıları, kur riskini hedge etmek için bankalarla görüşme halinde.

Yılın son çeyreğinde yükselişe geçen kur yüzünden perakendecilerin “TL’ye dönün ya da kira indirimi yapın” tepkilerine maruz kalan AVM yatırımcıları bütün tarafları mutlu edecek bir çözüm bulmak için harekete geçti.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, AVM’lerin dövizle kredi borcu olduğu için tamamen TL’ye dönmenin mümkün olmadığını ancak kur dalgalanmasının önüne geçmek için yeni bir finansal enstrümanlar üzerinde çalıştıklarını söyledi. Perakendecinin en çok kurdaki dalgalanmadan şikâyetçi olduğunu ve bu sıkıntının önüne geçilemediği için gündemden düşmediğini vurgulayan Belgü, “Kur riskini tek tarafın üzerine yıkmak doğru değil. Hem perakendeciyi hem de yatırımcıyı mutlu edecek bir yöntem üzerinde çalışıyoruz. Kur riskini hedge etmek gibi bir opsiyon var elimizde. İçinde perakendeci, yatırımcı ve bankacının olduğu bir çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi. Şimdiden 3 bankayla görüştüklerini ifade eden Belgü, “2017’nin ilk çeyreğinde bu işi çözmüş oluruz ve yeni finansal enstrümanı kullanmaya başlarız” diye konuştu.

“AVM finansmanı dövizle yapılıyor”

Hulusi Belgü, AVM’lerin kiracılara kısa vadeli destekler verebileceğini ancak tamamen TL’ye dönülmesinin sürdürülebilir görünmediğini söyledi. Perakendecilerin kredi ihtiyaçlarına yardımcı olmak için de bir model üzerinde çalıştıklarını belirten Belgü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AVM yatırımlarının finansmanı dövizle yapılıyor. 10-15 yıllık krediler kullanılıyor. Dolayısıyla yatırımcı kurdaki spekülatif harekete maruz kalmamak için de dövizle kiralıyor. Bu şartlar altında TL’ye dönmek mümkün görünmüyor. Kiracılar da normal şartlarda dövizle kiralamayı tercih ediyorlar. Çünkü TL üzerinden kontrat yaptıklarında enflasyon oranında zam yapmaları lazım. Oysa son bir yıldır TEFE/TÜFE dövizden daha fazla artıyordu. Dövizle kira, kiracının da işine geliyordu.”

Hedge nedir?

Hedge, ileri tarihte oluşabilecek finansal risklere karşı korunma amacıyla herhangi bir döviz veya emtia ya da finansal üründe sahip olunan pozisyonun tam tersi yönünde işlem açmak olarak tanımlanıyor.

Hedge işlemi Forex piyasasında marjin problemini çözmek veya stop out olma durumundan korunmak amacıyla sık uygulanıyor. Özüne uygun olarak hedge işlemi özellikle ihracat ve ithalatçılar başta olmak üzere ticari işletmenin faaliyetlerini riske sokacak gelişmelerden korunmak amacıyla yapılıyor. Örneğin ihracat ve ithalatçılar döviz üzerinden borç ve alacaklarında vade tarihine kadar çeşitli risklerle karşı karşıya kalırlar. Bu risklerin işletmeyi finansal yönden zora sokmaması amacıyla hedge yapmak bir nevi sigorta işlemi yerine geçiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz