Ana Sayfa İNDEKS AYD AVM Metrekare Verimlilik Endeksi, yüzde 93.4 arttı

AVM Metrekare Verimlilik Endeksi, yüzde 93.4 arttı

Temmuz 2023 döneminde AVM Metrekare Verimlilik Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 93.4 arttı.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, Temmuz 2023 döneminde, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmamış olarak incelendiğinde yüzde 93.4 oranında artarak 2044 puana yükseldi. Temmuz 2023 için açıklanan yıllık enflasyon oranının yüzde 47.83 olduğu düşünüldüğünde, metrekare verimlilik endeksindeki artışın enflasyonun üzerinde olduğu görülmektedir.

(Sektöre ait ciro endeksi, Anadolu ve İstanbul’un GLA büyüklükleri ağırlıklandırarak hesaplanmıştır.)

Temmuz 2023 döneminde metrekare verimlilik endeksi, Haziran 2023 dönemi ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 2.8 oranında artış göstererek 2044 puana yükselmiştir.

AVM’lerde kiralanabilir metrekare alanı başına düşen ciro Temmuz ayında Türkiye genelinde 7.794 TL iken İstanbul’da 9.737 TL, Anadolu’da 6.498 TL olarak gerçekleşmiştir.

Kategori Bazında Ciro Endeksi

Endeks, kategoriler bazında geçtiğimiz yılın temmuz ayı ile karşılaştırıldığında en fazla artış yüzde 134.2 ile teknoloji kategorisinde görülmüştür. Yiyecek-içecek kategorisinde yüzde 94.1, hipermarket kategorisinde yüzde 82.1, giyim kategorisinde yüzde 77.7 ve ayakkabı kategorisinde yüzde 74.6’lik bir artış yaşandığı görülmektedir.

(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşmaktadır.)

Kategori bazında ciro endeksi bir önceki ay olan Haziran 2023 dönemi ile karşılaştırıldığında teknoloji kategorisinde yüzde 45.8, hipermarket kategorisinde yüzde 8.9, yiyecek içecek kategorisinde yüzde 6.2’lik bir artış yaşandığı görülmektedir.

Ziyaret Sayısı Endeksi

Temmuz 2023 verileri bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinin yüzde 9.2’lik bir artış ile 95 puana yükseldiği görülmektedir.

Temmuz 2023 döneminde ziyaret sayısı endeksi bir önceki ay olan Haziran 2023 ile karşılaştırıldığında yüzde 5 oranında bir azalış olduğu gözlemlenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz