Ana Sayfa İNDEKS BMD ‘AVM kiralarında üst sınır 2,30 TL’lik dolar kuru olmalı’

‘AVM kiralarında üst sınır 2,30 TL’lik dolar kuru olmalı’

AVM kiralarında TL’ye dönülmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, “TL’ye sabitlenecek AVM kiralarında üst sınır, Ocak 2015’deki 2,30 TL’lik dolar kuru olmalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AVM kiralarında döviz kurundan TL’ye dönülmesi için düzenleme yapılabileceğinin sinyalini vermesi organize perakende sektöründe büyük bir memnuniyet yarattı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Cumhurbaşkanı Erdogan’ın bu açıklamasıyla perakende sektörünün en büyük sorununa tercüman olduğunu söyledi.
Sinan Öncel, AVM’lerin bu çağrıyı dikkate alarak 1 Aralık’ta düzenleyecekleri faturalarda 2015 yılbaşındaki dolar kuru olan 2,30 TL’yi esas almalarının piyasaya soluk getireceğini söyledi. Öncel, “AVM yönetimlerinden bu uygulamayı 2 yıl süreyle yıllık enflasyon artışıyla devam ettirmelerini bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AVM’lerde kiraların TL’ye çevrilmesi için yasal düzenleme yapılabileceğinin sinyalini vermesini son derece olumlu bulduklarını anlatan Öncel, Hükümet’in dolar ihtiyacını minimuma indirme hamlelerini de umut verici bulduklarını bildirdi.

Açıklamaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Öncel, şunları söyledi:

“Daha önce de açıkladığımız gibi bizim amacımız sadece mağazayı değil çarşıyı da korumak. Mağazaların faaliyetlerini sürdürmesi, istihdamın ve üretim kanallarının açık olması anlamına geliyor. Perakende, endüstri zincirinin en son ve en hassas halkasını oluşturuyor. Bu halkada yaşanacak olumsuzluklar geriye doğru tüm zincirde bozulmalara neden olacaktır. Yaşanan sıkıntılı süreçte bir çok AVM markaların yanında yer alarak döviz kurunda indirime gittiler. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bu zor dönemde diğer AVM’lerden de aynı yaklaşımı bekliyoruz. İki yıl süreyle 2015 yılbaşındaki dolar kuru olan 2,30 TL’ye dönülmesi markalarımızı rahatlatacaktır. Bunun ivedilikle 1 Aralık’ta düzenlenecek faturalara yansıtılmasını bekliyoruz. Çünkü kaybedecek bir dakikamız bile yok.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz