Ana Sayfa İNDEKS AYD AVM endeksinde artış sürüyor

AVM endeksinde artış sürüyor

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından oluşturulan AVM Endeksi’ne göre Ocak ayında da artış sürdü.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ocak ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Ocak 2016 döneminde 2015 Ocak ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 12,8’lik bir artışla 202 puana ulaştı.

ciro-endeksi-turkiye-geneli

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar Ocak 2016’da bir önceki yılın aynı ayına göre 23 puan arttı ve verimlilik metrekare başına 770 TL’ye ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 905 TL, Anadolu’da 680 TL olarak gerçekleşti.

AVM Endeksi – Ocak 2016 Sonuçları

ciro-verimlilik-endeksi

Ocak ayında en yüksek ciro artışı hipermarket kategorilerinde oluştu…

Geçtiğimiz yılın Ocak ayı ile karşılaştırıldığında 2016 Ocak döneminde kategoriler bazında endeks yüzde 13’lük bir artış gösterdi. En yüksek ciro artışı ise hipermarket kategorisinde yüzde 36’lık artışla yaşandı. Geçtiğimiz yılın Ocak ayı ile karşılaştırıldığında Ocak 2016’da ayakkabı-çanta kategorisi yüzde 19, yiyecek kategorisi yüzde 18, teknoloji hipermarket kategorisi yüzde 16, giyim kategorisi yüzde 13 AVM’lerdeki diğer alan ciroları yüzde 8 artış kaydetti.

kategoriler-bazinda-ciro-endeksi

Ziyaret Sayısı Endeksi

Ocak 2016 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde bir değişim yaşanmadığı gözlendi.

ziyaretci-sayisi-endeksi
AVM Endeksi Ocak 2016 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Ocak 2016 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 12,8 oranında arttı. Ocak ayı perakende sektöründe indirim kampanyalarının başladığı bir dönem. Ayrıca yine Ocak ayındaki sömestr tatili de endeks verilerine olumlu yansımıştır. Kategoriler bazında ise geçtiğimiz yıl düşüşler yaşayan hipermarket ve teknoloji kategorilerindeki toparlanma ağırlıklı yükselişler olumlu bir gelişme” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz