Ana Sayfa İNDEKS Atalar Atalar iflasa yenik düştü

Atalar iflasa yenik düştü

Türkiye’nin 104 yıllık markası Atalar, tasfiye sürecini başlatarak mağazalarını kapatmaya başladı.

1912 yılında temeli atılan Türkiye’nin köklü hazır giyim markalarından Atalar Giyim, iflas etti. 7 ay önce iflas erteleme talebi ile mahkemeye başvuran Atalar için mahkeme, iflas kararı verdi. Atalar Giyim için tasfiye süreci başlarken şirkete ait mağazalar da kapanmaya başladı.

Hazırladığı iyileştirme planını dava başvuru dilekçesi ile birlikte mahkemeye sunan firma için karar 7 ayda verildi. İflas erteleme dosyalarında, iflas kararı, genellikle 1-2 yıl içinde verilebiliyor. Şirketin talebi, iflas erteleme alarak, yoluna devam etmekti. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten ve ailenin 4’üncü kuşak temsilcisi olan Feyzi Atabek daha önce verdiği röportajlarda büyümek için yabancı fonlarla görüşmeye başladıklarını açıklamıştı. Atabek, “Biz her zaman muhafazakâr olduk, agresif büyüme planımız olmadı. Ancak şu sıralar ortaklık yapmak istiyoruz. Bu amaçla yabancı fonlarla görüşmelere başladık. Böyle büyümeyi planlıyoruz” demişti.

Temyiz yolu açık

Tasfiye işlemlerinin yürütülmesi için dava dosyası İstanbul 1. İflas Müdürlüğü’ne gönderildi. Oluşacak iflas idaresi, malların satışını yaparak alacakların ödenmesini sağlamaya çalışacak. Öte yandan, şirket avukatlarının kararı temyiz etme hakları bulunuyor.

Türkiye’nin en eski hazır giyim firmalarından Atalar Giyim’in 35 mağazası vardı. Atalar’ın mağazalarının önemli bir bölümü İstanbul’da bulunuyordu. Firmanın mağazaları da birer birer kapandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz