Ana Sayfa AVM Ankara kahveye doydu

Ankara kahveye doydu

 29-30 Eylül ve Dünya Kahve Günü olan 1 Ekim’de Bilkent Station’da ikincisi düzenlenen Ankara Coffee Festival başkentte yoğun ilgi gördü. Üç gün boyunca başkentlilerin kapısında uzun kuyruklarda bekleyerek akın ettiği kahve festivaline yaklaşık 25 bin kişi katıldı.

“Ankara Coffee Festival” yerel ve uluslararası kahve markalarını ve lezzetleri, kahve tutkunlarıyla buluşturdu. Geleneksel Türk kahvelerinden, Kıbrıs kahvelerine, üçüncü nesil kahvelerden kahvenin yanına en yakışan çaylı çikolatalar ile, başkentliler kahvenin tüm farklı tatlarını deneyimleme şansı yakaladı. Festival boyunca, hurmalı, balkabaklı, baharatlı kahveler en çok tercih edilen tatlar oldu. Ödüllü baristaların ellerinden kahve yudumlama şansı bulan kahve tiryakileri festival boyunca sahne alan müzikseverlerin yakından tanıdığı Jabbar, Allen Hulsey gibi isimlerin yanı sıra DJ performansları ile kahveye ve müziğe doydu.

Festival söyleşileri

Festivalde ayrıca “İyi Kahve, Kime Göre, Neye Göre?”, “Kahve Fotoğrafı Nasıl Çekilir”, “Kahve ve Spor İlişkisi” gibi daha birçok keyifli konuda kahve tutkunları kahve alanında uzman isimler ile söyleşi gerçekleştirme şansı yakaladı. “Evde Kahve Demleme Teknikleri” söyleşisi kapsamında kahve severler evde kahve keyfine varabilmek için demleme teknikleri konusunda tüyolar aldı. Üçüncü nesil kahvelerde uzman baristalar festival katılımcılarına demlemenin iki aşamadan oluştuğunu kahve çekirdeklerini belirli bir oranda öğüttükten sonra bir ön demleme sürecinden geçirilerek dinlendirildiğini ardından kahvenin ikinci kez demlenerek sunuma hazır hale getirildiğini kahve severlere anlattı.

“Her yıl kahve festivali yapmayı hedefliyoruz”

 Bilkent Center Alışveriş Merkezi Müdürü Ayhan Aytekin, Bilkent Center olarak her yıl kahve festivali yapmayı hedefleyerek kahve festivalini Bilkent Center’da  gelenekselleştireceklerini söyledi. Alışveriş merkezlerinin insanların yalnızca alışveriş yaptığı ticari alanlar olmaktan çıkarak sosyal alanlara dönüştüğünün altını çizen Aytekin, “Coffee Festival Ankara’nın konukları için sosyalleşebilecekleri festivallerden bir tanesi olduğunu” belirtti. Aytekin ayrıca, kahvenin insanlar için bir kültür ve sosyalleşme aracı olduğuna işaret ederek festivalde dünyanın farklı yerlerinden kahvelerin tadılıp kahvenin hazırlanma ve demleme tekniklerinin de öğrenilebildiğini ifade etti.

“Ortaya farklı lezzetler çıkarıyoruz”

Festivale katılan Zihni Sinir markasının Genel Müdürü Cem Dumlupınar ise uzak diyarlardan gelen kahveleri geleneksel tatlar ile birleştirdiklerini belirtti. Dumlupınar, “Dünyada öne çıkan “latte”, “mocha” gibi kahveleri Menengiç ve Türk kahvesi ile birleştirerek ortaya farklı lezzetler çıkarıyoruz” dedi.

Türkiye’de kişi başına düşen kahve tüketimi miktarı her geçen gün artarken festivalde 62 ayrı stant kahve severlerin beğenisine sunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz