Ana Sayfa Dünyadan Amazon Avrupa’da binlerce işçi alacak

Amazon Avrupa’da binlerce işçi alacak

Dünyanın en büyük online alışveriş şirketi Amazon, Avrupa’da 15 binden fazla kişiyi işe alacağını duyurdu. Amazon’da işe başlayacakların sayısı Almanya’da 2 bini geçecek. Şirket yönetiminden yapılan açıklamaya göre mühendislerden yazılımcılara, lojistik uzmanlarından dil bilimcilere kadar farklı kalifikasyon ve mesleklerden insanlar istihdam edilecek. Mesleğe yeni başlayanların meslek eğitimi alanların da istihdam şansı yüksek görünüyor.

Avrupa’daki en yüksek istihdam ise İngiltere’de gerçekleşecek. Online alışveriş devi, bu ülkenin AB’den ayrılma kararı almasından sonra işe yeni alınacak personel sayısını 5 binden yaklaşık 24 bine çıkarmıştı. Şirket, bu yılın başında da ABD’de 100 bin yeni personel alacaklarını duyurmuştu. Buna göre 2018 yılının ortasına kadar ülkede tüm gün çalışan Amazon işçilerinin sayısı 180 binden 280 bine yükselecek.

Amazon cirosu bir yılda yüzde 27 arttı

Amazon geçtiğimiz yıl cirosunu yüzde 27 oranında arttırarak 136 milyar Dolar’a çıkarmayı başardı. Şirketin kârı ise 596 milyondan 2,4 milyar dolara yükseldi. Online alışveriş devi Avrupa’da 100 merkezde temsil ediliyor. Bunlar arasında lojistik merkezleri, satış ve müşteri hizmetleri merkezleri, araştırma merkezleri ve diğer bölümler var.

Almanyalı Türklere özel istihdam alanı

Amazon’un Türkiye’de bir merkezi yok. Ancak şirket Türkiye pazarını elden bırakmıyor ve bu ülkeye olan satışları geçen yıldan bu yana Almanya üzerinden idare ediyor. İnternet sitesinin Türkçe versiyonunu da hizmete sokan şirket, Türkiye’ye yönelik kampanyalar da planlıyor. Bu da Amazon’un Almanya’da yaşayan Türkler için de istihdam alanı açtığı anlamına geliyor. Özellikle çağrı merkezlerinde Türkçe bilen personele ihtiyaç duyulduğu biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz