Ana Sayfa Hizmet-Tedarik Aksa Enerji Afrika’da yeni rotası Madagaskar

Aksa Enerji Afrika’da yeni rotası Madagaskar

Türkiye’nin halka açık en büyük serbest elektrik üreticisi Aksa Enerji, yurtdışı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket, Gana Cumhuriyeti’nde kurmakta olduğu 370 MW’lık HFO santralinin ardından, şimdi de Madagaskar Cumhuriyeti’nde 120 MW kurulu güce sahip bir HFO santrali kurmak için harekete geçti.

Son yıllarda enerji ihtiyacı artan Afrika kıtası Aksa Enerji’nin yeni odağı oldu. Türkiye’deki enerji sektöründeki arz fazlası nedeniyle yönünü yurtdışına çeviren Aksa Enerji, Afrika ülkelerindeki enerji sorununa yatırımlarıyla çözüm getiriyor. Gana Santrali inşaatına hız kesmeden devam eden ve santrali 2016 yılının son çeyreği itibarıyla peyderpey devreye almaya başlayacak olan Aksa Enerji, şimdi de Madagaskar Cumhuriyeti’nde elektrik üretecek.

Afrika yatırımlarının ilk adımını Gana Cumhuriyeti Hükümeti’nde attıklarını dile getiren Aksa Enerji Grup Başkanı, CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Uygun; “Madagaskar Cumhuriyeti’nde 2017 yılı içerisinde devreye almaya başlayacağımız 120 MW kurulu güce sahip olacak HFO santralimizin inşaatına bu yılın sonunda başlamayı planlıyoruz. Afrika kıtasındaki bu ikinci projemiz, şirketimizin yurt dışına açılım stratejisinin hayata geçirilmesi açısından önemli bir adımdır. Santralimizin yılda yaklaşık 700.000 MWsa garantili satış yapacağını öngörüyoruz” dedi.

Bölgede artan talebin yanı sıra bölgenin enerji kaynakları bakımından zengin olmasının Afrika’yı cazip bir yatırım merkezi yaptığını belirten Aksa Enerji Grup Başkanı, CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Uygun; “Afrika bölgesindeki enerji ihtiyacı her geçen yıl daha da artış gösteriyor. Büyüme potansiyeli yüksek bu bölgede sorunu çözmek adına hem Gana Cumhuriyeti hem de Madagaskar’da enerji santrallerimizi devreye alacağız. Gana Cumhuriyeti’nde üretilecek elektrik için beş yıl, Madagaskar Cumhuriyeti’nde ise 20 yıl satış garantimiz bulunuyor” dedi.

Satış hacminde artış

Aksa Enerji Madagaskar Santrali’nin inşaatında hâlihazırda kendi portföyündeki mevcut fuel-oil santrallerindeki ekipmanları kullanacağı için yatırım tutarı çok düşük olacak ve santralin operasyona geçmesi için gerekli inşaat süreci ciddi ölçüde kısalacak. Ayrıca yapılan anlaşma gereği santral, ABD Doları cinsinden ve yüksek kapasite ile enerji üretecek. Böylece Aksa Enerji’nin dolar gelirleri ve karlılığı artarak kur riski azalacak ve satış hacmi yükselecek.

Aksa Enerji, Türkiye’de rüzgâr, doğal gaz, hidroelektrik, fuel-oil ve linyitten oluşan 16 elektrik üretim santrali ile 2 bin MW’ın üzerinde kurulu güce sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz