Ana Sayfa Marka-Mağaza 4. Ortak Gelişim Kongresi’nde “Gıda Enflasyonu” masaya yatırılacak

4. Ortak Gelişim Kongresi’nde “Gıda Enflasyonu” masaya yatırılacak

Türkiye’nin gıda perakendeciliği alanındaki en önemli, en etkin, en kapsamlı organizasyonu olarak nitelendirilen ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) tarafından düzenlenen “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin dördüncüsü 10 Ekim 2017’de Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirilecek

Üyeleriyle 105 milyar TL ciro, 35 bin satış noktasında 300 binin üzerinde istihdam başta olmak üzere pek çok ekonomik katma değer yaratan GPD, 4. defa gerçekleştirilecek kongerinin ana temasını, “Perakendenin Yarattığı Ortak Değerler” olarak belirledi. 800’ü aşkın profesyonelin bir arada olacağı “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”, geçmiş üç kongrede olduğu gibi perakendeci, üretici ve tüketici için “Kazan-Kazan-Kazan (3K)” anlayışı çerçevesinde perakendenin yarattığı ortak değerlere odaklanacak. Perakendenin, başta tüketici olmak üzere tüm tedarik zincirinde ve ekonomide yarattığı katkı, bu katkıyı sağlarken iç süreçlerinde gerçekleştirdiği yenilikler ve verimlilik çalışmaları kongrede detaylarıyla sahnede olacak.

Kongrenin açılış konuşmalarını GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör ve Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Fedarasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan yapacak. “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”ne Bakan düzeyinde de katılım olacak.

Gıda fiyatları ve enflasyon, ilk kez sahnede

Ortak Gelişim Kongresi’nde tüketici odaklı tedarikçi ve perakendeci verimliliği temelli konu başlıkları belirlenirken; özellikle modern perakendenin ekonomiye, istihdama ve topluma sağladığı katkı ile bu alanlarda yaratılan değere odaklanıldı.

“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nde tartışılacak en önemli konulardan biri; Türkiye ekonomisinin en önemli gündemlerinden biri olan gıda enflasyonu olacak. Konuyla ilgili düzenlenecek “Gıda Enflasyonuna Farklı Bakış Açıları ve Tedbirler” başlıklı panelin oldukça büyük bir ilgi görmesi güçlü beklentiler arasında. Panel, konu başlığı kadar konuşmacılarıyla da oldukça dikkat çekici. Moderatörlüğünü Bloomberg HT programcılarından Gökhan Şen’in yapacağı panelin konukları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Tümen, TAMPF Başkanı ve Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan ile Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort isimlerinden oluşuyor.

Kongrede ayrıca “Eşitlik Kazandırır” başlıklı söyleşi ile Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Fuat Orhanoğlu, “Pazarlama: Geleceğin Tüketicisine Bakış” başlıklı konuşmasıyla BPN İstanbul CEO’su Nüzhet Algüneş, “Fayda Gözeten Performans Vizyonu Kapsamında Tarım Uygulamaları” konulu sunumuyla PepsiCo Türkiye ve Büyük Balkanlar Kurumsal İlişkiler ve İletişim Kıdemli Direktörü Esra İren, “30 Yıldır Patron Emretti, Biz Yaptık” başlıklı konuşmasıyla P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu yer alacaklar.

Diğer yandan “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”, oldukça ilgi çekici iki konu ve konuklara da ev sahipliği yapacak. Bunlardan biri, ”Gıda Servisinde Dünya Trendleri” konulu değerlendirmeleriyle ECE Projektmanagement GmbH & Co. KG, Küresel Gıda Servisi Başkanı Jonathan Doughty olacak.

Kongrenin ilgi çekmesi beklenen bir başka oturumu ise “Başarı Hikâyeleri” ne odaklanacak. Oturumda, yaklaşımlarıyla gerçek başarı hikâyelerini yazmış ve Türkiye’nin önemli üreticileri haline gelmiş isimler, az bilinen gerçeklerini ve başarı formüllerini anlatacaklar.

Kongrenin kapanış konuşmasını ise açıklamaları ve yorumlarıyla dikkat çekici akademisyenlerden biri olan Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş yapacak. Prof. Dr. Demirtaş, “Ekonomi, Finans, Teknoloji, Gelecek ve Siz” başlıklı konuşmasıyla bu argümanlar arasındaki ilişkiyi ve bu ilişki ağından doğacak gelecek senaryolarını, mevcut ekonomik durumu da analiz ederek anlatacak.

Tanışma maratonu, bir kez daha gıda perakendesinde yeni iş köprüleri kuracak

“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin en ilgi çekici ve üretici ile perakendeci arasında ortak fayda sağlamaya odaklanmış bölümlerinden biri de “Tanışma Maratonu” olacak. 08:15 ila 09:00 saatleri arasındaki “Tanışma Maratonu”, üçüncü defa tedarikçiler ile sektörün önemli oyuncularını buluşturacak. Tanışma Maratonu, özellikle Anadolu’daki tedarikçiler açısından önemli bir fırsat oluşturuyor. Daha önce düzenlenen tanışma maratonlarında Anadolu’dan pek çok başarılı girişimci sektörün karar vericisi konumunda olan profesyonellerle bir araya gelmişti. Büyük bir ilgi gören Tanışma Maratonu, başarılı iş ortaklıklarının kurulmasını da beraberinde getirmişti. Kongrenin dikkat çeken bir diğer etkinliği ise değişen müşteri eğilimleri konusunda sektör ile yapılan söyleşiler ve elektronik oylama olacak.

Perakendenin arka planında yaratılan değer ele alınacak

Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör, yaptığı açıklamada gıda sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren kongrenin dördüncüsünü düzenlemekten büyük gurur duyduklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Ana teması Tüketici Odaklı Tedarikçi ve Perakendeci Verimliliği olan kongremizin temel amacı, tedarikçilerimizle bir araya gelerek tüketici odaklı verimlilik çözümleri geliştirmek. Her yıl farklı bir konuya odaklandığımız kongremizde bu sene “Perakendenin Yarattığı Ortak Değer”i ele alacağız. Biz perakendeciler olarak müşterimize ürün ve hizmet götürürken; arka planda işleyen yoğun bir süreç, emek katan çalışanlarımız ve sürekli gelişen bir teknoloji var. Gerek tedarikçilerimizle, gerekse kendi operasyonlarımızla yarattığımız değeri kongremizde tüm yönleriyle ele alacağız. Perakendenin faydalarını, sağladığı katkıları, yarattığı değeri her açıdan ele alıp örnek uygulamaları paylaşacağız. Gıda perakendesi sektörünün tüm paydaşlarının bir araya geleceği kongremize bu sene yine yoğun katılım bekliyoruz. Ülke ekonomimize, istihdama, topluma sağladığımız katkının yanı sıra hem marketlerde hem de gıda servis zincirlerinde başarılı sonuçlar elde etmiş, verimlilik yönünde üstün performans göstermiş çözümlerimizi konuşacağız.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz