Ana Sayfa Gündem 200’e yakın köfteci tabela indirecek

200’e yakın köfteci tabela indirecek

Tezçakın ailesi, sahibi bulunduğu “Sultanahmet Köftecisi” markasını izinsiz kullanan şirket aleyhine “marka ihlali ve haksız rekabet” gerekçeleriyle açtığı davayı kazandı. Davalı şirketin franchise yoluyla “Sultanahmet Köftecisi” adı altında şubesini açan, çoğunluğu AVM’lerde hizmet veren 200’e yakın işletmeye, 7 gün içinde tabelalarını indirmeleri için ihtar çekildi.

Köftede 100 milyon liralık bir pazarı oluşturan, çoğunluğu AVM’lerde “Sultanahmet Köftecisi” adıyla hizmet veren 200’e yakın işletmeye tabela indirmeleri için ihtar çekildi.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde “marka hakkına tecavüzün ve haksız rekabetinin tespiti ile tecavüzün durdurulması, önlenmesi ve giderilmesine” ilişkin açtıkları davada, davalı Sultanahmet Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nn 631.993 lira maddi, 5.000 lira da manevi tazminata mahkum edildiğini, www.sultanahmetkofteci.com alan adının da iptal edildiğini bildirdi.

Sultanahmet Köftesi’nin, “Akçaabat köftesi”, “İnegöl köftesi” gibi coğrafi bir ürün olmadığının altını çizen Mehmet Tezçakın, şunları söyledi:
“Sultanahmet Köftecisi markası ailemize ait Elit Gıda Şirketi adına tescillidir. 1920 yılında kurulan, dört nesildir aralıksız olarak hizmet veren Sultanahmet Köftecisi, maalesef yeme içme sektöründe Türkiye’nin en çok taklit edilen markası olmuştur. Öyleki 200’e yakın işletmenin oluşturduğu taklit Sultanahmet Köftecisi pazarının boyutu 100 milyon lirayı aşmıştır. Hem lezzet hem de sunum ve hizmet olarak standartlarımızın çok gerisinde kalan bu taklit işletmeler birçok müşteriyi mağdur etmiştir. Bir asra yalklaşan tarihimiz boyunca alın teriyle, büyük özverilerle elde edilen kazanımlar, semt isminden esinlendim diyerek markamızı haksız yere kullanan kişilerce yok edilmek istenmiştir. Mahkeme geç de olsa, haksızlığı ortadan kaldıracak bir karara imza atmıştır.”

Tabelayı indirmeyene ayrıca dava
Davalı şirket tarafından çoğunluğu AVM’lerde olmak üzere franchise yoluyla açılan 200’e yakın işletmeye ihtar göndererek, bir hafta içerisinde tabelalarını indirmelerini, işyerlerinde bulunan “Sultanahmet Köftecisi” ibarelerinin silinmesini istediklerini kaydeden Tezçakın, şöyle devam etti:
“Yargıtay’ca henüz onanmadığı için karar kesinleşmemiş olsa da ayrı birer tüzel kişi olan bu işletmelerin eylemleri de marka hakkına tecavüz ve haksız eylem teşkil etmektedir. Bu işletmeleri önce iyiniyetle ihtarname göndererek uyarıyoruz. Tabelalarını indirmezlerse hepsine ayrı ayrı dava da açacağız. Ayrıca, savcılığa suç duyurusunda da bulunulacak.

Sultanahmet’teki kargaşa da bitiyor

Öte yandan, Sultanahmet Meydanı’nda yıllardan beri izinsiz olarak Sultanahmet Köftecisi markasını kullanan iki işletme hakkında açılan davalar da Tezçakın ailesi lehine sonuçlandı. Tezçakın ailesine tarihi davaları kazandıran Avrupa Patent Bürosu’nun kurucu ortağı Av. Yağmur Kutlucan, “Bu işletmelerden biri, kararın Yargıtay’ca da onanması üzerine tabelasını indirmek zorunda kalırken, diğeri hakkında da Yargıtay’ın kararı bekleniyor dedi.
Kutlucan , kararın onanmasının ardından o işletmenin de tabelasını indireceğini belirterek, “İstanbullu çok iyi biliyor ama bazen İstanbul’u tanımayanlar hangisi gerçek Sultanahmet Köftecisi karıştırabiliyordu. Sultanahmet’teki bu kargaşa da artık bitiyor” dedi.

Sultanahmet Köftecisi’nin tarihçesi

Türk mutfak kültürüne etki edecek kadar ünlenen Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin öyküsü, 1920 yılında Mehmet Seracettin Efendi’nin, Divanyolu Caddesi’nde “Turan Kebapçısı” adıyla kömürlükten bozma ilk dükkanını açması ile başlar.
Müşteri sayısı her geçen yıl artan Hacı Mehmet Seracettin Tezçakın, üç oğlu Mustafa, Selim ve İsmail ile çalışmaya devam ederken, 1944 yılında müessesenin adı “Halk Kebapçısı” olarak değiştirilir.

İsmail Usta’ nın oğlu Mehmet Seracettin Tezçakın, 3. kuşak olarak 1967 yılından itibaren dükkanda çalışmaya başlar. 1982 yılında işletmenin adına dünya mirası listesinde yer bulan “Sultanahmet”i ekler.

Hiçbir baharat kullanılmadan, özenle seçilen etlere çok az miktarda ekmek, tuz ve soğan katılarak yoğrulan ve mangal ateşinde pişirilen köfteler, İstanbulluların vazgeçemediği bir lezzet haline gelir.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nde nesilden nesle taşınan lezzet, şubeleşme yoluyla birçok kente yayılır. Kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de de ilk yurt dışı şubesi açılır.

Adı taklit edilse de lezzeti asla taklit edilemeyen Sultanahmet Köftecisi’nin Azerbaycan’ın dışında İngiltere, Almanya’da da şubeleri vardır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde master franchise anlaşması yapan, New York merkezli şirketiyle ABD’ye adım atmaya hazırlanan Tarihi Sultanahmet Köftecisi, son yıllardaki atılımlarıyla bir dünya markası haline gelmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz