Ana Sayfa Gündem Zara’nın sahibi Inditex, ilk çeyrekte gelirini yüzde 10.8 arttırdı

Zara’nın sahibi Inditex, ilk çeyrekte gelirini yüzde 10.8 arttırdı

Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear ve Bershka gibi markaları bünyesinde barındıran Inditex, 2024 yılının ilk çeyreğinde net gelirini yüzde 10,8 artırarak 1.3 milyar euroya yükseltti. Inditex, küresel mağaza ağını genişletirken, faaliyetlerinden elde ettiği nakit akışını da önemli ölçüde artırdı.

Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Oysho gibi markaların sahibi Inditex, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, ekiplerinin yaratıcılığı ve tam entegre iş modeli sayesinde 2024 ilk çeyreğinde güçlü bir faaliyet performansı sergiledi. Net gelir yüzde 10,8 artışla 1,3 milyar euroya yükseldi.

Grubun, ilkbahar/Yaz koleksiyonları müşterilerimiz tarafından çok iyi karşılandı. Satışlar yüzde 7.1 artarak 8.2 milyar euroya ulaştı ve çok tatmin edici bir gelişme gösterdi. Sabit para birimi cinsinden satışlar yüzde 10,6 arttı.

Yılın ilk çeyreğinde 28 pazarda mağaza açıldı. Inditex, 29 Şubat’ta Özbekistan’daki ilk mağazasını Taşkent City Mall’da açtı. Inditex, 3 Nisan’da Ukrayna’da yedi markaya ait 19 mağazayı yeniden açtı ve online operasyonlara yeniden başlattı. Bu pazarda toplam 48 mağaza yeniden açılmış oldu.

Brüt kâr yüzde 7.3 artarak 4,9 milyar Euro’ya yükseldi. Brüt kâr marjı yüzde 60.6’ya ulaştı. (2023 ilk çeyreğe kıyasla +13 baz puan) Tüm gider kalemleri olumlu bir gelişme gösterdi. Faaliyet giderleri yüzde 6,4 artışla satış büyümesinin altında kaldı.
FAVÖK yüzde 8 artışla 2,4 milyar euroya yükseldi, FVÖK yüzde 10.3 artışla 1.6 milyar euroya ve KBMG yüzde 11.1 artışla 1.7 milyar euroya yükseldi. Güçlü faaliyet performansı nedeniyle, faaliyetlerden elde edilen nakit önemli ölçüde arttı.

Inditex Yönetim Kurulu, Yıllık Genel Kurul Toplantısı’na 2023 mali yılı için hisse başına 1.54 euro temettü teklif edecek. Temettü, hisse başına 0.77 euro tutarında iki eşit ödemeden oluştu: ilk ara ödeme 2 Mayıs 2024 tarihinde yapılmıştır ve son temettü ödemesi 4 Kasım 2024 tarihinde yapılacak.

Inditex güçlü büyüme fırsatları görmeye devam ediyor. İş modelini bir üst seviyeye taşımak ve farklılaşmasını daha da geliştirmek için önümüzdeki yıllarda tüm kilit alanlarda çeşitli girişimler üzerinde çalışıyor.

İlkbahar/Yaz koleksiyonları müşterilerimiz tarafından çok iyi karşılanmaya devam ediyor. Sabit para birimi cinsinden 1 Mayıs -3 Haziran 2024 tarihleri arasındaki mağaza ve online satışlar, 2023 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 12 arttı.

Güçlü faaliyet performansı
Inditex dört temel alana odaklanmaya devam ediyor. Benzersiz bir moda önerisi, müşteri deneyiminin iyileştirilmesi, sürdürülebilirlik ve çalışanlarımızın yetenek ve bağlılığı.

Tüm gider kalemleri olumlu bir gelişme gösterdi. Faaliyet giderleri satış büyümesinin altında yüzde 6,4 oranında arttı. Tüm kira giderleri dahil edildiğinde, faaliyet giderleri satış büyümesinin 110 baz puan altında büyüdü.

Net gelir yüzde 10,8 artarak 1.3 milyar euroya ulaştı. İş modelinin güçlü bir şekilde uygulanması sayesinde faaliyetlerden elde edilen nakit önemli ölçüde arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz