Ana Sayfa Gündem Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı’nda geri sayım başladı

Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı’nda geri sayım başladı

Yeşil Rapido 2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı, kentsel dönüşümün aktörleri buluşacak. 8 Haziran’da gerçekleşecek konferansta, GYODER ve AYD Kurucu Başkanı Hakan Kodal da “Kentsel Dönüşümde Bütünsel Yaklaşıma Dönük Yeni Bakışı”ı anlatacak.

“Yeşil Rapido 2.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı” Dünya Çevre Haftası kapsamında 8 Haziran 2016 Çarşamba günü İstanbul Beyoğlu Lazzoni Otel’de düzenlenecek. Konferansta kentsel dönüşümün aktörleri “Yeşil Yapılaşmada Kentsel Dönüşüm Fırsatı”nı masaya yatıracaklar.

Stefano Boeri Architetti’nin kurucu ortağı dünyaca ünlü İtalyan Mimar ve Şehir Plancısı Stefano Boeri Konferansa konuk konuşmacı olarak katılacak. Richard Burdett, Jacques Herzog ve William MacDonough ile birlikte Milano Expo 2015 konsept master planı kılavuzunun geliştirmesinde de yer alan Stefano Boeri günümüzde ağırlıklı olarak sosyal ve sürdürülebilir konut projeleri için yeni prototip tasarım projelerini yürütüyor. Dünyanın ilk dikey ormanı olma özelliğini taşıyan ve Milano’da inşa edilen Bosca Verticale projesinin de mimarı olan Stefano Boeri, sürdürülebilir yaşam alanları ve kentsel çevre için yeni bir model olarak görülen projede, binaların her cephesindeki balkonlara farklı ölçeklerde birçok bitki yerleştirerek, bina yüzeyinde yeşil alan oluşturuyor. Konferansta Stefano Boeri’nin Aralık 2015’te yayınlanan “The Vertical Forest” isimli kitabı da katılımcılara hediye edilecek. AGT sponsorluğunda Ekoyapı Dergisi tarafından Türkçeleştirilen kitabı isteyenler Stefano Boeri’ye imzalatabilecek.

‘Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi’

31 Mayıs 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” ile ülkemizde hız kazanan kentsel dönüşüm süreci, birçok mecrada defalarca, konuşuldu, yazıldı ve tartışıldı. Ortak akılla farklı kesimler tarafından kentsel dönüşümün parsel bazında yıkıp – yapmak olmadığı, master plan dahilinde stratejik planlamalar ile hayata geçirilmesi gerekliliği vurgulandı. Ancak ne yazık ki zaman zaman rant kavgalarına dönen bu süreç bir türlü kentlerin ve kentlinin hak ettiği uygulamalara sahne olamadı. Halbuki Kentsel Dönüşüm sürecinde bir fırsat olarak ‘Yeşil’ dönüşüm olarak yola çıkılsa hem insan odaklı kentler tasarlanması hem de elde edilecek enerji tasarrufu ile ekonomik kazanım sağlanması mümkün. Konferansta uzmanlar tarafından bu konu da detaylı olarak ele alınacak.

Kentsel dönüşümdeki doğru ve yanlışlar

“Yeşil Yapılaşmada Kentsel Dönüşüm Fırsatı” temalı “Yeşil Rapido 2.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı” tam gün sürecek sunumlar ve iki oturum şeklinde yapılacak. Saat 09.00’da İstanbul Medipol Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin’in açılış konuşması ile başlayacak konferansın ilk sunumunu Ekobina Kurucu Ortağı Mimar Zümrüt Çağlayan Arslan ise “Lokasyon seçiminin önemi ve kentle ilişkileri, yeşil binalarda arazi kullanımında öncelikler, su ve enerji kullanımı, malzeme seçimi, Türkiye’de öncelik verilmesi gereken alanları” anlatacak.

Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal’ın yapacağı konuşmadan sonra birinci oturuma geçilecek. Hakan Kodal; “Kentsel Dönüşümde Bütünsel Yaklaşıma Dönük Yeni Bakışı”ı anlatacak.

“Kentsel Dönüşümdeki Doğru ve Yanlışlar” başlıklı birinci oturumun moderatörlüğünü Doç Dr. Ece Ceylan Baba yapacak. İlk oturuma; Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Hasan Rahvalı, İkidesign Kurucu Ortağı Murat Kader, Proje Yönetimi, Yatırım Planlama ve Uygulama Uzmanı Prof. Dr. M.Rıfat Sağlam ve Erke Tasarım Kurucu Ortağı Cemil Yaman konuşmacı olarak yer alacak.

Konferans öğleden sonra 13.45’de İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü Kazım Gökhan Elgin’in “Kentsel Dönüşüm kapsamında İstanbul’da gerçekleşen eğitim ve hastane yapılarının yeşil bina kriterleri doğrultusunda yenilenmesi” başlıklı sunumu ile başlayacak. NKY Mimarlık’tan Çağla Ömür “Eğitim ve hastane yapılarında yeşil enerji ve gri su çözüm ve uygulamaları”nı anlatacak. Daha sonra dünyaca ünlü mimar Stefano Boeri deneyimlerini paylaşacak.

“Kentsel Dönüşüm Sürecinin Kentlerdeki Yansımaları” başlıklı ikinci oturum Cem Haydar Bektaş moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. 2.Oturuma; Evrenol Mimarlık’tan Mehpare Evrenol , Mental Design Work’den Salih Çıkman, TeamFores Mimarlık’tan Serter Karataban, Altensis’den Emre Ilıcalı konuşmacı olarak katılacak.

Yeşil Rapido 2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı’nın bu yılki Stratejik Ortağı; Dörken Sistem, Mimari Sponsoru AGT, Platin Sponsorları; Kilsan, Silverline Ankastre, Altın Sponsorları; Şişecem Düzcam, Lafarge Dalsan, Bürotime, Tayf, NKY, Gümüş Sponsorları; EAE, SAPA Group, Natura, Gardensa, İletişim Sponsoru Beze Group ve Basın Sponsoru Ekoyapı oldu.

Konferans katılımı ücretsiz olup kontenjan ile sınırlıdır. Katılmak isteyenlerin http://www.yesilrapido.com/kayit-formu.php linkinden kayıt yaptırmaları gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz