Ana Sayfa Gündem Vestel, Toshiba ile lisans anlaşması imzaladı

Vestel, Toshiba ile lisans anlaşması imzaladı

Vestel, uluslararası pazardaki konumunu daha da sağlamlaştırma ve stratejik ortaklıklarını güçlendirme hedefi doğrultusunda Toshiba ile marka lisans anlaşması imzaladığını IFA’da duyurdu. Sharp’tan sonra Japonya’nın diğer devinin Avrupa kanadını da alan Vestel, Toshiba markalı TV’lerin Avrupa pazarında üretim, satış, pazarlama ve tedarik zinciri gibi faaliyetlerinden sorumlu olacak. Anlaşma kapsamında Avrupa’da yeni bir yapılanma kurulacak ve Avrupa’nın merkezindeki Toshiba fabrikası hem Toshiba hem Vestel için üretim ve lojistik merkezi olarak kullanılacak.

Vestel, Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’daki 26’ıncı yılında 730 farklı ürününü 3 bin metrekarelik standında sergileyerek tüketicilerden tam not aldı. Fuarda ilk kez sergilenen yüzlerce yeni ürünün yanı sıra yeni yatırımlarını ve işbirliklerini de duyuran Vestel, IFA’nın en dikkat çeken markalarından biri oldu. Katılımcılar hem Vestel’in devasa standındaki ürünleri detaylıca inceleme, hem de Vestel VR gözlükleriyle şehrin en yüksek binasından atlayıp, yıkılan bir köprünün üzerinden koşarak geçerek adrenalin dolu zaman geçirme fırsatı yakaladı.

IFA’da düzenlenen Vestel Basın Toplantısı’nda tüketici elektroniği sektöründe 18 yıldır ihracat şampiyonluğuna vurgu yapan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “2016 yılının durgun ekonomi şartları altında ihracat yaptığımız ülke sayısını 152’ye çıkarıp yüzde 24 büyüme yakalayan bir marka olarak yeni ürünlerimiz ve hizmetlerimizle IFA’da yine büyük ilgi görüyoruz. Avrupa pazarının TV üretiminde ikinci, beyaz eşyada ise ilk beş üreticisinden biriyiz. Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu olan markamız Venus ile birlikte TV ihracatındaki başarımızı ve tecrübemizi mobil teknolojilere taşımaya odaklandık. Endüstri 4.0 dönüşümünü tamamlayarak Türkiye’nin ilk akıllı fabrikalarına sahip olmak için çalışıyoruz. Hedef ülkelere yatırım yaparak pazarda pay sahibi olup, ihracat haritasını ve ürün gamını genişletmek için sistematik çalışmalar yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Toshiba markası Avrupa’da artık Vestel’in

Vestel, uluslararası pazardaki konumunu daha da sağlamlaştırma ve stratejik ortaklıklarını güçlendirme hedefi doğrultusunda Toshiba ile marka lisans anlaşması imzaladığını IFA’da duyurdu. İmzalanan bu anlaşmayla Vestel, bu yıl sonuna kadar Toshiba için Avrupa’da yeni bir yapılanma ve organizasyon oluşturarak Toshiba markalı TV’lerin Avrupa pazarında üretim, satış, pazarlama ve tedarik zinciri gibi faaliyetlerinden sorumlu olacak.

Toshiba ile İngiltere’de başlamak üzere, Avrupa pazarında geniş bir dağıtım ağı kurmayı hedeflediklerini belirten Turan Erdoğan bu işbirliği ile ilgili şunları ifade etti: “Toshiba ile uzun yıllardır süregelen yakın işbirliğimizi geliştirmekten gurur duyuyoruz. Toshiba’nın mükemmel marka ve teknoloji mirası, ile Vestel’in engin altyapısı, destek ağı ve güçlü perakende ilişkileri birleşince ortaya doğal bir uyum çıkıyor. Yüksek kaliteye sahip Toshiba ürünleri dünya çapında çok büyük bir üne sahip, dolayısıyla Toshiba ürünlerini premier TV markası olarak Avrupa’da sunmak bizim için önemli bir fırsat. Hedefimiz Toshiba’nın pazar payını yüzde 5’in üzerine çıkarmak. Vestel olarak hali hazırda yüzde 20 paya sahip olduğumuz Avrupa TV pazarında bu yeni anlaşma, bizi daha da yükseğe taşıyacak.”

Vestel City, Türkiye’nin ilk akıllı fabrikası olacak

Dünyadaki sanayi devlerinin en önemli gündem maddesi olan Nesnelerin İnterneti ve Endüstri 4.0’ın Türkiye’deki en büyük sahiplenicisi olduklarını ifade eden Turan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Endüstri 4.0 dönüşümü bugün üretim yapan bütün sektörler için rekabette kalabilmek için temel şart olarak karşımıza çıkıyor. Gelecek dönemde bu dönüşümü yakalayamayan markalar küresel rekabetin gerisinde kalarak tükenmeye mahkum olacak. Vestel olarak Endüstri 4.0’a geçiş için iki yıldan bu yana çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ciddi yatırımlarda bulunduğumuz bu dönüşümün gerçekleşmesi ile inovasyon ve teknoloji adaptasyonu hızlanacak. Fabrikamızın akıllanması ile uçtan uca süreçlerin birbirleriyle daha da bağlantılı hale gelmesi, üretim hatlarının daha çevik ve uyumlu çalışmasını sağlayacak. Yapılan araştırmalarda beyaz eşya sektöründe Endüstri 4.0 dönüşümü ileciddi bir verimlilik artışı bekleniyor. Bu da piyasaya daha katma değeri yüksek ürünler sunup, küresel çapta rekabet gücümüzü artıracağımız anlamına geliyor. Önümüzde uzun bir yol olduğunun farkındayız ancak iddialıyız, bu dönüşümü Türkiye’de gerçekleştiren ilk fabrika Vestel City olacak.”

Türkiye’nin ilk yerli OLED TV’si ‘Gururla Yerli’den

Türkiye’nin teknoloji devi Vestel, bir ilke daha imza atarak, ilk yerli üretim OLED TV’yi IFA’da katılımcılar ile buluşturdu. Vestel 65” OLED TV, IFA’da sergilenmesinin ardından tüketici ile buluşacak.
Türkiye’nin ilk yerli OLED TV’sini üretmenin gururunu yaşadıklarının altını çizen Turan Erdoğan, “2016 yılının ilk yarısına baktığımızda Avrupa’da TV pazarı yüzde 5’e varan küçülme oranları yaşarken biz Avrupa’da yüzde 30’un üzerinde büyüdük ve Türkiye TV pazarındaki liderliğimizi pekiştirerek, Avrupa’da ikinci sıraya yerleştik. TV’de teknolojik ilklerin öncüsü bir grup olarak geçtiğimiz yıl çıkardığımız ilk kavisli TV’nin ardından ilk yerli üretim OLED TV’yi tüketicilerimizle buluşturarak, dar açılarda bile görüntüyü bozmadan sunabilen teknolojisi sayesinde kusursuz bir TV izleme deneyimi yaşatacağız” dedi.

Vestel OLED TV, bağımsız aydınlanabilen organik led teknolojisi ile beraber, sahip olduğu üstün 4K Ultra HD teknolojisi, High Dynamic Range (HDR) ve V-UHD Wide Color Gamut özellikleri sayesinde sunduğu ‘mükemmel siyah’ ve ‘sınırsız kontrast’ ile gerçeğe en yakın renk ve görüntüleri kusursuz şekilde ekrana taşıyor. Evinde her yönden yüksek kalitede ses deneyimi yaşamak isteyenler için DTS Trusurround ses desteği ve DTS HD decoder ile görüntünün olmazsa olmazı ses deneyimi de Vestel OLED TV ile farklı bir boyuta taşınıyor. Bleutooth ve dahili WiFi gibi özelliklerinin yanında Netflix ile tüketicileri buluşturan Vestel OLED TV, dünyaca ünlü film ve dizileri 4K UHD olarak izlemeyi mümkün kılıyor.

Vestel’le engeller kalkıyor

Vestel, tüm ürünlerinin herkes tarafından erişilebilir olması için başlattığı “Erişilebilirlik Projesi” ile engelleri kaldırıyor. Proje kapsamında beyaz eşya ürün gamındaki modellerin üzerine yerleştirilebilecek, Braille alfabesi ile hazırlanmış servis kitleri ile ürünler görme engelliler için erişilebilir hale getirildi. Türkiye’de ilk defa kullanıcı ile buluşacak olan bu hizmet için 10 Eylül’de hayata geçiyor. Bu tarih itibariyle tüketicinin Vestel müşteri hizmetlerini arayıp talepte bulunması yeterli olacak. Müşteri talebi sonrasında servis kitleri tüketicilerin evlerindeki Vestel ürünlerine ücretsiz olarak eklenebilecek.

Venus’ün V3 5040 modeli ve Vestel televizyonlar da erişilebilir modu kapsamında sesli komut/ kontrol ve sesli geri bildirim mobil uygulaması ile kontrol edilebiliyor. Vestel’in akıllı evlerinde ise erişebilirlik modunun aktif edilmesi yeterli oluyor. Bu sayede ürünleri başlatma, bekletme, durdurma, opsiyon seçme gibi birçok özellik erişilebilirlik modunda cep telefonu ya da tablet üzerinden kullanılıp, ürün çalışma ve program kalan zaman gibi bilgiler de uygulama üzerinden takip edilebiliyor.

Turan Erdoğan, “152 ülkeye ulaşan ürünlerimizin engelli engelsiz her bireyce kolayca kullanımı bizim kullanıcılarımıza borcumuz. Biz Vestel olarak herkesin hayatını kolaylaştıran akılı ürünler yapma hedefiyle ilerliyoruz. Projemizin ilerleyen dönemlerinde her ürünümüzün engelliler için erişilebilirliği, kolay kullanımı, gerek sesli ve uzaktan komutla çalışması gerekse uzaktan erişimi mümkün olacak” diye konuştu.

Venus ihracat ağı genişliyor

Vestel, Venus ile uzaktan kontrol edilebilen ve birbirleri ile etkileşim halinde tüketicinin hayatını kolaylaştırma senaryoları ile tasarlanan akıllı ürünleri standında oluşturduğu ‘Akıllı Ev-Şehir’ ile tüketicilerin ve iş ortaklarının beğenisine sunuyor.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Vestel’in son teknoloji ürün tasarımı konusundaki iddiasını ortaya koyarken, tüm ürünlerini akıllı hale getirdiğini söyledi. “Elektronikten beyaz eşyaya tüm teknolojileri birbiriyle konuşturan akıllı ev-şehir sistemleri tasarlıyoruz. Gelecek trendleri arasında sayılan akıllı teknolojileri, Vestel’le evlerimize girmeye hazır hale geldi” diyen Turan Erdoğan, Vestel’in akıllı ev sistemlerinin ihracatına yönelik çalışmalarını artıracağını belirtti.

Venus’un ihracat ağının genişlediğine de dikkat çeken Erdoğan, Türkmenistan, Ürdün, Lübnan, Kıbrıs, Irak, Gürcistan, Nahcivan, Azerbaycan gibi ülkelere ihracatın başladığını, İngiltere, Avusturya ve Arnavutluk’tan ise ilk siparişlerin alındığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz