Ana Sayfa Hizmet-Tedarik Veri güvenliği sorunları tüketicilerin güvenini azaltıyor

Veri güvenliği sorunları tüketicilerin güvenini azaltıyor

Bankaların veri ve çevrimiçi güvenlik uygulamaları, kişisel bilgilerini ve işlemlerini kime emanet edeceklerine karar veren müşteriler için en önemli endişe kaynağı. Kaspersky Lab tarafından kısa süre önce dünya çapında aralarında Türkiye’nin de olduğu 11 bin tüketicinin katılımıyla bir anket gerçekleştirildi. Ankete göre, Türkiye’de katılımcıların yüzde 55’i yani yarısından fazlası yakın zamanda bir veri güvenlik vakası yaşamış bir hizmet sağlayıcıyı kullanmaktan kaçınıyor.

Çevrimiçi işlem yapan tüketicilerin bilgi ve paralarının güvenliğiyle ilgili olarak dikkatli olduğu anlaşılıyor olsa da birçoğu, kendi savunmalarını daha dayanıklı ve güvenilir çözümlerle geliştirmesi konusunda sorunluluğu hizmet sağlayıcıya bırakıyor. Tüketicilerin sadece yüzde 48’i, paralarını ve gizli bilgilerini korumak için sunulan güvenlik önlemlerine göre bir finans hizmeti sağlayıcısını seçtiğini ve bir çevrimiçi mağazada işlem yaptığını itiraf etmiş.
Araştırmada ayrıca, tüketicilerin neredeyse üçte ikisinin (yüzde 57) kişisel ve finansal bilgilerini verdikleri şirketlerin veri güvenliği uygulamaları hakkında endişeli olduğu görülmüş. Bu durum, bankalar ve perakendeciler için bu korkuları hafifletmek, çevrimiçi işlemler ve verilerin güvenliğini en önemli öncelik haline getirmek için bir mesaj niteliğinde.

Kaspersky Lab Dolandırıcılık Önleme Global Başkanı Ross Hogan, “Şirketlerle iletişime geçmek ve işlemler gerçekleştirmek için mobil bankacılık ve çevrimiçi ödemeleri kullanan ve bunlara güvenen tüketiciler, hizmet sağlayıcılardan kendilerini dolandırıcılık ve ihlallere karşı korumak için de yeterli önlemi almasını bekliyor. Sonuç olarak araştırmada, tüketicilerin yüzde 43’ünün güvenilir bir korumaya sahip olduğu takdirde finansal işlemleri daha sık kullanacağı görülmüş ve sağlayıcıların, uzun vadeli karlılık ve işlerinin itibarını korumak için daha fazlasını yapmaları gerektiğini ortaya koyulmuştur” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz