Ana Sayfa Gündem Türkiye’nin AVM haritası belli oldu

Türkiye’nin AVM haritası belli oldu

Milyonlarca veriyi, kendi geliştirmiş olduğu harita yazılımı içinde hızlı bir şekilde görselleştirip analiz edebilen bilişim ve danışmanlık şirketi Maptriks, “Türkiye’nin AVM haritası”nı çıkardı. Verilere göre son beş yılda en fazla AVM artışı, sırasıyla İstanbul, Ankara, Muğla, İzmir ve Gaziantep’te yaşandı.

Coğrafi bilgi sistemlerini kullanarak yazılım ve modeller geliştiren, sektörel ve istatistikî verileri sağlayan, bu verileri yorumlayarak çözümler üreten yüzde 100 Türk sermayeli bilişim ve danışmanlık şirketi Maptriks, Türkiye’deki AVM dağılımını çıkardı. Maptriks’in verilerine göre, Türkiye’de en fazla AVM, Avrupa Yakası’nda 66, Anadolu Yakası’nda 27 tane olmak üzere toplam 93 AVM ile İstanbul’da yer alıyor. İkinci sırada 33 AVM ile Ankara bulunurken, onu İzmir 21, Antalya 14 ve Muğla 13 AVM ile takip ediyor.

Verilere bakıldığında Artvin, Bilecik, Bitlis, Çankırı, Düzce, Erzincan, Karaman, Kastamonu, Mardin, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye ve Tokat illerinde sadece birer tane AVM yer aldığı görülüyor. Burdur, Bartın, Sinop, Çorum, Kırşehir, Yozgat, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Tunceli, Bingöl, Muş, Van, Şırnak, Adıyaman ve Kilis illerinde ise alışveriş merkezi bulunmuyor.

İstanbul AVM zengini

Maptriks’in verilerine göre son beş yılda en fazla alışveriş merkezinin açıldığı il 40 AVM ile İstanbul oldu. Onu, Ankara 13, Muğla 11, İzmir 8 ve Gaziantep 5 AVM ile takip etti. Türkiye’de toplam GLA (gross leasable area – kiralanabilir alan) büyüklüğü 9 milyon 825 bin 548 metrekare. GLA büyüklüğü en fazla olan şehir 3 milyon 639 bin 208 metrekare ile İstanbul. Türkiye’nin yüzde 37’lik dilimini oluşturuyor.

Ankara, 1 milyon 352 bin 937 metrekare ile tüm Türkiye’de yüzde 14’lük dilimde yer alırken, arkasından 515 bin 331 metrekare ile İzmir, 437 bin 753 metrekare ile Bursa ve 316 bin 813 metrekare ile Antalya geliyor.

2015-2016 yılları arasında en fazla GLA artışı olacak olan iller, mevcut GLA büyüklüğü ile paralel gidecek. İstanbul’da 1 milyon 374 bin 147 metrekare daha kiralanabilir alan artacak. Ankara’da 401 bin 456, İzmir’de 325 bin 220, Bursa’da 304 bin 758, Antalya’da 235 bin 500 metrekare GLA artışı bekleniyor.

Şişli AVM rekortmeni

Maptriks’in verilerinde ilçelerdeki AVM dağılımına bakıldığında, İstanbul’da en çok AVM’nin Şişli ilçe sınırlarında bulunduğu görülüyor. Şişli’de toplam 11 AVM bulunuyor. Ankara’da ise toplam 12 AVM ile Yenimahalle ilçesi ilk sırada yer alırken, İzmir’de toplam 6 AVM ile Balçova, Antalya’da 5 AVM ile Muratpaşa ve Muğla’da 6 AVM ile Bodrum en fazla alışveriş merkezi bulunduran ilçeler olarak sıralanıyor.

turkiyeninavmharitasi2Maptriks verilerine göre İstanbul’da son beş yılda GLA olarak en fazla artış olan ilçeler sırasıyla; Esenyurt (370 bin 580 metrekare), Başakşehir (223 bin 220 metrekare), Bakırköy (Toplam 363 bin 408 metrekare), Eyüp (Toplam 150 bin metrekare) ve Ataşehir (228 bin 453 metrekare).

Ankara’da son beş yılda GLA olarak en fazla artış olan ilçeler; Mamak (154 bin metrekare), Yenimahalle (388 bin 555 metrekare) ve Çankaya (565 bin 71 metrekare) olurken İzmir’de Gaziemir (72 bin 980 metrekare), Karşıyaka (116 bin 500 metrekare) ve Konak (25 bin 970 metrekare) ilçeleri oldu. Bursa’da ise son beş yılda GLA olarak en fazla artış olan ilçeler Nilüfer (133 bin 51 metrekare) ve İnegöl (341 bin 27metrekare); Antalya’da Muratpaşa (155 bin 565 metrekare ) ve Kepez (114 bin 839 metrekare) ilçeleri yer aldı.

İstanbul’da son yıllarda Anadolu Yakası, alışveriş merkezi yatırımları için odak noktası olurken, özellikle Maltepe ve Çekmeköy ilçeleri yatırımlar açısından avantajlı gözüküyor. Ankara’da ise yeni konut alanlarının gelişimiyle birlikte Yenimahalle ilçesinde pek çok alışveriş merkezi yatırımı yapıldı. Yine Etimesgut ilçesi son zamanlarda AVM yatırımları için dikkat çeken ilçeler arasında yer alıyor. İzmir’de ise Bayraklı ve Karşıyaka ilçeleri AVM yatırımları için son zamanlarda avantajlı bir konumdayken, Antalya’da Kepez, Muğla’da ise Bodrum gözde ilçelerden.

Caddelere göre AVM dağılımı

Maptriks’in verilerine göre İstanbul’da en fazla alışveriş merkezi bulunan caddelerden biri Kanyon, Metrocity, Özdilek ve Sapphire olmak üzere 4 AVM ile Şişli ilçesindeki Büyükdere Caddesi. Bu caddede alışveriş merkezi yatırımlarının yoğunlaşmasının sebebi ise bölgedeki iş merkezlerinin ve plazaların fazlalığı.

İstanbul’da bir başka alışveriş merkezi yoğunluğunun yaşandığı yer ise Esenyurt- Beylikdüzü arası D-100 karayolu. Yeni konut gelişiminin bölgede artmasıyla alışveriş merkezlerine olan talebin de arttığı yol üzerinde İstanbul Outlet Park, Beylicium Alışveriş Merkezi, Marmara Park ve Migros Alışveriş Merkezi olmak üzere 5 AVM bulunuyor. Bakırköy ilçesinde İstanbul Caddesi üzerinde ise Carousel ve Capacity olmak üzere 2 alışveriş merkezi bulunuyor. Bu bölgede aynı zamanda İstanbul’un ilk alışveriş merkezlerinden Galleria yer alıyor.

İstanbul Anadolu Yakası’nda ise alışveriş merkezleri E-5 karayolu boyunca yoğunlaşıyor. Kadıköy ilçesi sınırları içinde E-5 boyunca Akasya, Optimum Outlet ve Carrefour İçerenköy olmak üzere 3 AVM bulunuyor.

İnşaat halinde 74 AVM var

Türkiye genelinde inşaat halinde olan 74 AVM var. Bu alışveriş merkezlerinin toplam 22 tanesinin İstanbul’da, 7’sinin Ankara ve 5’inin Bursa’da açılması öngörülüyor. İstanbul’da yeni açılacak olan AVM’ler için en çok Eyüp ve Kağıthane ilçeleri tercih edilirken, Ankara’da Çankaya, İzmir’de Bayraklı, Bursa’da Nilüfer ilçesi en çok yatırımın yapıldığı ilçeler olarak görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz