Ana Sayfa İNDEKS Alkaş Türk markaları MAPIC’te gövde gösterisi yaptı

Türk markaları MAPIC’te gövde gösterisi yaptı

MAPIC 2016, bir kez daha Türkiye perakende sektörü ve alışveriş merkezi yatırımcılarının gövde gösterisine sahne oldu. Türkiye’den münferit katılımın 71’i bulduğu MAPIC 2016’da toplam ziyaretçi sayısı ise 250’ye ulaştı. Türk perakende markalarını aynı çatı altında buluşturmak için ilk kez 2014’te kurulan Turkish Brands standında ise yine Türkiye’nin lider perakendecileri ve perakende sektörüne yön veren sivil toplum kuruluşları yer aldı. Standda yer alan markaların patronları ve CEO’ları global yürüyüşlerindeki tempoyu aynı hızda tutmak bir yana, daha da yükselttiklerini ortaya koydular. Turkish Brands standındaki patronlar ve CEO’lar uluslararası temsilcilerle 450 B2B gerçekleştirdi. Ayrıca, Türkiye Oturumu, Seyahat Perakendesi Oturumu’nda Türkiye’nin 3. Havalimanı başta olmak üzere pek çok fırsat anlatılırken, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin akşam yemeği, 2016’da olduğu gibi bu yıl da Türkiye’den ve dünyadan 200 yatırımcı ve girişimciyi buluşturdu.

Türkiye temsilciliğini Alkaş’ın yaptığı ve Fransa Cannes’da 16-18 Kasım tarihlerinde 22. defa dünyanın en önemli perakendecilerini ve AVM yatırımcılarını bir araya getiren MAPIC’te Türkiye, bu yıl da çıkarma yapıyor. Münferit katılımın 70’i aştığı MAPIC’te Türkiye’den toplam ziyaretçi sayısı ise 250’ye ulaştı. Diğer yandan, Türk perakende markalarını tek çatı altında buluşturmak için 2014 yılında kurulan Turkish Brands’te de önemli gelişmeler söz konusu. Uluslararası işbirliklerine daha iyi bir zemin sağlaması açısından bu yıl Riviera katında kurulan Turkish Brands’te Türkiye’nin perakende sektöründeki lider şirketleri ve sivil toplum kuruluşları yer alıyor. Turkish Brands standında yer alan isimler Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), D’S Damat, DeFacto, Gönül Kahvesi, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), İpekyol, Karaca Porselen ve Kiğılı’den oluşuyor.

8 binin üzerinde ziyaretin gerçekleştiği, 74 ülkeden 100 şehrin temsil edildiği, 2 bin 300 geliştirici, 2 binin üzerinde perakendeci, bin 400 marka, binin üzerinde yatırımcı, 360 yatırımcı şirket ve 700 civarında standla katılımın olduğu MAPIC 2016’da Turkish Brands standında yer alan firmalar, gövde gösterisi yaptı. Türkiye perakende sektörünün güçlü temsilcileri, sektörün yurtdışı kulvarlardaki globalleşme koşusunun hız kesmeden devam edeceği mesajını net olarak vererek, şu açıklamalarda bulundular.

mapicBMD Başkanı Sinan Öncel, tüm dünyaya perakendedeki yetkinliklerini aktaran ve genişlemede sınır tanımayan Türk markalarıyla gurur duyduklarını vurgulayarak, “BMD olarak dünyanın her ülkesinde en az 1 Türk markasının bulunması için çalışıyoruz” dedi. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, birlik olarak global hedefler yönündeki kararlılıklarını şu sözlerle ortaya koydu: “İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak İstanbul’umuzu dünya moda başkentlerinden biri yapmak için hızlı adımlarla ilerliyoruz. Bu çerçevede dünyada marka bilinirliğimiz her geçen gün artmakta, dünya piyasalarına her gün yeni markalarımız giriş yapmaktadır.”

Damat Tween Yönetim Kurulu Üyesi Osman Arar, Türk markalarının dünya yürüyüşünü, “Damat dahil artık tüm Türk markalarının bütün dünyada ayak sesleri daha güçlü şekilde duyuluyor” sözleriyle ifade etti. DeFacto Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Ateş, “Giderek güçlenen ve çoğalan global Türk markaları artık dünya perakendesinde dengeleri değiştirecek” diye konuşurken, İpekyol Yönetim Kurulu Üyesi Nejdet Ayaydın, şu açıklamayı paylaştı: “Ayaydın-Miroglio Grubu, kurulduğu günden bugüne sahip olduğu 30 yılı aşkın birikim ve tecrübeyi çeşitli inovatif uygulamalar ve yenilikçi bakış açısı ile birleştirerek, Türk tekstil sahnesindeki yerini sağlamlaştırırken, küresel pazarın da etkin bir oyuncusu olma hedefiyle yoluna devam etmektedir.”

Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, dünya çapındaki iddialarını, “Kiğılı, tüm Türk markalarıyla birlikte MAPIC’te güç birliği yapıyor” cümleleriyle ifade etti. Dünyada etkin bir oyuncu olma kararlılığıyla yola devam eden Gönül Kahvesi Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Yardımcı, iddialarını, “Dünyada bir gün herkes Türk kahvesini tadacak” sözleriyle ortaya koyarken Karaca Porselen CEO’su Fatih Karaca, şu açıklamayı yaptı: “Karaca Porselen olarak ihracatımızı katma değerli yapabilmek amacıyla mağaza konseptimizi ve müşteri deneyimimizi, kültürümüz ile birlikte farklı ülkelere taşımak istiyoruz. MAPIC bizim için dünyanın her tarafından yatırımcılarla ve alışveriş merkezleri ile tanışma ve işbirliği geliştirme fırsatı veriyor.”

Diğer yandan, Turkish Brands standında yer alan markalar için geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da B2B’ler organize edildi. Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, yurtdışında çok daha etkinleşerek globalleşme hedefiyle yola devam eden Türk markaları için organize edilen B2B’lerin Turkish Brands standında yer alan her markanın yurtdışı stratejisi ve bu noktadaki hedef ülkeleri doğrultusunda belirlendiğinin altını çizdi. MAPIC 2016’da Turkish Brands standında yer alan Türk markaları için 450 B2B gerçekleştirildiğini açıkladı.

Türkiye oturumu ile dikkatler 3. havalimanına toplandı

mapic-turkiye

MAPIC 2016’da her yıl olduğu gibi bu yıl da bölgesel oturumlar arasında yer bulan Türkiye’ye özel oturum, 17 Kasım’da gerçekleştirildi “Türkiye Oturumu”nda Asya ve Avrupa arasında perakendede yeni bir ticaret merkezi olarak konumlanmaya başlayan Türkiye’deki olanaklar ve bu noktada 3. Havalimanı’nın önemi konuşuldu. Konuşmacı isimler ise DeFacto Büyüme Grubu Başkan Yardımcısı Serdar Ersoy, Kalyon Group Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, Nurol GYO Genel Müdürü Samim Hatipoğlu ve Odak Group Yönetim Kurulu Üyesi İrem Oral Kayacık’tan oldu. Ayrıca Kalyoncu, MAPIC’in bu yılki ana teması olan O2O kapsamında düzenlenen oturumlar kapsamında yer alan “Seyahat Perakendesi” isimli oturumda da konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye’nin özellikle perakende sektöründeki hızlı ve güvenilir adımlarla ilerlemesini ortaya koyan bir başka etkinlik ise her yıl Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD)’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Turkey Investors Networking Dinner” oldu. 17 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen yemekte yine geçen yıl olduğu gibi Türkiye’den ve uluslararası platformdan 200’ün üzerinde kişi ağırlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz