Ana Sayfa Gündem Ticarette ‘yerli para’ güçleniyor

Ticarette ‘yerli para’ güçleniyor

İstinye Üniversitesi’nin düzenlediği (İSÜ) Ekonomi ve Politika Araştırmaları Merkezi’nin (EPAM) düzenlediği ‘Yerli Para Cinsinden Ticaret’ başlıklı panelde Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. Cemil Ertem, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu

Amerikan dolarının rezerv para olarak kullanılması ile birlikte uluslararası ticarette ortaya çıkan sorunların konuşulduğu panelde Ertem, “Yakında dolar riskini yani temel rezerv para riskini azaltan yeni bir sisteme geçilmiş olacağının sinyallerini verdi.

Dünyada şu anda iki tane rezerv para olduğunu belirten Ertem, “Biri dolar diğeri Euro, iki temel rezerv paranın da arkasındaki devlet güçlerinin, iktisadi ve siyasi yapıların sorunlu olduğunu biliyoruz. Bu durumda yeni bir para sistemi ya da yeni bir ticari eş değer aramak kaçınılmaz oluyor. Burada pratikte hemen uygulanacak şey yerel paralarla ticaret. Buna baktığımızda Türkiye gibi ekonomisi giderek güçlenen ve bölgesinde güçlü olan ülkelerin paralarının istikrar kazandığını görüyoruz” diye konuştu.
Avrupa Birliği’ne henüz girmemiş Avrupa’daki ülkelerle Türkiye’nin yerel paralarla ticaret yapabileceğini ve doları bay-pas eden bir takım ticaret imkânlarının doğabileceğini aktaran Ertem, şunları söyledi:

“2’inci Dünya Savaşı öncesi bir takım parasal birlikler kurulmuştu, daha çok takasa ve merkez bankalarının aracılık ettiği yerel paralara dayalı sistemlerdi. Şimdi bunu daha da çoğaltıp elektronik ödeme sistemleri geliştiriliyor. Örneğin uluslararası bankalar, küresel yatırımcılar elektronik yerel paralarla, elektronik ticaret sistemlerini geliştiriyor. Dinar’la ya da Ruble ile ticaret yapmak istediğinizde bu uluslararası bankalar aracılık ediyor ilk önce siz o ülkeye ihracat yaptığınızda paranızı TL olarak alıyorsunuz çünkü o ülkenin havuzunda TL rezervleri ya da Ruble rezervleri oluyor dolayısıyla buna bağlı olarak o banka ödemeleri yapıyor. Bu işin akademik yapısını oluşturmak doğrultusunda kitap çalışması yaptık, 400 sayfa kadar yeni eğitim döneninde o kitabı yayınlayacağız.”

“Dünya ticareti Doğu’ya kaydı, para birimi Batı merkezli olamaz”

Panelin moderatörlüğünü yapan İSÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Göksel Aşan ise, yerli para cinsinden ticaretin çok uzun süreden beri gündemde olduğunu ve bunun sadece Türkiye ile ilgili bir mesele olmadığını dile getirdi.
Çin ve Rusya gibi başarılı örnekleri olduğunu da ifade eden Aşan, “Çin ve Rusya dolar kullanmadan ticaret yapabiliyor. Burada iki mesela var bir tanesi siyasi meseledir. Bir şekilde bir para birimine bağlılık o para biriminin olduğu ülkeyi de gereğinden fazla söz sahibi yapabilir. Diğeri ise dünya ticareti eskiden daha batı merkezliydi ama artık doğu merkezli. Şimdi dünya ticareti doğu merkezli ama ticaretin yürütüldüğü para birimi batı merkezli bu çok uzun süre sürdürülebilir bir şey değildir” açıklamalarında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz